Omítky Ceresit vrátily secesnímu domu ve Střešovicích původní krásu

Původní podobu z počátku minulého století vrátila nejen fasádě secesního činžovního domu v ulici Na Viničce 1 v Praze 6 citlivá rekonstrukce, kterou v listopadu dokončila společnost First City Group mj. i s použitím stavební chemie Ceresit (Henkel ČR).

Jsme developerská společnost a hledáme architektonicky zajímavé domy, které koupíme v horším či lepším stavu, a pak je komplexně rekonstruujeme. Každá taková rekonstrukce ale pro nás začíná v archivech hledáním historických fotek, následně pátráním po starousedlících, od kterých se snažíme zjistit, jak vlastně dům kdysi vypadal, abychom se co nejvíce přiblížili původní stavu a zachovali jeho historický ráz a ducha. Chceme, aby po nás zůstalo něco hodnotného, za co se nebudeme stydět,” vysvětluje firemní filozofii Lubomír Smažík, jednatel společnosti First City Group. „Je to náš společný koníček, můj i kolegy Konstantina Vlčkova,” říká o svém přístupu k historickým objektům Lubomír Smažík.

Obdobný postup platil i pro secesní činžovní dům na rohu ulic Na Petynce a Na Viničce v Praze 6, který v roce 1910 postavil mistr zednický pan Vinš ze svých celoživotních úspor pro svou dceru, jak praví historické materiály. Ta si vzala v roce 1918 ruského emigranta, jenž prchl z vlasti po VŘSR, a v domě bydleli až do roku 1948 – tehdy se pro změnu pokusili oba prchnout po Vítězném únoru z Československa, ale byli na hranicích chyceni. Činžovní dům byl pochopitelně zabaven a socialistické vlastnictví včetně OPBH se na něm během desítek let značně podepsalo. Po listopadové revoluci dům ještě několikrát posloužil jako zajímavá spekulace, než se v roce 2004 dostal do vlastnictví First City Group.

Nějaký čas trvalo vyřízení všech povolení a rekonstrukci jsme zahájili v roce 2006,” pokračuje Lubomír Smažík. Během kompletní přestavby zůstaly zachovány v podstatě jen nosné konstrukce s historickými prvky fasády a vstupní vestibul. Dispozice jednotlivých bytových jednotek se zcela změnily, v pěti nadzemních podlažích (přibyla nástavba jednoho patra) vzniklo 15 bytů, od 40 m2 až po 140 m2. Všechny mají balkony nebo terasy a ke každému přísluší sklep. V suterénu vznikla nová kotelna a prostory byly využity z části i pro garáže. Kompletně byly vyměněny elektroinstalace, topení a zdravotechnika, stejně tak skladby podlah (používaly se materiály Thomsit), okna, dveře a omítky (Ceresit).

Spousta zařízení a prvků byla poničena či odstraněna při minulých rekonstrukcích, takže je bylo třeba obnovit či znovu vytvořit. „Třeba litinová zábradlí schodiště byla odlita v původních prvorepublikových formách, které jsme dohledali u jedné plzeňské firmy prostřednictvím internetu,” říká Lubomír Smažík. Vstupní dveře vítají nové obyvatele domu typickou secesní vitráží s „Muchovskou” dámou s hrozny vína. „Věděli jsme, že vstupní dveře i ty vestibulové měly vitráž, ale nikdo už si nepamatoval jakou. Tak jsme požádali umělecké skláře, aby pro nás navrhli novou a nakonec se nám nejvíce líbil nápad dámy s hrozny vína vzhledem k názvu ulice Na Viničce a historickému faktu, že tu kdysi býval, vinohrad,” vypráví Lubomír Smažík. A tak rámy oken jsou zelené, stejně jako v roce 1910, a podobně byly opraveny v původních barvách i omítky (červená s bílou z pohledu z ulice).

V horní nástavbě kompletně zateplené systémem Ceresit VWS byly např. vytvořeny i kopie zednických říms. „Profilace říms a olištování oken jsme vyráběli z polystyrénu, protože nástavbu jsme zateplovali systémem Ceresit s neprobarvenou silikonovou omítkou Ceresit CT 74,” pokračuje Lubomír Smažík. Použitým izolantem byly polystyrénové desky lepené maltou Ceresit CT 85. Ta se nanáší na povrch desek, na ni se pokládá sklotextilní síťovina, a poté se nanáší druhá vrstva malty tak, aby síťovina byla úplně zakrytá. Vrstvu armovanou síťovinou posléze napenetrovali nátěrem Ceresit CT 16, který usnadňuje strukturování omítek. „Spodní část nám „památkáři” nedovolili zateplit, takže jsme jen opravovali štuky a barevně dům sjednotili probarveným fasádním silikonovým nátěrem Ceresit CT 48 v červeném odstínu, který nám Ceresit namíchal speciálně na zakázku, aby se co nejvíc blížil původnímu vzhledu domu. Stranu do dvora, která už při původní výstavbě byla trochu „ošizena” a byla hladká bez výrazných prvků, jsme rovněž zateplili systémem Ceresit VWS s probarvenou silikonovou tenkovrstvou hlazenou omítkou Ceresit CT 74. Tentokrát jsme zvolili oranžový odstín, abychom vnitřní blok prosvětlili a pomohli tak sluníčku dovnitř místností.

Rok rekonstrukce nyní připomíná reliéfní letopočet 2007 na jedné straně rohového domu, na druhé straně štítu zedníci ponechali rok výstavby 1910. To však není jediná (i když jediná viditelná) připomínka proměny tohoto secesního domu – za štítem na střeše je skryta měděná koule s dokumenty o rekonstrukci. „Zvykli jsme si nechávat v domech vzkaz dalším generacím, o historii domu a o rekonstrukci, kterou jsme provedli,” uzavřel Lubomír Smažík.

Autor: Mgr. Alena Drtinová
Foto: Archiv firmy