Ceresit umožňuje bleskovou rekonstrukci - Díky speciální stavební chemii nemusel Baťa omezit provozní dobu svých prodejen

Prodejní prostory, zejména podlahy potřebují čas od času obnovit. »Zavřít krám« byť jen na jediný den je však pro každého obchodníka ekonomicky neúnosná představa. Rekonstrukce a výměna dlažby v superstorech sítě Baťa proto nesměla provoz prodejen nijak omezit, což se daří díky speciálním rychle tvrdnoucím lepidlům a dalším přípravkům značky Ceresit.

  Ve dvanácti obchodech Baťa tzv. superstorového typu otevřených v letech 1998 - 2000 nevydržely původní koberce enormní zátěž. A protože i jejich údržba byla náročná a nákladná, rozhodlo vedení o koncepční výměně zašlapaných kobercových krytin za odolnější dlažbu. První rekonstrukce byla realizována loni v pražském komplexu Černý Most, poté následovaly objekty v Ostravě, Brně, v Průhonicích a na pražském Zličíně, takže v současnosti je předěláno již pět prodejen.
   „Postup je všude víceméně stejný, po zavírací hodině zakryjeme regály se zbožím, strhneme koberce a začneme s pokládkou dlažby. Za noc opravíme zhruba padesát čtverečních metrů, ráno uklidíme, prodejna normálně otevře a večer se vše opakuje. Například Černý Most jsme zvládli za šest nocí, aniž bychom o minutu zkrátili provozní dobu,“ popisuje rekonstrukční koloběh Pavel Šťastný, jehož firma Chemical building systems (CBS) pro firmu Baťa zakázku po celé republice provádí.
   Tradiční lepidla jsou spárovatelná obvykle až po osmačtyřiceti hodinách, proto kladeči CBS využívají speciální, rychle tvrdnoucí Ceresit CM 13, který dovolí dlažbu spárovat již po třech hodinách. „Lepení je samozřejmě až ten poslední krok, kterému předchází ošetření a zpevnění podkladů, aby lepidlo perfektně přilnulo. Penetrační nátěr vytváříme Ceresitem CT 17 a na vyspravení prasklin používáme rychletuhnoucí cement Ceresit CX 5, který zaplní duté prostory až do šíře 20 milimetrů,“ vypočítává použitou stavební chemii Pavel Šťastný. Kromě koberců bylo ovšem na některých místech zapotřebí vybourat i původní popraskanou dlažbu, což byl prostor pro další přípravek, samonivelační vyrovnávací hmotu Ceresit CN 72. I ta splňuje časové kritérium, neboť na ni lze stoupnout již po čtyřech hodinách.
   Technický dohled měl za firmu Baťa na starosti Michal Urda, který byl s kvalitou rekonstrukcí spokojen: „Byl jsem mile překvapen, co vše dnešní stavební chemie dokáže, práce probíhají v noci a ráno otvíráme, aniž by zákazník cokoli poznal. Materiály Ceresit nám vyhovují nejen rychlostí, ale i kvalitou, což dokazuje například již roční bezproblémový provoz opravené prodejny na Černém Mostě.“ 
Autor: Mgr. Alena Drtinová
Foto: Archiv firmy