České Budějovice navštívili světově známí architekti z Chile

Za příspění pana architekta Zdeňka Fránka a pana Michala Škody navštívil koncem října České Budějovice manželský pár architektů z Chile Mauricio Pezo a Sofie von Ellrichshausen. Respektovaní architekti, kteří jsou známí po celém světě, zde představili výtvarná díla Konečný formát a Nekonečný motiv. Naší redakci zároveň poskytli exklusivní rozhovor.

Na výstavě, jež se konala v Galerii současného umění v Českých Budějovicích, představili archtekti z ateliéru PEZO VON ELLRICHSHAUSEN hned dvě díla. Konečný formát a Nekonečný motiv. Jedná se o díla, jež stvrdila nejen důležitost uměleckých kvalit v architektonickém díle, ale rovněž důležitost architektury v umění.

Konečný formát

Konečný formát vznikl během roku 2014 a 2015 a obsahuje dva soubory, kdy každý je sestaven ze série 243 maleb. Celkem 486 pláten, každé o rozměru 30 × 30 cm, pokrývá plochu 270 × 1620 cm a jsou výsledkem přesné studie proporcí a formálního charekteru. Díla jsou prezentována v lineární sekvenci, která simultánně eroduje a posiluje individualitu každé základní figury. Logický systém, jenž lze číst jako evidentní protimluv, neboť tatáž sestava mechanických pravidel zkresluje jednoduchou strukturu, lhostejnou k její konkrétní krajinné či portrétové orientaci.

Nekonečný motiv

Nekonečný motiv, jenž vznikl v roce 2015, obsahuje sérii kreseb na papíře a jeden zmenšený model, který vznikl ve spolupráci se studenty Fakulty architektury a umění Technické univerzity Liberec. V tomto díle jde o otevřený výzkum kapacity architektonických záměrů, rozmělňovaných pomocí opakování jedné figury se širokým rozsahem rozměrů. Vnitřní konzistence výsledného komplikovaného systému se ve své poměrně náhodné povaze mimo kontexty, program či konstrukci stává zkoumáním samotného pojetí samočinně regulovaného plánu.

    Zajímá vás, proč patří chilská architektura k nejlepším na světě? Jak vnímá Mauricio Pezo a Sofie von Ellrichshausen českou architekruru a co by poradili mladým architektům? Odpovědi nejen na tyto dotazy pro vás máme připraveny ve speciálním čísle 2016/03.

Konečný formát

  • 486 pláten, olejomalba 30 × 30 cm (každé)
  • Celkový rozměr: 270 × 1620 cm
  • 2014–2015

Konečný formát

  • 6 kreseb, inkoust na papíře, 70 × 110 cm (každý)
  • Celkový rozměr: 140 × 220 cm
  • Přesný model, painted mdf, 300 × 400 cm
  • 2015

Pezo von Ellrichshausen je studio se zaměřením na umění a architekturu. Založeno bylo v roce 2002 ve městě Concepcion na jihu Chile Mauriciem Pezem a Sofií von Ellrichshausen. Jejich práce byly publikovány v periodikách téměř po celém světě a rovněž vystaveny na Mezinárodní architektonické výstavě at La Bennale di Venezia (Benátky, 2010), v Královské akademii umění (Londýn, 2014) a jako součást stálé kolekce v Muzeu moderního umění (New York, 2014).

Mauricio Pezo dokončil magisterské studium architektury na univerzitě s názvem Universidad Catolica de Chile (Santiago, 1998) a vzdělání v oblasti architektury rozšířil na univerzitě Universidad del Bio-Bio (Concepcion, 1999). Byl oceněn cenou pro Mladé architekty udělenou Chilskou asociací architektů (Santiago, 2006) a také Místní cenou umění udělenou Radnicí města Concepcion (Concepcion, 2013).

Sofie von Ellrichshausen má vysokoškolský diplom z architektury udělený univerzitou Universidad de Buenos Aires (Buenos Aires, 2002), kde byla oceněna Fakultou architektury, designu a urbanismu za výborné výsledky.

Společně jako pár učí na fakultě architektury na univerzitě v Chicagu a univerzitě v Chile. Rovněž navštěvují profesory na univerzitě v Texasu (Austin, 2011–2014) a univerzitě Cornell (New York, 2009). Jejich práce byla oceněna následujícími cenami: the Mies Crown Hall Americas Emerge Prize (Chicago, 2014), the Rice Design Alliance Prize (Houston, 2012), the V Iberoamerican Architecture Biennial Award (Montevideo, 2006), the XV Chilean Architecture Biennial Award (Santiago, 2006).

¹) Zpracováno z podkladů ateliéru PEZO VON ELLRICHSHAUSEN
Autor: Honza Hejhálek
Foto: Ateliér PEZO VON ELLRICHSHAUSEN