Ilustrační foto

Bývalý internát v Liberci chce kraj za 207 mil.Kč přestavět na speciální školu

Liberec 18. října (ČTK) - Bývalý internát v Zeyerově ulici v Liberci chce Liberecký kraj přestavět na speciální školu, současné vzdělávací kapacity pro děti s postižením nestačí. Kraj teď hledá dodavatele, který budovu pro potřeby základní a mateřské školy pro tělesně postižené zrekonstruuje, nabídková cena nesmí překročit 207,4 milionu korun, řekl dnes ČTK náměstek hejtmana Zbyněk Miklík (Piráti). Nová škola by měla pojmout 220 žáků, z evropských fondů na to kraj může získat zhruba 40 milionů korun.

Škola bude sloužit především pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami včetně dětí s poruchami chování. "Na tom, že je potřeba vybudovat tuto školu, jsme se se statutárním městem Liberec shodli již před několika lety, protože děti s poruchami chování se obtížně zařadí do běžného vzdělávacího proudu. Jejich počet navíc stoupl. Projekt se dlouho připravoval, školu plánujeme otevřít k 1. září 2025," doplnil hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Stavět bude podle něj kraj i v případě, že dotaci nedostane.

Budova, kterou chce kraj pro školu zrekonstruovat, stojí v zahradě nad fotbalovým stadionem U Nisy. Areál je z konce 19. století, byl v něm chudobinec a starobinec. Od roku 1953 sloužil jako koleje pro studenty liberecké univerzity, později jako internát pro středoškoláky. Budovy jsou tam dvě a obě patří městu. Od poloviny roku 2017 je objekt prázdný, kraj studenty soustředil v sousední budově a další kapacity nepotřebuje.

Na přestavbě budovy na školu se samosprávy dohodly už před třemi lety, projekt se ale dlouho připravoval. Mezitím kraj budovu v době koronaviru využil k ubytování lidí bez domova a lidí trvale vykázaných z domova, které bylo třeba umístit do karantény. Pak budova posloužila k přechodnému ubytování zhruba 200 uprchlíků před válkou na Ukrajině, teď už je ale prázdná. Podle náměstka pro školství Jiřího Čeřovského (ODS) by se tam měly pro rekonstrukci přesunout děti za základní školy v nedalekém Jedličkově ústavu.

"Rekonstrukcí projdou rozvody vody, odpadů a elektřiny, obnova čeká i podlahy a omítky, nová budou okna. Kompletní výměna čeká dešťovou kanalizaci. U objektu vzniknou i rampy, výtah a sociální zařízení pro imobilní žáky," popsal rozsah prací Miklík. V komplexu vzniknou podle něj dvě desítky kmenových tříd, hudebna, výtvarný ateliér, počítačová a multimediální učebna, knihovna, cvičná kuchyňka, relaxační místnosti, dílna pro pracovní činnosti a školní družina.

Budova internátu patří městu Liberci, kraj ji má ve výpůjčce na 50 let. "Rádi bychom ji do budoucna získali do svého majetku včetně rozsáhlého areálu, který ji obklopuje. To by nám umožnilo vybudovat v této oblasti další podobně zaměřená zařízení, třeba odlehčovací službu pro rodiče autistických dětí či denní centrum, i pro děti starší 18 let nebo děti nevzdělatelné, určitě je to levnější řešení než budovat sociální ústavy," dodal hejtman. Kraj podle něj jedná s městem o odkoupení areálu.

Autor: ČTK
Foto: Bangkok Click Studio, zdroj: Shutterstock