CLUTEX – mezinárodní prezentace technických textilií

Projekt CLUTEX po úspěšné loňské předpremiéře zdárně ukončil také první ročník. V pavilonu C se prezentovalo 21 vystavujících firem, mezi nimi sedm zahraničních, které představovaly nové a někdy i velmi překvapivé možnosti aplikací textilních výrobků.

„Uplatnění textilu končí tam, kde končí lidská představivost”, hlásá motto klastru CLUTEX, který sdružuje české firmy a organizace zabývající se vývojem či výrobou technických textilií. Prezentace v pavilonu C tomuto tvrzení dala za pravdu.

Návštěvníci se seznámili třeba s technickými textiliemi pro zdravotnictví, které pomáhají při léčbě ran a popálenin, s nehořlavými textilními autodoplňky, které jsou významným prvkem bezpečnosti v automobilovém průmyslu, nebo s aplikacemi v pracovních, ochranných i sportovních oděvech nové generace. Zvýrazněnými obory ročníku byly bytové textilie, sportovní textilie, stavební textilie a textilie pro automobilový průmysl.

Protipovodňové hrazení

Pozornost budilo v centru pavilonu instalované protipovodňové hrazení společnosti SVITAP J.H.J., jehož ochranným médiem je voda a svou skladností a cenou prakticky nemá konkurenci. „Naše hrazení se naplňuje vodou, které je v době povodní všude dostatek, a výhodou je i snadná likvidace,” popisuje generální ředitel společnosti a současně prezident klastru CLUTEX Jan Heřmanský. Jak dodává, oproti tradičnímu a pracnému plnění pytlů pískem, který při povodni bývá kontaminován, je výhodou textilního výrobku i snadná likvidace. Do jediného kontejneru se vejde kilometr hrazení, který přijde zhruba na tři miliony korun. „Hrazení bylo již několikrát úspěšně nasazeno a na jižní Moravě zachránilo před vytopením několik vesnic. V době povodní však na jeho koupi není čas a v mezidobí o ně není zájem,” posteskl si Heřmanský, podle kterého si výrobek namísto obcí pořizují spíše menší firmy sídlící v záplavových oblastech.

Multifunkční textilie

Zajímavé novinky v pavilonu C prezentovala firma INOTEX, spol. s r.o., která se specializuje na chemické technologie textilního zušlechťování a vývoj multifunkčních textilií. Například nová funkční úprava „anti-tick”, uplatnitelná na různých typech textilního oblečení, snižuje riziko napadení klíštětem, a to i po opakovaném praní. Životnost efektu se prodloužila díky moderní technologii enkapsulace – uložení aktivních repelentních látek v polymerních nanočásticích s porézním obalem. Zajímavé jsou také antimikrobní úpravy účinné například proti zápachům, ale také plísním, roztočům a jako ochrana před infekcemi. Úprava s ochranou proti UV-záření, která je stálá v praní, na světle i na větru, zase mnohonásobně zvyšuje běžně nedostatečný ochranný účinek textilních materiálů a je vhodná pro osoby s pokožkou citlivou na sluneční záření nebo do extrémních podmínek.

Zahraniční společnosti

Na rozdíl od loňska, kdy byl projekt CLUTEX čistě tuzemskou prezentací, se letos účastnili i vystavovatelé ze tří dalších evropských zemí. V rámci expozice francouzského klastru technických textilií Fiber Innovative Cluster se představili i tři výrobci a Nizozemí jako vedoucí země oboru nanotechnologií v Brně hledalo nové možnosti vědecké i obchodní spolupráce.

„Chtěli jsme na CLUTEX přivést více zahraniční konkurence, což se letos podařilo jen zčásti, ale další zástupci zahraničních klastrů technických textilií jsou ohlášeni na jednání,” informoval prezident klastru CLUTEX Jan Heřmanský. „Do dalšího ročníku budeme pracovat na posílení zahraniční účasti.”

Nejlepší klastr roku 2007

Jádrem prezentace tak i letos zůstávali členové klastru CLUTEX, o jehož úspěšném působení svědčí i skutečnost, že jej agentura CzechInvest vyhlásila naším nejlepším klastrem roku 2007. Klastr technických textilií byl založen v březnu 2006 s podporou Evropského fondu pro regionální rozvoj a ministerstva průmyslu a obchodu a dnes sdružuje 20 členů. Vývoj a výroba technických textilií je pro další rozvoj našeho textilního průmyslu nejperspektivnějším směrem a úspěchy českých firem to dokazují. Brněnský výstavní projekt CLUTEX jim umožňuje prezentovat své výsledky odborné i laické veřejnosti.

„Přijeli sem například představitelé stavebního průmyslu. Chceme zorganizovat také setkání vrchních sester velkých fakultních nemocnic, které se zde dostanou k mnohem efektivnějším výrobkům, než jaké dnes používají,” vysvětluje viceprezident asociace ATOK i klastru CLUTEX Jiří Kohoutek. Klastr firmám umožnil sdružit a získat další prostředky pro výzkumnou a zkušební činnost a účinně spolupracovat v oblasti marketingu a propagace. Úspěch klastru CLUTEX zároveň vedl k plánům na založení dalšího klastru sdružujícího české výrobce bytového textilu.Podrobnosti o možnostech využití technického textilu návštěvníci pavilonů C získali také v rámci doprovodného programu, který se věnoval především autotextiliím, novinkám u sportovních a outdoorových výrobků a trendům v bytových textiliích.

Projekt je spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj a Ministerstvem průmyslu a obchodu v ČR.

Autor:
Foto: Jiří Zach, Vladimír Zemánek