Česká designérka slaví úspěch ve světě

Nejnovější kolekce venkovního nábytku české designérky Lucie Koldové získala ocenění Red Dot.

Pozitivní zpráva přichází z německého Essenu v podobě prestižního ocenění Red Dot Design za rok 2020 pro multifunkční lavičku Manta. Toto netradiční pojetí sezení ve veřejném prostoru navrhla pro značku mmcité street furniture designérka Lucie Koldová a inspirací pro tvar i jméno Manta se jí stal elegantní pohyb rejnoka.

Manta je přesně tím prvkem veřejného prostoru, který reaguje na potřeby současného života a představuje svěží řešení pro kombinaci práce a odpočinku. Oblé křivky kopírují pohyb imaginárních vln, ztělesňujících pracovní flow, tvar však zároveň poskytuje dostatečný komfort pro čtení knihy nebo vychutnání kávy. Přechod z jedné horizontální roviny do druhé vytváří multifunkční plochy, které ve vzájemné kombinaci tvoří komplexní minimalistický objekt plnící roli stolku, lavičky či pracovní desky.

Mám velkou radost, že Manta budí tolik pozitivních emocí. Miluji město, pohyb lidí, vibrující energii a mým cílem bylo vytvořit pomyslnou oázu, zastavení v místě i čase,“ vysvětluje Lucie Koldová svůj pohled na městský mobiliář. Její slova potvrzuje i vedoucí designér a spolumajitel firmy mmcité street furniture, David Karásek: „S Lucií nás pojí nejen láska k designu i veřejnému prostoru, ale i dlouholeté přátelství. Setkáváme se a diskutujeme o potřebách estetiky a kultivace našich měst. A ze vzájemného porozumění vzniká vždy to nejlepší, čehož je Manta skvělým důkazem.“

O tom, že se Manta líbí odborné veřejnosti, svědčí také aktuální ocenění EDIDA – Elle Decoration Awards 2020 i nominace na domácí scéně v soutěži Czech Grand Design.

Lucie Koldová se po absolvování Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (Ateliér produktového designu) odstěhovala do Francie, kde si po stáži ve slavném ateliéru Arika Levyho založila vlastní studio v Paříži. V roce 2010 získala mezinárodní pozornost díky kolekci svítidel pro českou společnost Brokis, kde se posléze stala uměleckou ředitelkou a působí zde i v současné době. Definuje ji především práce se sklem, světelné kolekce, ale její portfolio tvoří i nábytek, výrobky denní potřeby, galerijní objekty a limitované série, konceptuální design a design městského prostoru. Lucie má za sebou řadu mezinárodních úspěchů a ocenění, mezi nimi i návrh prestižního projektu „Das Haus“ pro mezinárodní veletrh v Kolíně nad Rýnem nebo ocenění Akademie designu České republiky včetně ceny Designér roku Ministerstva kultury pro rok 2018.

Autor: Mirka Vernerová
Foto: archiv mmcité street furniture