Řádný nátěr podle zásad památkové ochrany na symbol Düsseldorfu

Pevná součást siluety města Düsseldorf a symbol města je zhruba 700 let stará zámecká věž (Schlossturm nebo Palace Tower). Svou exponovanou polohou na Rýně je silně vystavena působení povětrnostních podmínek, a tak není divu, že se musí pravidelně opravovat. Tentokrát byla renovovaná fasáda a to systémem Histolith od i rmy Caparol.

Zámecká věž na náměstí Burgplatz je dominantou düsseldorfského starého města. V tomto symbolu města je umístěno muzeum lodní plavby a kavárna. „Pro obyvatele Düsseldorfu je zámecká věž mimořádnou stavbou,” říká Marianne Schirge, vedoucí městského kulturního úřadu. Tato zhruba 700 let stará věž se musí pravidelně opravovat a i tentokrát byl opět nejvyšší čas. „Starý nátěr byl silně poškozený,” popisuje prodejní poradce firmy Caparol Jens Erdmann. „Díky produktům řady Histolith, určeným k ošetřování stavebních památek, byl zámecké věži navrácen přiměřený vzhled.

Fasáda věže byla pomocí výrobků řady Caparol Histolith správně sanována podle zásad památkové ochrany. Skutečné náklady byly o 20 procent nižší než vykalkulované.

Inovace se stávají tradicí

Značka Caparol je hlavním inovátorem vysoce funkčních stavebních barev a laků. To, co bylo před více než 100 lety inovační, je dnes tradiční. Kromě veškerých vyvinutých moderních výrobků v uplynulých desetiletích má značka Caparol trvale v programu i tradiční materiály. Od roku 2005 se naše výrobky nabízejí pod tržním názvem Histolith. Vlastní materiály a nátěrové hmoty byly a jsou v sortimentu podniku zčásti už mnohem déle – s úspěchem a osvědčené už více než 100 let,” říká Hans Metzger, vedoucí prodeje a produktový manažer značky Histolith (vedení úseku péče o stavební památky Caparol). Aktuálně se na trh uvádějí nové výrobky Histolith PremiumSilikat a Histolith Lithosil.

Histolith

Značka Histolith zahrnuje celé minerální portfolio výrobků vnitřních a venkovních barev, omítek a doplňkových materiálů pro klasický způsob stavby. Materiály nacházejí své využití při renovaci starých staveb, v oblasti péče o stavební památky a postupně i u vysoce kvalitních novostaveb. Společnost Caparol nabízí navíc se značkou Histolith jako jediný výrobce na trhu kompletní systém na renovační a restaurační práce pro hrázděné budovy: barvy na bázi lněného oleje, vápenné omítky a barvy speciálně pro tento komplexní typ budov.

Pro obyvatele Düsseldorfu je zámecká věž mimořádnou stavbou, protože je jediným zbytkem bývalého rezidenčního zámku. Ve věži je v současné době umístěno muzeum lodní plavby města a v nejvyšším patře kavárna s báječným výhledem.

Práce prováděla düsseldorfská malířská firma Wenkemann. Zakázka přinášela různé výzvy – kromě jiného také to, že řemeslníci při provádění prací na budově o výšce 33 metrů nesměli mít závratě. „Zhruba 20 procent omítkových ploch se muselo znovu omítnout až do základového zdiva,” vysvětluje vedoucí podniku Sven Melzer.

Silně zvětralé plochy se musely kompletně překrýt renovačním tmelem Histolith Renovierspachtel a znovu zahladit plstěným hladítkem. Výrobek Histolith Fixativ se postaral o to, aby podkladový materiál byl méně nasákavý, pomocí výrobku Histolith Mineralin byly egalizovány rozdíly ve struktuře omítky. Nakonec dostala věž nový nátěr minerální fasádní barvou Histolith Sol-Silikat.

„Výrobek je kompatibilní i se starými nátěry, které nejsou minerální,” zdůrazňuje vedoucí prodeje Caparol Dietmar Ziepser. Lze vytvořit i zvlášť brilantní barevné odstíny – které se mohou namíchat přímo u prodejce.

Fotogalerie

Autor: Nina Voigt
Foto: Caparol, Andreas Wiese