Náměstí T. G. Masaryka a městský úřad v Bohumíně

Bohumín prodá poslední pozemky pro výstavbu domů v centru města

Bohumín (Karvinsko) 25. ledna (ČTK) - Bohumín na Karvinsku nabídne na konci března k prodeji poslední tři pozemky pro výstavbu rodinných domů v lokalitě Petra Cingra. Město tak uzavře jednu z nejvýznamnějších investičních akcí posledních let v oblasti bydlení. Novinářům to dnes sdělila mluvčí radnice Jana Končítková. V centru město pro výstavbu připravilo 39 zasíťovaných parcel, které prodává formou veřejné licitace.

"Dosavadní výsledky licitací dokazují, že po stavebních pozemcích situovaných v městském prostředí je i přes složitou ekonomickou situaci zájem. Jejich atraktivitu zvýšil i náš koncept neprodávat pouze parcely, ale vytvořit v nevyužité oblasti celou novou obytnou zónu s parkem, chodníčky, cyklostezkou, vodní nádrží a dětskými hřišti," uvedl místostarosta Lumír Macura (SOCDEM).

Prodej parcel město rozfázovalo do několika etap, o poslední pozemky se zájemci budou moci ucházet 25. března. Vyvolávací cena zůstává 1089 korun za metr čtvereční. "Náklady na vybudování zázemí pro vznik nové obytné čtvrti představovaly 64,5 milionu korun, průměrná cena parcel zatím dosáhla 1434 korun za metr čtvereční. Bohumín z prodeje dosud utržil 53 milionů korun," uvedla mluvčí.

V místě už se staví první rodinné domy. Noví vlastníci pozemků se zavázali, že objekt postaví do pěti let od uzavření smlouvy. Do dnešního dne stavební úřad vydal 11 povolení, další rodinné domy se projektují.

"Město prodejem zbývajících parcel ukončí pětiletý projekt, který dal druhou šanci brownfieldu, sloužícímu poslední léta k venčení psů. Volných lokalit v centrech měst obecně příliš mnoho nebývá. Zvažovali jsme proto, jak s územím naložit. Po demolici sedmi vybydlených domů, které v místech stávaly, už jsme měli jasný plán na nové využití celé zóny," připomněl starosta Petr Vícha (SOCDEM).

Poslední zdevastovaný objekt byl zdemolován v polovině roku 2019. Následovalo vypracování projektu a v březnu 2021 rada města schválila zadání veřejné zakázky na regeneraci plochy a přípravu stavebních parcel. Práce na výstavbě trvaly rok a půl a skončily v závěru roku 2022. Radnice loni dokončila v sousedství pozemků také stavbu parkoviště pro 60 aut a nasvětlený přechod pro chodce.

Autor: ČTK
Foto: Ondra.lind , zdroj: www.wikipedia.org