Česká asociace výrobců zámků a stavebního kování – MEZA

V dnešním globalizovaném světě, kde je většina zboží dovážena z Asie a kdy se na trhu pohybuje velké množství plagiátů značkového zboží, je stále těžší uspět s kvalitním českým zbožím. Asijské produkty jsou úspěšné především díky nízké ceně, které se výrobci v evropských podmínkách mohou těžko rovnat.

Je třeba se zaměřit zejména na kvalitu, bezpečnost, životnost a servis jednotlivých výrobků. Tato témata si dalo jako cíl sdružení právnických osob MEZA. Organizace vznikla již v roce 2001 a k jejím hlavním cílům patří:

  • spolupráce v oblasti ochrany před množícími se dovozy plagiátů a před narušiteli autorských práv,
  • spolupráce s pojišťovnami a státními institucemi,
  • výstavy a veletrhy,
  • marketingový výzkum,
  • vývoz,
  • spolupráce se spřízněnými sdruženími na mezinárodní úrovni.

Členové sdružení

MEZA v současné době sdružuje šest českých výrobců, kteří se zabývají výrobou zabezpečovacích mechanismů nebo stavebního kování. Do sdružení patří Assa Abloy Czech and Slovakia s.r.o., Rostex Vyškov s.r.o., TOKOZ a.s., Hobes spol. s r.o., TKZ Polná, spol. s r.o. a BERA s.r.o.. Všichni tito výrobci se opírají o dlouhodobou tradici, která navazuje v některých případech i na prvorepublikovou kovodělnou výrobu a také na dobrou kvalitu českých kovových výrobků.

ASSA ABLOY Czech & Slovakia s.r.o.


Historie značky FAB sahá až do roku 1911, kdy byla založena soukromníky Aloisem Fáborským a Františkem Šedou „Továrna na železné zboží Fáborský – Šeda”, později FAB s.r.o.

Původním výrobním programem firmy byla výroba zámků stavebních, zadlabacích a nábytkových včetně kování. Po 2. světové válce přibyly k sortimentu i zámky pro automobilový průmysl. V roce 1997 se FAB stal členem celosvětového zámkařského koncernu ASSA ABLOY se sídlem ve Švédsku. Díky tomuto členství může nabízet svým zákazníkům široký sortiment dveřního vybavení.


Cylindrická vložka FAB 2000

Nabízí tyto výrobky: cylindrické vložky, systémy generálního a hlavního klíče, zadlabací, visací, lankové a mincové zámky, bezpečnostní kování, zavírače, paniková kování, elektromechanické pohony dveří, průmyslové zámky, mechatronické cylindrické vložky, kartové bezpečnostní systémy pro hotely, bezdrátové alarmy, trezory.

ROSTEX Vyškov, s.r.o.


Počátek firmy ROSTEX sahá až do roku 1925, kdy byl postaven v malém jihomoravském městečku Vyškov nevelký provoz nesoucí název Železářský průmysl, zabývající se výrobou drobného kovového zboží. K tradici dnes vyráběného sortimentu mají co říci počátky 30. let, kdy se začalo s výrobou stavebního kování odlévaného z mosazi a zinkoslitin. Významným mezníkem v historii podniku je určitě rok 1938 se zahájením technologicky nové výroby vrchního stavebního kování z nerezavějící oceli. ROSTEX je jedním z výrobců stavebního kování z nerezavějících materiálů v České republice.


R4 astra-nerez

Nová známka ROSTEX, která chránila tento druh kování, se stala mezi stavebníky pojmem až do současnosti. V nabídce firmy dnes najdeme bezpečnostní, stavební, interiérové kování, kování pro plastové dveře, doplňkové kování a řemeslnické nářadí.

TKZ Polná, spol. s r.o.


I historie firmy TKZ Polná sahá až do daleké historie, v příštím roce totiž oslaví 100 let. Firma byla založena v roce 1911 panem Slámou, který převedl svoji klasickou výrobu lisařského charakteru ze své pražské továrny do Polné. Po znárodnění byla firma organizačně začleněna do několika jiných firem a zároveň byl změněn i výrobní program a v roce 1955 byla zahájena výroba stavebního a nábytkového kování, jejíž tradice sahá dodnes.


V současné době najdeme v sortimentu závěsy dveřní, okenní, nábytkové, vratové, tyčové, kloubové, skryté, atypické, ozdobné návleky na dveře i okna, závěsy seřiditelné ve 2 a 3 osách, montážní přípravky, upínací elementy, malé soustružené díly, bezpečnostní botičky.

HOBES spol. s r.o.


I tato firma navazuje na významnou tradici, která sahá do roku 1950, kdy byla v Horním Benešově zahájena výroba zadlabacích zámků ještě pod jménem Brano. Novodobá historie firmy začíná privatizací státního podniku v roce 1992 a založením firmy HOBES, spol. s r.o. se 100% soukromým vlastnictvím.


K 136 S (zámek s tichou střelkou) NOVINKA 2009/2010

V současné době do nabídky patří: zadlabací zámky do dveří, okenní a balkónové válečkové uzávěry, cylindrické vložky a klíče, lisování, svařovaní, ohýbání, vlastní konstrukce a výroba střižných nástrojů, nově i lisované díly pro autoprůmysl. V neposlední řadě společnost HOBES disponuje vlastní galvanickou linkou.

Společnost TOKOZ a.s.


TOKOZ patří jako další mezi firmy, které se mohou pochlubit velkou tradicí, v letošním roce totiž oslavila své 90. výročí od založení v roce 1920. Značka TOKOZ je již od svého vzniku spjata s výrobou visacích zámků a kování. I dnes lze v nabídce najít visací zámky a další zabezpečovací prvky jako jsou závory a petlice nebo stavební a nábytkové kování, přídavné zabezpečovací mechanismy a doplňky.


X safety Box II na vratech

Právě na oblast zabezpečovacích mechanismů se v posledních letech ve firmě nejvíce zaměřili a pod novým mottem „Chraň si svůj svět” nabízejí zákazníkům nová, často patentovaná řešení mechanického zabezpečení. Modernizací výrobního a technologického zázemí se TOKOZu otevřely dveře i do jiného odvětví, kterým je zakázková výroba komponentů a výrobkových sestav pro nadnárodní firmy včetně automobilového průmyslu a výroba zakázkového stavebního kování.

Firma BERA s.r.o.


Nejmladší firmou z této šestice je BERA s.r.o. Byla založena až v roce 1992, ale svými progresivními řešeními si dokázala velice rychle vybudovat svoji významnou pozici na trhu. První elektromagnetické dveřní otvírače BeFo byly vyrobeny v roce 1992 a jejich sortiment se dále rozšířil na samozamykací zámky, skříňkové zámky a přístupové systémy.

Výrobky společnosti BERA prochází ve výrobě několikastupňovou kontinuální kontrolou, kdy důraz na kvalitu výrobků a kvalitu prodeje je hlavní myšlenkou filozofie firmy.


Samozamykací zámek BERA
Autor: Ing. Věra Mokříšová
Foto: Archiv Meza