Ceresit nabízí systémové řešení pro pokládání obkladů a dlažby - Izolace proti vlhkosti v koupelnách

Keramické obklady a dlažby v koupelně dnes patří mezi věci tak samozřejmé, že nikoho ani nenapadne představit si koupelnu jinak. Současné materiály a fantazie dokážou vytvořit malou oázu i v klasických panelákových koupelnách, obvykle velmi strohých a často pro mnohé z nás i deprimujících místech, a přiblížit je nádherně prostorným a světlem prolitým koupelnám ze stránek mnohých časopisů.

  Většina zákazníků se však pouští do díla, aniž by vůbec tušili problematiku celé věci a úskalí, která je mohou i v napohled nádherně vypadající koupelně potkat, a proto se ve většině případů obracejí na odborné firmy, které považují za záruku dobře provedeného díla.
   Snad nikdo by nepochyboval o odolnosti keramického obkladu nebo dlažby vůči vodě, ale málokdo si již dokáže představit, jakým materiálem je spárovací směs. Nejedná se ani tak o propustnost, i ona je samozřejmě odolná vůči vodě a vlhkosti (dražší epoxidové spáry jsou rezistentní mj. i proti kyselinám a louhům), ale jde o minerální materiály, jejichž pórovitá struktura znamená při vysokém zatížení vlhkostí určitá omezení.
   Příliš zatěžovaná spára ve sprchách, v okolí vany, na podlahách a dalších místech, kde často přímo působí voda, může po čase určité množství vlhkosti propustit. Je tomu tak v případech, kdy se ve styku s obkladem objeví ve spárách tzv. vlasové trhliny, zpočátku těžko rozeznatelné pouhým okem, ale dostatečně velké pro vlhkost, která si vždy najde cestu, jak proniknout pod obklad nebo dlažbu. Kvalitu spáry a výskyt trhlin ovlivňuje samozřejmě i správný výběr vhodné spárovací směsi. Dalším kritickým místem jsou dilatační spáry vyplněné silikonem, kde dochází k nejčastějšímu průniku vlhkosti. Ovlivňujícím faktorem je i intenzita a častost užívání sprch a v neposlední řadě možnost větrání v těchto prostorách, aby nahromaděná vlhkost měla možnost se vytratit.
   Dlouhodobě pronikající vlhkost dokáže totiž pomalu, ale jistě narušit a znehodnotit podkladní konstrukce a následné opravy mohou znamenat mnohem větší problém, než se nám zpočátku jeví. Tyto procesy nejsou krátkodobé a jejich projevení může trvat i několik měsíců. Zde se přímo nabízí častokrát citované »Dvakrát měř a jednou řež«.
   Stavební chemie Ceresit zná řešení na tyto problémy a naší snahou je podat zákazníkovi pomocnou ruku při výběru materiálů vhodných pro podobné případy. Řešení nazýváme systémovými. Jedná se v zásadě o to, aby použitím produktů od jednoho výrobce, ať už se jedná o penetrační nátěry, lepidla, izolace, spárovací směsi nebo silikony, byla zaručena jejich dobrá snášenlivost. Při kombinaci výrobků různých značek nelze vyloučit jejich vzájemné negativní reakce.
   Řešením pro zamezení průniku vlhkosti pod obklady a dlažbu jsou izolační stěrky označované jako alternativní izolace, umístěné přímo pod obkladem či dlažbou, jejichž celková tloušťka je < 1 mm, což nijak nenavyšuje celkovou výšku dlažby. Izolační stěrky nahrazují původní lepenky a jejich aplikace není nutná po celé ploše koupelny, ale je nezbytná na stěnách ve sprchovém koutu, okolo vany a hlavně na podlaze. Abychom v místnosti vytvořili dokonale izolovaný prostor, aplikujeme izolaci i na okolních stěnách do výšky 15 až 20 cm. Obdobně je tomu všude tam, kde jsou obklady a dlažby dlouhodobě vystaveny přímému působení vlhkosti.

Ceresit nabízí ve svém sortimentu čtyři izolační stěrky:
• Stěrka Ceresit CL 50 je dvousložková, kdy reakce vytvrzování a schnutí začíná teprve po smíchání obou složek dodávaných v jednom desetikilovém balení, které vystačí na pokrytí plochy cca 8 m2 ve dvou vrstvách. Její velkou výhodou je velmi rychlé schnutí. První vrstva zasychá již po půl hodině a druhá po 1,5 hodině, takže lepit obklad či dlažbu lze již po cca 2 hodinách, což výrazně urychluje postup prací.
• Stěrka Ceresit CL 51 je jednosložková, přímo namíchaná v plastové nádobě, takže stačí pouze otevřít a natírat izolaci. Nespotřebovaný materiál zůstává v uzavřené nádobě připravený k dalšímu použití. Stěrka se dodává na trh v balení 7,5 kg, které postačí pro plochu cca 5,5 m2 ve dvou vrstvách a 15 kg pro plochu cca 11 m2. Po vyschnutí první vrstvy, což je asi 2 hodiny, můžeme nanášet vrstvu druhou, na kterou lze obkládat nejdříve po 16 hodinách.
• Dilatační spáry, přechody mezi podlahou a stěnou, případně v rohu sprchového koutu jsou nestabilní a jejich dokonalou nepropustnost zajistíte vložením izolačního pásu Ceresit CL 52 mezi obě vrstvy uvedených izolačních stěrek. Stejným způsobem se řeší i dilatační spáry v ploše.
   Další stěrkou je dvousložkové elastické lepidlo Ceresit CU 23 vhodné do prostor s vysokým zatížením vlhkostí, které je možné použít nejprve jako stěrku a po jejím zaschnutí cca po 6 hodinách tímto lepidlem lepit obklady nebo dlažbu. Dodává se v 5 kg nádobě obsahující obě složky. Sortiment doplňuje středněvrstvá cementová stěrka Ceresit CR 65 pro tloušťky vrstvy do 5 mm, dodávaná v papírových pytlích po 25 kg.
   Všechny uvedené materiály jsou vhodné pro použití v interiéru i exteriéru, v kuchyních, lázních, na balkónech a terasách, jejich použití je možné i v bazénech. Bližší informace o jednotlivých produktech, případně jejich začlenění do systémových řešení, získáte u poradců značky Ceresit nebo v technických listech jednotlivých výrobků. 
Autor: Jiří Pavlíček
Foto: Archiv firmy