Certifikované balkónové systémy Cemix – spolehlivé a funkční řešení

Společně s rekonstrukcemi a opravami plášťů bytových a panelových domů jsou aktuální také opravy a rekonstrukce balkonů a lodžií, které jsou nedílnou a integrovanou součástí těchto staveb.

Příčin poškození balkonových konstrukcí je celá řada. Nejčastěji souvisí se zastaralým technologickým postupem při jejich výstavbě, kdy byly hydroizolace kladeny pod spádovou vrstvu, a nekvalitním provedením konstrukce souvisejícím s dříve používanými materiály a klimatickými vlivy (zejména s působením vody, teplot a mrazicích cyklů).

Skladba systému

Společnost LB Cemix nabízí certifikované a spolehlivé systémy pro opravy těchto konstrukcí.

Řešení pro rekonstrukci venkovní balkonové konstrukce s podlahou do velikosti 4 m2 bez nutnosti její dilatace představují certifikované systémy Cemix MAX C a Cemix MAX D. Odvod vody je řešen jejím přelivem přes speciální keramické tvarovky bez nutnosti použití okapových plechů. Sloupky zábradlí jsou kotveny mimo keramický plášť, nejlépe z čela či zespodu balkonové konstrukce.

Revitalizace balkonů musí probíhat dle platných technologických předpisů a musí být dodržena certifikovaná skladba systému.

1. Dilatační spára, 2. Penetrace – Cemix Penetrace podlahová, 3. Spádový klín – alternativy (Cemix Spádový potěr (080), Cemix Spádový potěr RAPID (180), Cemix Polymercementový potěr 40 (070)), 4. Penetrace – Cemix Penetrace podlahová, 5. Hydroizolace – první vrstva Cemix Hydroizolační stěrka 1K (HS1K) nebo Cemix Hydroizolační stěrka 2K (HS2K), 6. Páska – Cemix pružná těsnicí páska 100 (120), 7. Hydoizolace – druhá vrstva Cemix Hydroizolační stěrka 1K (HS1K) nebo Cemix Hydroizolační stěrka 2K (HS2K), 8. Flexibilní lepidla: Cemix Lepidlo MAX (065) – systém MAX C, Cemix Lepidlo FLEX EXTRA (045) – systém MAX D, 9. Keramická dlažba RAKO Taurus s přelivovou tvarovkou, 10. Spára – Cemix Spárovací hmota GFS, 11. Polyuretanový tmel – Cemix PUR tmel, 12. Provazec – Cemix Separační provazec, 13. Profil rohový nadpražní s okapovým nosem
Systém Cemix Klasik (viz níže v textu) byl použit při rekonstrukci balkonů na BD v Ostravě
Detailní pohled na rekonstruované balkony

Popis rekonstrukce

Oprava nosné konstrukce – často je zapotřebí po odstranění starého spádového betonu provést opravu nosné konstrukce. Pokud stávající zábradlí zasahuje do reprofilované konstrukce, je nutné zábradlí demontovat a rozhodnout o jeho novém uchycení. Součástí opravy je dokonalé odstranění degradovaného betonu a důkladné očištění ocelové výztuže.

Očištěná výztuž se ošetří speciální Cemix Antikorozní ochranou (141). Po jejím vyzrání se celá plocha betonu natře Cemix Penetrací hloubkovou a následně reprofiluje Cemix Reprofilační maltou (151) nebo Cemix Reprofilační maltou hrubou (151 h). Jemná reprofilace, jako je vyhlazení balkonových čel a podhledů, se provede Cemix Reprofilační maltou jemnou (151 j). Do této hmoty je nutné osadit na spodní hranu balkonového čela speciální plastový profil s okapnicí sloužící k odvodu srážkové vody mimo konstrukci. Staré vybrání v podhledu balkónu, které mělo původně sloužit také k odvodu vody, je nutné rovněž napenetrovat a vyplnit reprofilační hmotou.

Penetrace podkladu – očištěnou betonovou podlahovou plochu z horní strany balkónu opatříme Cemix Penetrací podlahovou v patřičném ředění podle návodu.

Vytvoření spádového klínu – spád podlahové konstrukce musí činit min. 2 %. Ten vytvoříme speciálním Cemix Spádovým potěrem (080) nebo jeho rychletuhnoucí variantou Cemix Spádovým potěrem RAPID (180). Potěr oddělíme od stěny dilatační páskou.

Izolování – na vyspádovanou plochu balkonu, včetně jeho čel, provádíme stěrkovou izolaci Cemix Hydroizolační stěrkou 1K, většinou ve dvou vrstvách a v celkové tloušťce cca 2 mm. Ta vytváří trvale pružnou izolační vrstvu ukončenou na hraně zabudované okapnice. Je nutné dodržet technologickou přestávku mezi nanášením jednotlivých vrstev izolace. Pro překlenutí přechodu mezi podlahou a stěnou vkládáme do izolační vrstvy Cemix Pružnou těsnící pásku.

Montáž keramické dlažby – pokládka dlažby probíhá přímo na vyzrálou izolační stěrku po cca 1–3 dnech. Na objekty balkónů je optimální použití slinuté dlažby RAKO, která je vybavena přelivovou balkonovou tvarovkou. Ta eliminuje nutnost použití, montáže a utěsňování klempířských prvků. Montáž dlažby včetně tvarovek provedeme v případě systému Cemix MAX C výrobkem Cemix Lepidlo MAX (065) kategorie C2FE a v případě systému Cemix MAX D výrobkem Cemix Lepidlo FLEX EXTRA (045) kategorie C2TES1.

Plošné spárování dlažby – spárování dlažby včetně tvarovek je nutné provádět celoplošně flexibilní vodotěsnou a vodoodpudivou Cemix Spárovací hmotou GFS třídy CG2WAS1. Balkonové tvarovky vyložené cca 3–5 cm přes hranu je nutné podlepit v místě vyložení krycí páskou a následně také zaspárovat. Je vhodné dodržet šíři spáry min. 4 mm. Po vyspárování bude páska odstraněna.

Dotěsnění přechodových spár – pro umožnění dilatačních pohybů v přechodové spáře mezi podlahou a stěnou je nutné použít trvale pružného Cemix Polyuretanového tmelu v kombinaci s Cemix Separačním provazcem, který zamezí nežádoucímu přilnutí tmelu ke dnu spáry a vymezí přesný tvar tmelu.

Rekonstrukce Ostrava - poškozený balkón před opravou

Cemix KLASIK

Kromě certifikovaných balkonových systémů Cemix MAX C a MAX D nabízí značka Cemix i řešení pro rekonstrukci větších teras a balkonů, kde je dilatace ploch nutností.

Nanášení spádového klínu
Přilepená keramická dlažba po obvodu balkonu

Takovým systémem, který využívá klasický odvod srážkové vlhkosti z balkónu pomocí okapnicových plechů, je balkónový systém Cemix KLASIK. U tohoto systému je nutné věnovat pozornost zejména zapracování plechu mezi vrstvy hydroizolační stěrky. Zbývající skladba systému je shodná se systémy Cemix MAX.

Nanášení spárovací hmoty
Uchycení nového zábradlí
Pohled na opravený balkon zespoda

Jak je z výše uvedeného postupu zřejmé, oprava balkonu je sice náročnou operací, ale při použití kvalitních certifikovaných materiálů a systémů a při dodržení daných zásad je možné zhotovit kvalitní dílo s dlouhou životností a spolehlivou funkčností.

Autor: Ing. Martin Bureš
Foto: Archiv firmy