Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Brick Award 2018 zná své vítěze

Dne 28. května 2018 byly ve vídeňské Albert Hall slavnostně vyhlášeny výsledky 8. ročníku mezinárodní architektonické soutěže Brick Award 2018, zaměřené na moderní a inovativní architekturu z keramických materiálů.

Cílem soutěže, kterou vyhlašuje společnost Wienerberger AG, je podpořit inovativní a kreativní přístup k tvorbě atraktivního obytného či pracovního prostředí a veřejných staveb. Významné je ukázat všestrannost použití a široký potenciál materiálů z keramiky, a to nejen zdicích prvků, ale i obkladů, střešních tašek či dlažeb. Upozornit, že kromě estetických a funkčních požadavků tyto materiály splňují i stále vyšší nároky na technickou kvalitu, podmínky udržitelného rozvoje zahrnující energetickou úspornost, zdravé klima a možnost recyklace, a také aspekty sociální – finančně dostupné kvalitní bydlení.

Projekty, které soutěžily v letošním roce, zapůsobily na porotu inovativním duchem a kvalitou. Představují silné a kreativní architektonické koncepty pro trvale udržitelné a progresivní obytné prostory. Přitom stále mají na mysli nejdůležitější ,referenční bod' architektury – individualitu,” komentuje letošní ročník soutěže Heimo Scheuch, CEO společnosti Wienerberger AG. „Jsme hrdí na to, že tolik inovativních projektů přijímá současné společenské výzvy – vytváří dostupné, vysoce kvalitní obytné prostředí, a to s použitím keramických stavebních materiálů.

Kategorie a ceny

Soutěž se koná každé 2 roky a v letošním roce se zúčastnilo téměř 600 projektů ze 44 zemí celého světa. Ceny byly uděleny v pěti kategoriích: Příjemný domov, Společné bydlení, Společná práce, Sdílení veřejného prostoru a Stavba mimo kategorie. Kromě vítěze v každé kategorii byly uděleny dvě Hlavní ceny (za Společné bydlení a Sdílení veřejného prostoru) a dvě Zvláštní ceny (Sdílení veřejného prostoru a Stavba mimo kategorie).

Odborná porota

Členy poroty byli architekti Vladimir Arsene z ateliéru Westfourth Architecture (Rumunsko), Stephan Ferenzy ze společnost BEHF Corporate Architects (Rakousko), Anne Kaestle z ateliéru Duplex Architekten (Německo), Marc Mimram ze studia Marc Mimram Architecture (Francie) a Jonathan Sergison z ateliéru Sergison Bates Architects (Velká Británie).

Výsledky soutěže

Hlavní cena + kategorie Společné bydlení

 • Bytové domy Westkaai Towers 5 & 6, Antverpy, Belgie
 • Architekt: Tony Fretton Architects, Velká Británie, ve spolupráci s ateliérem De Architekten NV
 • Použitý materiál: lícové cihly

Bytové domy jsou součástí většího rezidenčního projektu ve smíšené zástavbě. Nápadité použití lícových cihel dodalo stavbě působivý výraz a originalitu.

Bytové domy Westkaai Towers 5 & 6, Antverpy, Belgie

Hlavní cena + kategorie Sdílení společného prostoru

 • Dostavba Muzea umění, Basilej, Švýcarsko
 • Architekt: Christ & Gantenbein, Švýcarsko
 • Použitý materiál: lícové cihly, keramické tvárnice
 • Nový objekt navazující na historickou budovu používá elementární základní tvary a stavební prvky. Ve fasádě ze světle šedých ražených cihel s plastickými horizontálními drážkami je integrováno LED osvětlení, které vytváří na fasádě světelné „nápisy” informující o právě probíhajících výstavách.

  Dostavba Muzea umění, Basilej, Švýcarsko

  Kategorie Příjemný domov

  • Rodinný dům Atlas House, Eindhoven, Holandsko
  • Architekti: MONADNOCK, Holandsko
  • Použitý materiál: lícové cihly

  Třípodlažní rodinný dům na malé zastavěné ploše je perfektním příkladem příjemného, komfortního a zároveň trvale udržitelného bydlení. Použití cihel v exteriéru i v interiéru je promyšleno do detailu a dokonale souzní s domem.

  Rodinný dům Atlas House, Eindhoven, Holandsko

  Kategorie Společná práce

  • Terra Cotta Studio, umělecká keramická dílna, Dien Phuong, Vietnam
  • Architekti: Tropical Space, Vietnam
  • Použitý materiál: keramické tvárnice

  Keramická dílna na břehu řeky slouží částečně i k rodinnému bydlení. Perforované stěny z pálených cihel jsou nejen zajímavě dekorativní – přivádějí dovnitř rozptýlené světlo, ve vlhkém prostředí u řeky umožňují provětrávání a vytvářejí optimální klima pro práci i pro samotné keramické výrobky.

  Terra Cotta Studio, umělecká keramická dílna, Dien Phuong, Vietnam

  Stavba mimo kategorie

  • Värtan, kogenerační jednotka na biopalivo, Stockholm, Švédsko
  • Architekti: U. D. Urban Design AB, Švédsko, Gottlieb Paludan Architects, Dánsko
  • Použitý materiál: keramické fasádní tvarovky

  V budově je umístěna největší městská kogenerační jednotka na bioplyn na světě, která významně přispívá ke snížení uhlíkové stopy města. Organicky tvarovaný obvodový plášť z vertikálně orientovaných keramických tvarovek vytváří jedinečný vzhled a tlumí hluk.

  Värtan, kogenerační jednotka na biopalivo, Stockholm, Švédsko

  Zvláštní cena, kategorie Sdílení veřejného prostoru

  • Kaple San Bernardo, La Playosa, Argentina
  • Architekt: Nicolás Campodonico Estudio, Argentina
  • Použitý materiál: pálená cihla

  Jednoduchá architektura z pálených cihel vytváří v argentinské pampě, na odlehlém místě bez vody a elektřiny, prostředí pro nerušenou meditaci a splynutí s přírodou. Okolo je jen pustá volná krajina a slunce. Stavba je navržena tak, aby v den svatého Bernarda slunce vrhalo stín ve tvaru kříže přesně na osu vnitřního prostoru kaple.

  Kaple San Bernardo, La Playosa, Argentina

  Zvláštní cena, Stavba mimo kategorie

  • Starý kostel ve Vilanova de la Barca, Lleida, Španělsko
  • Architekt: AleaOlea Architeture & Landscape, Španělsko
  • Použitý materiál: lícové cihly, pálené střešní tašky

  Rekonstrukce a dostavba kamenného kostela ze 13. století, zničeného během španělské občanské války, s použitím pálených keramických cihel a tašek ukazuje univerzálnost a přizpůsobivost tohoto materiálu. Představuje neobvyklý přístup k historické architektuře a unikátní dialog mezi minulostí a současností.

  Starý kostel ve Vilanova de la Barca, Lleida, Španělsko

  Více na www.brickaward.com.

  Autor: kolektiv autorů
  Foto: Archiv Brick Award