KLINIKA ČERNÁ PERLA - Moravian Premium Care a.s.

Černá perla není jen loterie

Když se řekne černá perla, leckoho napadne vzácná "sestra" bílé perly, v hráčském žargonu loterie stejného jména. Jenže my máme na mysli Kliniku Černá perla s místem určení Ostrava - Poruba.

Je jedinečná. Toto tvrzení se týká nadstandardu zdravotní péče i architektury bruselského stylu z šedesátých let minulého století. Vybavuje se nám, že další objekt ve stejném stylu má Ostrava v podobě vítkovického železničního nádraží. Též bude letos rekonstruováno.

Původní stavba současné kliniky byla postavena v letech 1960 až 1969. Název dostala dle fasády s černými skleněnými výplněmi. Nedávná rekonstrukce z ní udělala místo pro špičkové zdravotnictví, kavárnu a současné umění. Ta spočívala hlavně v realizaci nové kompletní sloupko-příčkové fasády. Zdivo je s větším podílem cihel. Okna tvoří 960 kusů černých kalených skel se stříbrným proužkem.

Na pultové střeše je kromě jiného vyhlídka na město i vzdálené okolí. V interiéru jsou speciální barytové sádrokartonové desky. Chrání před rentgenovým zářením. Dále sádrokartonové podhledy, zdvojené podlahy i prosklené příčky. Nové jsou elektroinstalace, topení, klimatizace ... Z dvanácti podlaží je deset přestavěno na odborné ambulance: Rentgen a Ultrazvuk, Praktický lékař, Alergologie a Plicní, Oční, Stomatologie a Krevní odběrové centrum, Centrum efektivní fyzioterapie, Neurochirugie-Neurologie a Ortopedie, Kardiologie, Centrum prevence a Therapy Lounge.

K bruselskému stylu můžeme dodat, že používal jasné pastelové barvy, z materiálů nejvíce sklo na fasádách, v mozaikách, reliéfech, nechyběly ani keramika, vlnité plechy, eternity, plastické hmoty, lamináty.

Služeb Kliniky Černá perla ve čtvrti Poruba mohou využívat i pracovníci všech stavebních profesí, nejen ti, kteří se na velkolepé rekonstrukci podíleli.

Autor: Mgr. Zdeněk Svoboda
Foto: Mgr. Zdeněk Svoboda