Jedna z mnoha instalací monoblokového tepelného čerpadla. Na fotografii typ PW030-R8.

Chcete tepelné čerpadlo ještě před zimou? VILATECH je dobrou volbou

Vysoké ceny energií s sebou přinášejí též narůstající zájem investorů o tepelná čerpadla. Dobrou zprávou je, že stále není pozdě a ještě v této topné sezóně můžeme náklady na vytápění znatelně snížit. Například tepelným čerpadlem VILATECH s vynikajícím poměrem cena/výkon/návratnost.

Společnost VILATECH s.r.o. se věnuje prodeji, instalaci a servisům tepelných čerpadel od roku 2016. Kromě prodeje stejnojmenných tepelných čerpadel provádí též autorizovanou montáž značek Viessmann, Stiebel Eltron nebo Panasonic, což svědčí o její vysoké odbornosti. Pod pojmem tepelné čerpadlo v tomto článku myslíme zařízení, které v chladném období velmi efektivně vytápí a v létě naopak - na přání zákazníka - dům stejně efektivně chladí.

Tepelné čerpadlo VILATECH PW040-R13 v rodinném domě v Peruci na Lounsku nahradilo elektrický kotel. V provozu je rok a majitelé jsou s ním velmi spokojeni.

Impulzem pro dovoz a prodej tepelných čerpadel pod svojí značkou VILATECH byla poptávka po zařízeních s výborným poměrem cena/výkon/návratnost, schopností fungování až do teplot –30 °C a s možností plynulého nastavení výkonu (invertorová), která se ne vždy podařila s u nás dostupnou technikou uspokojit. Samotná čerpadla jsou vyráběna v čínském výrobním závodě podle kanadské licence.

Vše začíná průzkumem terénu

Tepelné čerpadlo je potřeba správně dimenzovat. Stejně jako v případě ostatních zdrojů tepla by totiž nedostatečný výkon vedl k nemožnosti vytopit prostory v mrazech a naopak předimenzované tepelné čerpadlo vyžaduje silnější jistič, je zbytečně drahé a většinu času pracuje mimo optimální provozní režim (tzv. taktuje). Toto asi nikoho nepřekvapí.

Kontaktujte nás

V případě zájmu o tepelné čerpadlo nás neváhejte kontaktovat. Volejte na telefon +420 725 501 787, +420 778 419 111, pište na e-mail: info@vilatech.eu, případně vyplňte nezávazný formulář na www.vilatech.cz. Tepelné čerpadlo můžete mít v provozu ještě před zimou!

Méně známý je však už fakt, že, na rozdíl od plynového kotle nebo přímotopu, není výkon tepelného čerpadla konstantní. Záleží na tepelném spádu topného média (na teplotě radiátorů) a v případě modelů vzduch/voda též na teplotě a vlhkosti venkovního vzduchu. Podrobnější vysvětlení je nad rámec tohoto textu, zájemci si však mohou přečíst články Tepelné čerpadlo a jak mu rozumět a Co je topný faktor tepelného čerpadla (COP) či chladicí faktor klimatizace (EER) a jak se během roku mění zveřejněné na našem webu www.stavebnictvi3000.cz.

K tepelnému čerpadlu je potřeba další technologie. Na obrázku akumulační zásobník a bojler na ohřev teplé vody. Foto opět z realizace v Peruci na Lounsku.

Z uvedených důvodů ve VILATECHu proto každému zákazníkovi hned na úvod pomohou určit správný výkon, kdy jako stěžejní podkladový materiál slouží energetický průkaz budovy a nebo kvalifikovaný odhad, zhotovený na základě řady získaných údajů (stávající zdroj tepla, stávající faktury za energie, množství, typ a rozměry radiátorů, podlahová plocha vytápěných místností, charakter a stáří budovy, míra zateplení, množství ohřívané užitkové vody atd.). Investor si může specifikovat svůj dům sám (což je levnější), případně se lze domluvit na návštěvě technika, který si vše potřebné zjistí na místě.

Návrh na míru

Pokud je již známa tepelná ztráta domu a tepelný spád, lze přistoupit na výběr konkrétního typu tepelného čerpadla. VILATECH má ve své nabídce modely vzduch/voda jak ve splitovém provedení, tak v podobě monobloku, tedy „vše v jednom”.

