Cesta do Itálie za dřevostavbami

Počátkem října uspořádala společnost proHolz Austria zajímavou pracovní cestu pro vybrané novináře, zástupce stavebních a dřevozpracujících firem a architekty do severní Itálie, tedy oblasti výrazně zasažené zemětřesením.

Bylo pro nás velké potěšení, že nám tato cesta byla nabídnuta a s radostí jsme pozvání přijali. Hlavním mottem návštěvy bylo předvedení dřevostaveb a jejich vlastností v seizmicky rizikových oblastech.

V případech revitalizace postiženého území je kladen důraz kromě dodržování legislativních podmínek a potřebné kvality zejména na rychlost provedení staveb. Obzvlášť v hospodářsky nepřející době je včasné znovuobnovení postiženého území velmi důležité. Tuto podmínku zcela naplňují křížem lepené panely na bázi dřeva tzv. CLT nebo XLAM panely. O tom nás přesvědčily navštívené projekty.

Několik faktů o zemětřesení

Připomeňme si, že v daném regionu je vysoká lidnatost, působí zde velké množství průmyslových a zemědělských podniků a celkově je oblast Emilia Romagna jedním ze tří nejvýznamnějších oblastí pro slábnoucí italskou ekonomiku. Ničivé zemětřesení na konci května letošního roku o síle téměř 6 stupňů Richterovy stupnice zasáhlo okolo 40 000 staveb, 60 % z nich bylo poškozeno a z toho 40 % již nebylo možné dále využívat. Zemětřesení zasáhlo hlavně průmyslové a obchodní objekty nebo objekty občanské vybavenosti. Na obřím rozsahu katastrofy se také podílelo někdy nekvalitní zakládání staveb. Navíc zemětřesení v této části Itálie bylo nečekané.

Průběh exkurze

Samotná cesta začala již ve Vídni, kde jsme se potkali se zástupci médií z Rakouska, Německa, Švédska a Ruska. Dalšími účastníky byli zástupci firem Binderholz Bausysteme GmbH a Stora Enso Building and Living z Rakouska a významný vídeňský architekt v oblasti dřevostaveb Michael Schluder.

Společně jsme odletěli do Bologni a poté se přesunuli k první návštěvě staveniště školského komplexu v městě Cento. Zde nás přivítal starosta města a informoval nás o stávající společensko-hospodářské situaci, stavu revitalizace oblasti a plánech do budoucnosti. Zdejší škola musela být úplně zbourána a znovu postavena. Díky obrovskému úsilí všech zúčastněných budou na konci října budovy předány a další měsíc bude dokončena stavba tělocvičny. Na stavbě byly použity křížem lepené desky ze dřeva tzv. XLAM panely, které dodala firma Binderholz Bausysteme GmbH, zejména z důvodu rychlosti stavby a odolnosti proti povětrnostním vlivům.

Další zastávkou byla prohlídka průmyslového komplexu firmy Menu. Ten byl z velké části zasažen zemětřesením a zejména střešní konstrukce obřích výrobních hal musely být odstraněny. V tomto případě rychlost zhotovení znamená zachování pracovních příležitostí pro více než 170 lidí a je velmi pravděpodobné, že stavební firma předá areál ještě před dohodnutým termínem. Toho dosáhla díky přípravě prefabrikátu v blízkosti továrny a následné kompletace střešních dílců o rozměrech 500 m2 pomocí obřích jeřábů. Stavbaři tak dokázali zakrýt až 1000 m2 během jediného dne.

Po této velmi zajímavé exkurzi jsme se již přesunuli do Milána, kde nás čekalo představení projektu rezidenčního bydlení, který se řadí mezi největší dřevostavby v Evropě. Před samotnou prohlídkou staveniště nás architekt Micheal Schluder seznámil v rámci své přednášky o vybraných projektech dřevostaveb v evropských městech a o trendu využití dřeva jako výhodného stavebního materiálu. Na stavbě následovalo představení celého projektu multifunkčního komplexu sociálního bydlení, který je tvořen čtyřmi dvoupodlažními budovami, které slouží jako základna čtyřem devíti podlažním výškovým budovám (viz samostatný článek na straně 10). Dřevěné CLT desky jsou dodávány firmou Stora Enso Building and Living z Rakouska. Kromě 124 bytových jednotek se v komplexu nacházejí prostory pro služby jako restaurace, prádelna, ordinace lékaře, parkovací plochy a menší parky s hřišti a sportovišti. Výstavba je financována formou PPP projektu a zástupci investora nás ujistili, že výsledná cena v tendru nepřesáhla výrazně cenu v projektu.

Touto zajímavou stavbou naše cesta skončila a následoval odlet zpět do Prahy.

Obchodní komora Rakouského velvyslanectví

Společnost proHolz Austria patří do početné skupiny rakouských organizací, které se za podpory obchodního oddělení Rakouského velvyslanectví snaží prosazovat využití dřeva jako stavebního materiálu na našem stavebním trhu. Mezi hlavní úkoly velvyslanectví patří zejména marketingová podpora rakouských firem na veletrzích nebo různých konferencích. Značku Austria Advantage jsme mohli vidět jak v Brně na IBF, tak i v Praze na veletrhu For Arch. O jejich aktivitách jsme již psali v minulosti („Rakouská skupina na IBF”).

Díky dobrým kontaktům s touto organizací v současné době mediálně podporujeme seminář Dřevo v obytné zástavbě – inovativní řešení při rekonstrukci i výstavbě nových objektů, která se uskuteční 24. října 2012 v Ostravě a kterou pořádá obchodní oddělení Rakouského velvyslanectví za spolupráce VŠB - Technické univerzity Ostrava, Technische Universität Graz, ČVUT Praha, STU Bratislava a dalších subjektů např. skupinou proLignum. Jedná se o společnou iniciativou organizací proHolz Austria, Nadace dřevo pro život a České asociace podnikatelů v lesním hospodářství. Za podpory svých partnerů je činnost proLignum směřována k vytváření pozitivního obrazu dřeva jako stavebního materiálu u odborné veřejnosti.

Autor: Karel Mareš
Foto: Archiv firmy