Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Biometrické zámky na otisk prstu

Bezpečnostní zámky, které lze otevírat dotykem prstu, se pomalu stávají běžnou záležitostí a rychle nahrazují dosud užívané klíče a čipové karty. Identifikace pomocí skenu papilárních linií prstu patří totiž mezi vůbec nejbezpečnější metody. Biometrie se tak rychle stává nejmodernějším a nejspolehlivějším způsobem v oblasti kontroly vstupů. Společnost BECC&Co a.s. v rámci své technické divize Becc Intell vyrábí a dodává na náš trh nové typy těchto biometrických zámků.

Společnost BECC&Co a.s. se dělí na dvě divize. První z nich Becc Eko se zaměřuje na realizaci projektů šetrných k životnímu prostředí. Mezi její hlavní produkty patří dodávky tepelných čerpadel, solárních systémů a elektráren, systémů pro ohřev vody, kogenerace, rekuperace vzduchu a vody apod.

Divize Becc Intell se zabývá technologií řízení budov, která přímo nesouvisí s ekologií. Má svou vlastní řadu produktů, mezi něž patří kamerové systémy, bezpečnostní systémy, přístupové systémy, automatické vratové systémy, nízkoenergetické výtahy či záložní zdroje na bázi palivových článku na vodík, jakož i systémy pro řízení a automatickou správu budov a energetických systémů, ale také elektronické zámky.

Nové typy zámků

Společnost BECC&Co a.s. uvádí v současné době na trh nové typy bezpečnostních biometrických zámků, které plně vyhovují požadavkům zákazníků, kteří požadují rychlost a přesnost. Pro štíty zámků byla jako materiál použitá nerezová slitina, která dokáže bezpečně odolávat náporu vetřelce a zároveň ladí vskutku zajímavým designem.

Biometrický zámek FP 3710-3-BT se zapuštěným senzorem

Dostupné kování je v bezpečnostní třídě 1 (základní ochrana), v současné době se pracuje na vylepšení bezpečnostního stupně, a to na druhou třídu (dostatečná ochrana). Nyní probíhají testy kování pro bezpečnostní třídu 2. Testování zadlabacího zámku už potvrdilo bezpečnostní úroveň 2. Testování probíhá v naší nejprestižnější certifikační firmě specializující se na odolnost zámků – TREZOR TEST s.r.o., která se zabývá nejen certifikací, ale také tvorbou příslušných norem.

Zámek FP 6800 3C-BT s průtahovým čidlem

Novinkou u nabízených zámků je velmi přijatelné a jednoduché manuální programování jako i možnost použití softwarové zprávy i programování. Zámky mohou nově využívat oba způsoby programování najednou, což umožňuje daleko lepší možnosti obsluhy. Zámky jsou opatřeny také vložkou pro nouzové otevření záložním klíčem. Vložky se dají libovolně měnit, v různých třídách bezpečnosti. Zdrojem energie je AA bateriový článek, v případě kvalitního článku je jeho životnost i přes jeden rok. Na nedostatek energie ve zdroji zámek sám upozorňuje v dostatečně dlouhém intervalu a to zvukovými varovnými signály při otevírání.

Nároky na montáž

Zámky jsou nabízeny ve dvou typech podle rozdílných nároků na užití. Montáž vyžaduje běžnou manuální zručnost a přesné měření, proto doporučujeme použít při montáží odborné pomoci zámečníka. Samotné programování je v českém manuálu dobře popsané a vyžaduje pouze několik málo kroků.

První typ zámku FP 6800-3C-BT obsahuje průtahové čidlo – znáte z použití u notebooků, což znamená, že je prst přes skener tažen a zároveň nezanechává žádnou stopu po otisku. Tento zámek doporučujeme do interiérů, či zastřešených exteriérů. Rozlišení skeneru je 450 DPI.

Model FP 6000M 3C-BT užitkový zámek s průtahovým čidlem

U druhého zámku FP 3710-3-BT po sejmutí otisku skenerem zůstává otisk na čtecím zařízení, které je ale chráněno zábranou tak, aby se otisky nedaly z vnější strany snímat, zároveň je opatřen čidlem odporu lidského těla. Skener má také daleko lepší rozlišovací schopnost v hodnotě 800 DPI. Tento typ zámku doporučujeme do venkovních prostor díky zapuštěnému senzoru otisku prstu, avšak užití v interiéru je také možné.

Další vlastnosti

Dále je potřeba zdůraznit další výhody a vlastnosti biometrických zámků:

  • Jsou opatřeny kontakty, které snímají odpor lidského těla, takže není možné podsouvat převzaté otisky, například na fólii nebo v drastičtějších případech například uříznutým prstem, pryžovou náhražkou, aj. Na zámek neplatí ani zkrat.
  • Mají vnitřní paměť, pomocí které se dá vyčíst průběh pěti set vstupů jednotlivých osob do objektu – tzn. máte naprosto přesnou kontrolu pohybu osob. Kromě toho se dají zámky časově naprogramovat pro jednotlivé vstupy konkrétních osob. Vstup se dá omezit, například v době od 8 do 9 pro uklízečku, v jinou dobu se do objektu nedostane.
  • Dají se také nastavit jako průchozí (tzn. otevírání bez otisku).
  • Poskytují možnost zamykání otiskem prstu (tzn. opačná funkce).
  • Lze je naprogramovat pomocí počítačů, mobilních telefonů a bluetooth.
  • Jsou antipanické a umožňují bezproblémové otevření dveří zevnitř například při požáru.
  • Dají se použít nejen v soukromých objektech, ale také v místech s výskytem velkého množství lidí – v úřadech, hotelích, nemocnicích, i v místech, kde jsou nebezpečné látky nebo léky.
  • Dosud jsou dvoubodové, ve vývoji je vícebodový systém.

Ceny biometrických zámků nepřesahují částku 9 000 Kč, což jsou ceny běžných bezpečnostních zámků. Snahou společnosti BECC&Co a.s. je nabízet zákazníkům biometrické zámky k běžnému užívání, v nízké cenové hladině a vysoké kvalitě. Záruka na výrobek jsou 2 roky, společnost má své zaměstnance popř. partnery, kteří vám zajistí prodej, montáž i odbornou péči, dále společnost BECC&Co a.s. nabízí možnost infolinky 605 810 400 na které vám kdykoliv zaměstnanci rádi poradí a zodpoví veškeré vaše dotazy.

Autor: Jan Kuchař
Foto: Archiv firmy