K rozdílům opět stručně. Splitové řešení se skládá ze dvou jednotek (vnitřní a vnější), mezi kterými proudí chladivo. Na instalaci a údržbu je náročnější, zabere víc místa a v součtu (materiál + práce) je většinou i o něco dražší. Jeho výhoda spočívá v tom, že v části systému mimo budovu není žádná voda, která by mohla zmrznout. Splitové tepelné čerpadlo proto určitě doporučujeme do objektů, kde není celoroční vytápění a nebo ve kterých dochází k častým výpadkům dodávek elektrické energie.

V nabídce VILATECH jsou také invertorová splitová tepelná čerpadla vzduch/voda. Toto má výkon 5 kW a je instalováno v rodinném domě v Klučově na Kolínsku.

Monoblokový typ má veškerou technologii zakomponovanou do jednoho boxu, který se umisťuje ven. Výhodou je jednodušší instalace (bez chladírenské montáže při instalaci), snazší údržba a úspora místa. Nevýhoda, s ohledem na vedení topné vody ven z domu, spočívá v nutnosti zabezpečit topnou vodu a tepelné čerpadlo proti zamrznutí v případech dlouhodobého výpadku elektrické energie. Monobloková tepelná čerpadla jsou v posledních letech stále oblíbenější a například u VILATECHu tvoří 95 % všech prodejů.

Tepelné čerpadlo VILATECH typ PW030-R8 na střeše domu hlavně v letních měsících chladí jednu z bytových jednotek, umístěnou pod střechou bytového domu v Praze Liboci.

Nabídka

Máme-li vybraný konkrétní model tepelného čerpadla, bude nás určitě zajímat jeho cena. Ta v případě tepelných čerpadel VILATECH orientačně vychází u nejnižších řad (2–8 kW) těsně pod 100 000 Kč vč. DPH. U střední výkonové řady (4,5–13 kW a 6–18 kW) jsou ceny 120 000 až 175 000 Kč a ty nejvýkonnější modely řady „EASYLIFE” (do výkonu 30 kW) se prodávají v relacích kolem 200–250 tisíc. Počítejte však s tím, že samotné tepelné čerpadlo tvoří zhruba 50 % nákladů na pořízení. Podobnou částku si vyžádá další potřebná technologie (akumulační nádrž, zásobník teplé vody, potrubí, armatury, elektroinstalace, montáž atd.).

Maximální výkonová charakteristika vybraných tepelných čerpadel VILATECH

Dobrou zprávou je fakt, že na pořízení tepelného čerpadla lze často čerpat některou ze státních podpor. Kromě již ukončené kotlíkové dotace na výměnu neekologických kotlů (na tuhá paliva 1. a 2. emisní třídy) se aktuálně jedná především o dotaci na pořízení a instalaci nového systému na přípravu teplé vody pomocí solárních kolektorů ve výši 45 000 až 60 000 Kč či tepelného čerpadla až do výše 100 000 Kč. V této souvislosti je dobré zmínit i to, že VILATECH Vám též pomůže dotaci kompletně zajistit.

Hledáme montážní firmy

Z důvodu velké poptávky a snahy nabídnou instalaci v co nejbližším termínu hledá společnost VILATECH spolehlivé montážní firmy, které by měly zájem tuto značku zastupovat. Pro bližší informace kontaktujte pana Martina Koželského, tel.:+420 725 501 787, e-mail: kozelsky@vilatech.eu.

Garance ceny a montáž do zimy

V dnešní době velké poptávky a nedostatku tepelných čerpadel je ceněný i přístup VILATECHu, který Vám po podepsání smlouvy a složení zálohy garantuje jak cenu, tak i termín instalace zařízení. Aktuálně jsou v nabídce tepelná čerpadla z výrobní série s plánovanou dostupností v druhé polovině září, která by v době vydání tohoto článku již měla být na skladě. Samotná instalace pak proběhne do 2,5 měsíce od podepsání smlouvy. Montáž zajišťuje přímo VILATECH, nebo některá z autorizovaných montážních firem v ČR.

Momentka z instalace tepelného čerpadla VILATECH v Srbči na Kladensku. Na obrázku PW050-R18.

Záruka a servis

Zákazníci mají možnost volby ze dvou možností záruční doby. První z nich je zákonná záruka v délce 2 roky, druhou pětiletá, podmíněná pravidelnými servisními prohlídkami. V následujícím období po skončení záruční lhůty je samozřejmě zajištěn též pozáruční servis.

Autor: Jiří Hejhálek ml.
Foto: archiv VILATECH