Citlivá rekonstrukce zámku v Lomnici nad Popelkou

Podlahová stavební chemie se značkou UZIN se velmi často objevuje při rekonstrukcích parketových podlah v historických objektech, kde je pro dobrý výsledek velmi důležitá kvalita materiálu a jeho snadné použití. Z mnoha loňských realizací představujeme pokládku nových dřevěných podlah v zámku v Lomnici nad Popelkou.

V říjnu loňského roku slavnostně otevřený rekonstruovaný zámek v Lomnici nad Popelkou se opětovně stal kulturním a společenským centrem tohoto malebného městečka na pomezí Českého ráje a Krkonoš. Rozsáhlé stavební úpravy exteriéru i interiéru propůjčily tomuto historickému objektu ze 16. století svěží podobu plně respektující původní architektonické dispozice a účelnost současného využití. Městský úřad, jako investor této mnohamilionové investice, mohl díky finanční dotaci z evropských fondů plně realizovat své představy v tomto náročném projektu.

Rekonstrukce dřevěných podlah

Samozřejmě, že bez odborných řemeslníků a kvalitních současných materiálů by tato přestavba, vyžadující mimořádnou profesní zručnost a cit k historickým reáliím, byla jen těžko uskutečnitelná. Stavební rekonstrukce zahrnovala práce doslova od podlahy až po střechu. Kompletní rekonstrukcí, resp. pokládkou nových dřevěných podlah na celkové ploše ca 500 m2, byla pověřena renomovaná pražská společnost LUKOR s.r.o., která má s podobnými realizacemi v historických objektech bohaté zkušenosti.

Materiály UZIN

Ve velkém zámeckém sále na ploše přes 300 m2 byly na betonový podklad položeny odbornými pracovníky parketářské firmy masivní dubové parkety do čtverce se středovou mahagonovou intarzií. Pro lepení dřevěné podlahy na vyzrálý betonový podklad byla použito parketové lepidlo UZIN MK 73. Nanesení hřebínku lepidla předcházelo penetrování betonu univerzální základovací hmotou UZIN PE 360.

Celoplošné broušení

Před vlastní povrchovou úpravou bylo provedeno důkladné zbroušení parketové podlahy. Pro základní hrubé broušení byla použita pásová bruska HUMMEL, pro jemné broušení unikátní tříkotoučová bruska TRIO a okraje a rohy byly opracovány okrajovou bruskou FLIP. Všechny stroje jsou ze „stáje” LÄGLER. Mezikrokem v průběhu broušení bylo celoplošné tmelení spár výrobkem PALLMANN UNI-KITT smíchaného s jemným brusným prachem.

Tímto postupem dosáhli pracovníci firmy LUKOR optimálního celoplošného zbroušení parketové podlahy.

Povrchová úprava

Následné lakování propůjčilo podlaze velice příjemný sytý a hřejivý vzhled. S ohledem na očekávané vysoké zatížení podlahy zvolila firma LUKOR systém povrchové úpravy, při němž provedla základní lakování ve dvou vrstvách, a to dvoukomponentním polyuretanovým lakem PALLMANN DD 2000 s následnou vrstvou vodního vrchního laku PALLMANN PALL-X 96. Jak uvedeno v úvodu tohoto odstavce, tato kombinace zvýraznila nejenom přírodní kresbu dřeva, ale zároveň poskytla dokonalou ochranu povrchu proti mechanickému namáhaní a předpoklad pro snadné provádění pravidelného ošetřování a udržování čistoty.

Výsledná dřevěná podlaha v lehce tmavším odstínu velice příjemně harmonizuje se světlými obvodovými stěnami sálu. Město Lomnice nad Popelkou tak získala velmi důstojný prostor pro pořádání kulturně- společenských akcí.

V dalších místnostech zámku byla pokládka dubových parket provedena v tradičním vzoru na rybinu. Třešničkou na pomyslném dortu byla citlivá restaurace původního masivního dřevěného schodiště, plně respektující dějiny, které po nich kráčely.

Propojení historie a současnosti, které bylo vedle stavebních úprav „duchovním” cílem tohoto projektu revitalizace zámku se zdařilo více než na 100 %. Město Lomnice nad Popelkou, známe především jako centrum zimní turistiky, získalo dokonalé zázemí pro svoji kulturní a společenskou činnost.

Objekt: Zámek v Lomnici nad Popelkou
Investor: Městský úřad v Lomnici nad Popelkou
Generální dodavatel stavby: STATUS stavební a.s., Humpolec
Subdodavatel podlahářských prací: LUKOR s.r.o., Praha
Dřevěné parkety:
  • Pro pokládku do čtverce – masiv, dub a mahagonové intarzie, rozměr parket 500×100×24 mm.
  • Pro pokládku na rybinu – masiv, dub, rozměr parket 500 × 80 × 24 mm.
Dodavatel podlahové stavební chemie: UZIN s.r.o., Praha
Podlahová stavební chemie: penetrace UZIN PE 360, parketové lepidlo UZIN MK 73
Výrobky pro povrchovou úpravu: PALLMANN: tmel Uni-Kitt, laky DD 2000 a Pall-X 96

Autor: Ing. Vladimír Kouba
Foto: Archiv firmy