Boříme rekordy. Hrubá stavba za 24 hodin, dům do šesti týdnů

Společnost Xella CZ, výrobce pórobetonu Ytong, se vloni 5. listopadu 2013 zapsala do pomyslné knihy výjimečných stavebních výkonů, ne-li rekordů. Toho dne totiž, ve spolupráci se stavební firmou DK1, dokončila stavbu rodinného domu o rozloze téměř 144 m 2 včetně přístřešku a terasy. Hrubá stavba byla postavena za pouhých 24 hodin a jen 30 pracovních dnů, do již zmíněného 5. listopadu, stačilo na to, aby byla předána k nastěhování.

Stavba z tvárnic Ytong je rychlá a přesná, což šetří peníze i čas. Náklady na hrubou stavbu sice tvoří pouze cca 9 % hodnoty domu, ale použitý materiál výrazně ovlivňuje jeho provoz. Kvalitní obvodové zdivo je proto základem pro úsporné domy. Tvárnice dýchají a výborně izolují, takže přispívají k úspoře nákladů na vytápění," vysvětlil Ing. Daniel Kozel, majitel firmy DK1. Pórobetonové tvárnice lze snadno opracovat či krátit; umístění dveří a oken se nemusí přizpůsobovat rozměrům tvárnic. Zdivo je masivní a zajistí tak stavbě dlouhou životnost.

Harmonogram pro dokončení stavby se společnosti DK1 podařilo dodržet, nejvíce je zdržely objednávky materiálů pro vnitřní vybavení. Hrubou stavbu tak během měsíce doplnily vnitřní příčky, elektrické podlahové vytápění, obklady a fasáda.

Přálo nám počasí, a tak jsme vše zvládli za 30 pracovních dní. Pokud se do podobné stavby chcete pustit také, je lepší si nechat rezervu pro zpoždění v dodávkách materiálu, nepřízeň počasí nebo jiná zpoždění," dodal Ing. Kozel.

Bolatice jsou nejen místem, kde rekordní stavba vyrostla, ale také rodnou vesnicí mnoha zaměstnanců ze stavební firmy DK1. ”Stovky obyvatelů Bolatic přišly podpořit tento projekt. Byli nadšeni, že se takto propaguje rychlost stavby, i zručnost občanů Bolatic a krása vesnice samotné," připomněl Mgr. Herbert Pavera, starosta Bolatic.

Naším dlouhodobým cílem jsou spokojení stavebníci, kterým se snažíme vycházet maximálně vstříc. Díky tomuto projektu můžeme i ostatním stavařům ukázat, že postavit hrubou stavbu extrémně rychle, třeba i za jediný den, už není pouze přáním, ale stalo se skutečností. O to víc náš těší, že můžeme být díky společnosti DK1 a Ytongu u toho,” dodává Ing. Milan Koukal, technický poradce společnosti Xella.

O společnosti Xella

Nadnárodní koncern Xella International, působící ve 32 zemích Evropy, Ameriky a Asie, je v České republice reprezentován společností Xella CZ, s.r.o. Xella tak u nás zastupuje jak proslulou značku pórobetonu YTONG tak i sortiment akustických vápenopískových tvárnic Silka a minerálních tepelněizolačních desek Ytong Multipor. Výrobky značky YTONG jsou na našem trhu velmi dobře známé a oblíbené, představují synonymum mezinárodního stylu, který je moderní a inovativní.

Společnost Xella CZ získala prestižní ratingové ocenění ČEKIA Stability Award AAA excelentní a řadí se tak mezi nejstabilnější firmy v České republice.

O společnosti DK1

Firma DK1 působí ve čtyřech hlavních oblastech, a to projekce, kde dokáže zákazníkům nabídnout nejen výběr projektů z vlastních typových autorských návrhů, ale hlavně zcela jedinečné projekty dle zákazníkova přání a představ. Nosným programem pro DK1 je realizace nízkoenergetických rodinných domů na klíč. Cílem je postavit dům formou kompletního servisu, od přípravy projektu, přes vyřízení povolení ke stavbě, až po vlastní realizaci, kolaudaci a budoucí servis. Další oblastí je velkoobchodní i maloobchodní prodej stavebnin v prodejnách v Kravařích a v Bolaticích, ve kterých zákazníci najdou materiál pro stavbu i zahradu. Recyklace, která zpracovává stavební suť, odpady a zabývá se také prodejem kameniva a paliva. Mimo tyto oblasti poskytuje firma DK1 kontejnerové služby, dopravu a zemní práce pomocí nejmodernější stavební mechanizace.

Autor:
Foto: Archiv firmy