BÖRNER Poly - Elast 3K - vyšší užitná hodnota a bezpečnost plochých střech i v požárně nebezpečných prostorech

Speciální úpravou nosné vložky bitumenových pásů grafitovým komponentem dosáhla firma GEORG BÖRNER výrazného snížení zápalnosti a zpomalení šíření ohně střešním pláštěm z bitumenových pásů. Toto technické řešení je chráněno evropským patentem EP 0634515. Díky němu lze při správné pokládce např. pásu Poly-Elast 3K vyhovět většině požadavků evropských požárních testů včetně českého zkušebního předpisu ZP 2/1991 - zkouška A.

Použití

BÖRNER Poly-Elast 3K s povrchovou úpravou posypem přírodní břidlicí v barvě zelenomodré nebo antracit je elastomerem modifikovaný asfaltový pás. Používá se na ploché střechy jako vysoce kvalitní jednovrstvý hydroizolační pás nebo ve spojení s jinými modifikovanými nebo oxidovanými podkladnímu pásy jako krycí vrstva. Vzhledem ke speciální úpravě kombinované nosné vložky, která zvyšuje odolnost proti šíření požáru střešním pláštěm, lze tento pás použít v požárně nebezpečném prostoru.

Zpracování

Při použití do vícevrstvého střešního systému musí zpracování pásu Poly-Elast 3K s posypem břidlicí odpovídat platným «Směrnicím pro navrhování a realizaci plochých střech» a «ABC asfaltových pásů». U jednovrstvých střešních systémů je modifikovaný asfaltový pás Poly-Elast 3K volně položen a připevněn k podkladu. Spoje a přesahy o šířce min. 12 cm se důkladně protaví.


Obr. 1

Obr. 2

Zatížení střešní plochy a kotvení

Rozdělení střešní plochy z hlediska rozdílného namáhání účinky větru ukazuje obr. 1 a 2. Z intenzity zatěžování střechy umístěné v různých výškách - do 20 m resp. do 30 m nad terénem je potom stanoven způsob kotvení. Připevnění tepelně izolačních vrstev a hydroizolačních pásů Poly-Elast 3K k podkladu se provádí polyuretanovým lepidlem a mechanickými kotvicími prvky s únosností 0,4 N/kotvicí prvek. Spotřebu lepidla a plošnou četnost mechanických kotvících prvků uvádějí tab. 2 a 3.

Použití v požárně nebezpečném prostoru

Touto specifikací se rozumí, že střešní plášť neumožní vznik a šíření požáru vnějším tepelným namáháním, působícím na střešní plášť v požárně nebezpečném prostoru (padající hořící částice a sálavé teplo). Ve zkušebně je vzorek střešního pláště ve sklonu 15° vystaven vnějšímu tepelnému namáhání, přičemž se sleduje chování vzorku během zkoušky a jeho stav po zkoušce. Tepelné namáhání reprezentují 2 hořící hraničky dřeva velikosti 150x150x60 mm a sálavé teplo, kterého je docíleno plynovým panelem o velikosti 600x600 mm s hustotou tepelného toku 1,25 W/cm2 ve vzdálenosti 500 mm, za rovnoměrného proudu vzduchu 3 m/s. Zkouší se 2 vzorky střešního pláště o rozměrech 1200x2000 mm. Ve zkušební metodice je přesně popsáno rozmístění ohnisek tepelného namáhání na vzorku. Zkouška se ukončí po 30 minutách od jejího zahájení nebo dříve v případě, že nevyhoví.

Střešní plášť nešíří požár jestliže:

  1. plameny nedosáhly žádného okraje zkušebního vzorku;
  2. celková zuhelnatělá nebo spálená plocha zkušebního vzorku není větší než 0,5 m2;
  3. ze zkušebního vzorku nepadají nebo se neodlupují hořící nebo doutnající částice vzorku;
  4. na spodní straně zkušebního vzorku se neobjeví plamen nebo otvory větší než 25 mm2 vzniklé prohořením, případně trhliny v celé tloušťce širší než 1 mm.

Díky speciální úpravě nosné vložky pásu Poly-Elast 3K, která je opatřena grafitovými částicemi, se zvyšuje odolnost krycí vrstvy proti působení ohně. V případě požáru zvětší částice grafitu až 300x svůj objem a tím vytvoří nehořlavý val.

