Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Cembonit – fasády trochu jinak

V souvislosti s prováděcí vyhláškou nového energetického zákona, která zprostředkuje požadovky na tepelnou ochranu obvodových konstrukcí, nabylo na aktuálnosti mimo jiné i téma lehkých a účinných fasádních systémů, jednoduše aplikovatelných například při rekonstrukcích stávajícího bytového fondu. Jednou z možných alternativ při výběru vhodného fasádního systému se mohou stát i vláknocementové desky Cembonit, dodávané společností Cembrit.

Cembrit, největší výrobce vláknocementové střešní krytiny ve střední Evropě, je součástí dánské společnosti Dansk Eternit Holding. Tato společnost stála v 80. letech u zrodu, vývoje a výroby vláknocementových střešních krytin a fasádních desek bez použití azbestu. Na českém trhu ji zastupuje dceřiná společnost Cembrit CZ, a.s. s výrobními závody v Berouně a Šumperku.

Vláknocementové desky Cembonit jsou určeny především pro předvěšené, zateplené (i nezateplené) a provětrávané fasády, kde desky tvoří vrchní krycí vrstvu. Nosný dřevěný, kovový nebo kombinovaný rošt je nedílnou součástí celého fasádního systému, který je certifikován a bylo pro něj vydáno stavebně technické osvědčení. V případě zateplení výrobce doporučuje kombinaci s minerální vlnou, přičemž mezi samotnou deskou a izolací zůstává minimálně 25 mm mezera pro odvětrávání vlhkosti ze stěny.

Desky jsou dodávány ve dvou základních typech FDA a FDH, které se při shodném materiálovém složení liší technologií výroby. Materiálem pro výrobu obou typů je celulózové vlákno (do 7 %), polyakrylnitrilové vlákno (do 2 %), cement a barvicí přísady. Typ FDA je probarven do hmoty a má zbroušenou lícní stranu. Typ FDH je vyráběn v přírodní světle šedé barvě, přičemž může být na lícní straně dodatečně povrchově barveny.

Desky jsou bezazbestové, hygienicky nezávadné i pro krátkodobý styk se suchými poživatinami, jsou mrazuvzdorné s certifikátem nehořlavosti ve stupni A s indexem povrchového šíření i = 0.

Mezi vlastnosti, které zvýhodňují fasádní systém Cembonit oproti jiným systémům, patří zvláště jeho nízká plošná hmotnost, odolnost proti povětrnostním vlivům, ale i například proti tlení a působení hub a škůdců, vysoká variabilita a působivý, neotřelý vzhled. Další výhodou tohoto systému je suchá montáž a jednoduchá výměna.

Fasádní systém lze použít pro široké spektrum staveb. Uplatnění nalezne jak na rodinných domcích, tak i na veřejných stavbách, na kostelech, zámcích, školách, zemědělských stavbách, výrobních halách a na mnoha dalších projektech. Použití desek se neomezuje jen na fasády; je možno je využít i na obklady říms, podhledů, soklů, v interiéru pak pro montované příčky a obklady.

Velmi důležitý je při aplikaci Cembonitu invenční přístup architekta; práce s různobarevnými dílci a jednotlivými detaily umožní plně vyznít netradiční estetičnosti materiálu. Zbroušené FDA desky připomínají svou lícní stranou přírodní kámen, FDH dílce lze podle přání zákazníka či potřeb architektonického návrhu v libovolném odstínu barevně upravovat. Desky je možné klást tzv. velkoformátově v původních rozměrech, nebo v rozměrech upravených – maloformátově. Typy kladení se odvíjí od stylu přichycení k podkladu, plochý vertikální, horizontální nebo i diagonální styl lze kombinovat se způsobem pokládky, kdy se jed notlivé dílce překrývají.

Autor: Marcel Hrdý
Foto: Archiv firmy