Horní nádrž přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně

ČEZ letos do oprav přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně investuje 48 mil.Kč

Šumperk 20. července (ČTK) - Energetická společnost ČEZ letos investuje do oprav přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně na Šumpersku 48 milionů korun. Většina prací byla naplánována na červnovou a červencovou odstávku, při které energetici postupně vypnuli obě soustrojí. "Cílem letošních oprav je zajistit bezpečný a spolehlivý chod elektrárny. V příštích letech se chystáme na rozsáhlejší modernizaci," sdělil dnes ČTK ředitel přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně Ludvík Štrobl.

Technici letos v elektrárně Dlouhé stráně například opravili kulové uzávěry nebo rozváděcí lopaty na turbíně. "Zvládli jsme natřít první asi stometrový úsek přivaděče prvního turbogenerátoru a dokončili jsme část rekonstrukce elektronické požární signalizace pro zvýšení ochrany a bezpečnosti," uvedl Štrobl. Kromě oprav v podzemí se energetici zaměřili i na práce v dalších objektech elektrárny. Budují například novou přehrážku proti naplaveninám na Česnekovém potoku nad dolní nádrží a zajišťují kameny na svazích kolem silnice vedoucí k horní nádrži. "Pro turisty i cyklisty je cesta přístupná, ale doporučujeme zvýšenou opatrnost,“ dodal Štrobl.

Loni společnost ČEZ do modernizace přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně investovala přes 60 milionů korun. Investice směřovaly hlavně do zvýšení bezpečnosti a spolehlivosti provozu elektrárny, která kromě dodávek elektřiny zajišťuje také stabilitu české přenosové soustavy.

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně byla zprovozněna v roce 1996 a její produkce v posledních letech roste. Energetické zařízení přitahuje turisty do regionu, který je na turistickém ruchu značně závislý. Přečerpávací elektrárny slouží jako obrovské akumulátory. V energetické soustavě mají funkci jak při využití přebytku energie, která se pak používá pro přečerpání vody z dolní do horní nádrže, tak v období jejího nedostatku, kdy elektřinu vyrábějí a prodávají za vyšší cenu. Elektrárna hraje stále důležitější roli při vykrývání nestabilních dodávek z obnovitelných zdrojů energie.

Autor: ČTK
Foto: Karel Beneš, http://karelbenes.cz/, zdroj: www.wikipedia.org