Poly-Elast 3K jako vrchní vrstva střešního pláště vyhovuje mezním stavům šíření požáru střešním pláštěm.

GEORG BÖRNER udává směr

Základní surovinou pro výrobu bitumenových pásů je tzv. oxidovaný bitumen. Pás s tímto klasickým materiálem nemění svoje vlastnosti v intervalu teplot cca od 0 do 70 °C. Pro zlepšení mechanických vlastností bitumenových pásů se v posledních desetiletích hojně přistupuje k tzv. modifikaci bitumenové hmoty. Ta spočívá v přidání lineárních polymerů, které ve hmotě účinkují na mikroskopické úrovni jako výztuž, popř. jako rheologická přísada. V praxi se používají dva typy polymerů; elasticky účinkující kopolymer poly (butadien - styren), známý jako butadien styrenový kaučuk (SBS), a plasticky účinkující ataktický polypropylen (APP). Použití jimi modifikovaných pásů závisí na typu namáhání střechy. V teplých krajích jsou více rozšířeny modifikace plastomerem, v mírných (např. ČR) a severněji položených modifikace elastomerem.

Díky velmi nízké teplotě tzv. skelného přechodu elastomeru (u SBS pod -61 °C [1]) si jím modifikovaný bitumen udrží vysokou ohebnost až do velmi nízkých teplot. U pásu POLY ELAST 3K firmy BÖRNER se při měření ohebnosti na trnu Ø 3 cm neobjeví trhliny ani při teplotě -30 °C, viz. tab. 1.

Plastomerem modifikované pásy si naopak udržují své přirozené vlastnosti do velmi vysokých teplot až 150 °C (této teplotě podle zkušebního předpisu odolává pás tehdy, jestliže po 2 hodinách teplotní expozice nestéká asfalt). Jsou však křehké při nízkých teplotách, což je dáno relativně vysokou teplotou skelného přechodu plastomeru APP, cca -20 °C [1] (teplota skelného přechodu je teplota, pod kterou se amorfní látka stává křehkou). Do jisté míry lze výhody obou modifikátorů zkombinovat a použít oba - buď jako společný kopolymer nebo jako fyzikální směs polymerů. Teplotní interval, při kterém lze bitumenový pás zatěžovat (nikoliv pokládat), se pak rozšíří od -25 do 150 °C. Stojí za zmínku, že ve vývoji v oblasti chemie bitumenů aplikované na hydroizolační materiály ve stavebnictví sehrála a sehrává firma BÖRNER jednu z klíčových a zároveň průkopnických rolí.

V krátkosti o firmě GEORG BÖRNER

Jde o jeden z rodinných podniků, jimž se daří již více než 100 let úspěšně překonávat historické změny a přispívat ke zdravému vývoji podnikání na základě tradice a pozitivního přístupu k inovacím. Byl založen v roce 1882 v Bad Hersfeldu sedlářským a pokrývačským mistrem Georgem Hermannem Börnerem (1857 – 1912) jako pokrývačská firma GEORG BÖRNER. Později jej následovali ho jeho dva synové Heinrich a Lorenz, kteří firmu úspěšně převedli přes dvě světové války. Na jaře 1938 vstoupil do firmy jako třetí generace Georg Börner, vnuk zakladatele. Vedl podnik se svým otcem až do jeho smrti v roce 1961, od roku 1967 se svými syny Karl-Heinzem a Wolfgangem.

Dnes řídí osud firmy už pátá podnikatelská generace. Díky cílenému vývoji se podnik stal jedním z mezinárodně aktivních, trend určujících výrobců střešních pásů v Německu, který už ve 20 letech začal s výrobou izolačních materiálů v rolích. Další postupně zaváděné samostatné obchodní oblasti Izolace mostů, Izolace litým asfaltem a Výstavba silnic jsou výrazem podnikatelské mnohotvárnosti a kompetence.

V posledních desetiletích se podnik BÖRNER rozvinul ve svém oboru do té míry, že se stal jedním z inovačně nejsilnějších podniků a jako představitel oboru plochých střech uvedl na trh novinky udávající směr. Svědčí o tom množství udělených patentů. Jakost výroby je hlavní firemní filosofií a je doložena certifikáty DIN EN ISO 9001.

Literatura:

[1] Julák Alois, Štulík Karel, Vohlídal Jiří: Chemické a analytické tabulky. Grada Publishing, Praha 1999.

Autor:
Foto: Archiv firmy