CASE uvádí nová kolová rypadla CASE WX 90 a WX 120

Výhradní zástupce značky CASE na českém trhu, společnost Austro Diesel Bohemia, uvádí na začátku stavební sezóny několik zajímavých novinek v oblasti kolových rypadel.

Nové modely kolových rypadel

Doposud mohla společnost Austro Diesel svým zákazníkům nabídnout jako nejmenší kolová rypadla až ve 14 t provedení. Proto výrobce zareagoval na stále častější poptávku po menších strojích a na svět tak přišla nová kolová rypadla o hmotnosti 9 a 12 tun s konkrétním označením WX 90 a WX 120. Nové stroje jsou svými parametry určeny zejména pro evropské trhy, kde je po této kategorii největší poptávka. Značný zájem o nové stroje zaregistrovala společnost Austro Diesel i v České republice, kde je současný vozový park ve většině případů již na nebo za hranicí své životnosti. Navíc starší stroje už jen stěží splňují stále se zvyšující legislativní úpravy, podle kterých musí dodržovat náročné technické požadavky, musí být označeny registračními značkami apod.

CASE WX 120

Modely kolových rypadel WX 90 a WX 120 budou na tuzemský trh standardně dodávány v provedení Kompakt, což znamená, že budou mít zkrácený podvozek i záď rypadla tak, aby mohly bez problémů pracovat i v městské zástavbě, kde zpravidla není prostoru nazbyt. Ostatně práci ve stísněných prostorách je uzpůsoben celý stroj, kdy jeho spodní kinematika umožňuje snadnou manévrovatelnost. Ta je navíc podpořena ještě dvakrát lomeným ramenem rypadla, které se tak snadno dostane do jinak těžko přístupných míst a umožňuje kopat například i podél zdi. Těmto účelům je přizpůsoben nejen podvozek, ale i nástavba a výstroj.

Kolová rypadla nastartovala inovaci celé série kolových rypadel CASE. V současné době dobíhá přestavba pásových rypadel řady CX, o které jsme Vás informovali již v loňském vydání našeho časopisu (2/2001) a po jejím dokončení se rozběhne modernizace právě kolových rypadel. Jako první se tedy představují zmiňované dva typy kolových rypadel, po nichž budou následovat všechny ostatní hmotnostní kategorie.

CASE WX 90

Bohatá základní výbava

Už ve standardním provedení budou kolová rypadla disponovat poměrně slušnou výbavou. Samozřejmostí je řízení obou náprav 4×4×4, planýrovací štít, hydraulické okruhy pro připojení svahovací lžíce, kladiva apod. Stroje mohou být také podle potřeby snadno dovybaveny stále žádanějším hydraulickým rychloupínačem.

K nastavení optimálního pracovního využití výkonu disponují rypadla třemi pracovními režimy (jemný, ekonomický, silný), které si obsluha stroje nastavuje právě podle pracovního zatížení.

Nové typy rypadel jsou doslova nabity moderními prvky, mezi které lze zařadit i automatické kontrolní systémy. Ty mají zamezit neodborným zásahům obsluhy stroje a naopak s jejich pomocí lze nejen snadno a rychle diagnostikovat případné poruchy stroje, ale také určit, jak jsou dodržovány jednotlivé servisní zásady, čímž se dostáváme k další důležité kapitole, kterou představuje životnost provozních kapalin.

Životnost provozních kapalin

Pokaždé, když se výrobce pochlubí s novými stroji, lze očekávat překonání dřívějších servisních intervalů. Nejinak je tomu i v případě nových kolových rypadel, kde se intervaly pro výměnu motorových olejů a filtrů posunuly z 250 na 500 mth, tedy o sto procent. Obdobně jsou na tom i výměny hydraulických náplní, které při běžném provozu vystačí až na 2000 mth, což představuje zhruba dva roky. Takovéto posuny jsou možné díky neustále inovovaným filtrům, které jsou dnes schopny zachytit i ty nejjemnější nečistoty. K těmto hodnotám přispívají nemalou měrou stále modernizované motory, v případě kolových rypadel CASE jsou to motory značky Perkins, které vyhovují náročným normám EU.

Pohodlná kabina

Při vývoji nových kolových rypadel byl kladen značný důraz i na pohodlí obsluhy stroje. Tomu odpovídá samotné uspořádání kabiny, kde na první pohled upoutá ergonomické umístění ovladačů a pohodlné sedadlo. Ke snadné manévrovatelnosti přispívá i jemné ovládání stroje. Důležitou a nezbytnou součástí komfortu a pohodlné práce je i ničím nerušený výhled z kabiny rypadla do všech stran, který umožňuje obsluze stroje maximální přehled.

Autor: Šárka Tužilová
Foto: Archiv firmy