Dřevostavba realizovaná dle návrhu vídeňského architektonického ateliéru Josep, jehož zástupce – Jochen Kreuter – se letošního Salonu dřevostaveb zúčastní

Co přinese letošní Salon dřevostaveb?

Organizátoři Salonu dřevostaveb, který se bude konat v pražském Vnitroblocku ve dnech 13. - 14. 3. 2020, slibují inspirativní výstavu, na níž se návštěvníci budou moci seznámit s fundovanými realizátory dřevostaveb, zkušenými architekty i dodavateli tohoto přírodního materiálu.

Aktuální motto přehlídky zní: „Moderní dřevostavby, architektura a odpovědný životní styl“. Návštěvníci z řad širší veřejnosti se mohou těšit na bohatý doprovodný program, mnoho produktových a technologických novinek, ukázky stavitelského know-how i prezentaci praktických zkušeností z plánování a realizací moderních dřevostaveb.

Salon usiluje o to být „výkladní skříní“ oboru a platformou pro zviditelnění kvalitního stavění ze dřeva a rozvíjení vztahů či spolupráce mezi všemi progresivními subjekty v dané oblasti v ČR“, vysvětluje Pavel Horák, ředitel Salonu Dřevostaveb.

Celá výstava odstartuje dne 12. 3. 2020 v 19:00 v pražském Centru architektury a městského plánování přednáškou, jež povede architekt mezinárodního renomé - profesor Felix Waechter z berlínské architektonické kanceláře Waechter + Waechter.

Pestrý program ve Vnitroblocku

V následujících dnech se mohou návštěvníci těšit na pestrý odborný program soustředěný v prostorách Vnitroblocku v pražských Holešovicích. Těžištěm výstavní instalace bude expozice nových, aktuálně realizovaných nebo architekty navržených dřevostaveb z Česka a Slovenska, doplněná o ukázky realizací zahraničních hostů. Praktické ukázky z oboru budou všem přístupné ve Vnitroblocku u stanovišť jednotlivých vystavovatelů, kteří předvedou nejrůznějších materiály a technologie a budou otevřeni veškerým zvídavým otázkám návštěvníků.

Fotografie zachycuje dění jednoho z minulých ročníků Salonu dřevostaveb

V pátek, 13. 3. 2020 se přednáškový a diskuzní program bude soustředit na Veřejné a komerční dřevostavby, sobota 14. 3. 2020 bude věnovaná výhradně tématu Dřevostavby určené k bydlení, přičemž v dopoledním programu proběhne množství přednášek a diskuzních setkání, jež si kladou za cíl přiblížit přítomným technickou stránku dřevostaveb. Odborníci budou připraveni zodpovědět veškeré dotazy publika. Kromě renomovaných českých a slovenských architektů se výstavy zúčastní například rakouští architekti Gerhard Haumer, Jochen Kreuter z ateliéru Josep, nebo host z Maďarska - architekt Péter Pozsár a další.

Na výtvarně-architektonickém řešení výstavy spolupracuje invenční návrhář Tomáš Bém. Workshopy, dětský koutek, „book store“, tombola, filmové a video prezentace, kavárna a možnost chutného a zdravého občerstvení doplní celkovou tvůrčí atmosféru.

Dřevostavba realizovaná dle návrhu vídeňského ateliéru Josep

Tradiční ročenka i retrospektivní výstava

Výstavu doprovodí již tradičně publikace Ročenka dřevostaveb. V jejím jubilejním, rozšířeném obsahu najdou čtenáři všechny dřevostavby z výstavy Salonu i autorské texty pojednávající o aktuálním vývoji v oboru architektury dřevostaveb v okolních evropských zemích.

Součástí Salonu dřevostaveb bude i retrospektivní výstava Architektúra z dreva SK 2005 – 2020, která pod záštitou Slovenského institutu v Praze a v termínu 2. 3. - 30. 4. 2020 představí téměř 50 vybraných projektů slovenských architektů, které spatřily světlo světa během 15 let fungování Salonu. Součástí expozice bude instalace Misky, představující výběr z tvorby dřevěných designů slovenského uměleckého řemeselníka Mikuláše Zahatňanského.

Dílo architekta Pétera Poszára – dalšího hosta letošního Salonu dřevostaveb

Zájemci o moderní dřevěnou architekturu jsou Slovenským institutem v Praze zváni do jeho galerie na Náměstí Republiky též na vernisáž konanou dne 5. 3. 2020. „Těžiště výstavy tvoří zejména rodinné domy a víkendové objekty, kterých se v SR postavilo v letech 2005 – 2020 nejvíc. Misky z rozmanitých druhů dřevin jako 3D objekty obohacují v symbolickém počtu 15 kusů hlavní plakátovou prezentaci dřevostaveb a poukazují na krásu a jedinečnost přírodního materiálu“, sděluje k tématu kurátorka výstavy, architektka Ľubica Fábri.

Součástí Salonu dřevostaveb jsou také akce konané v Bratislavě (v Rakouském kulturním fóru, na Fakultě architektury STU či na stavebním veletrhu Coneco 2020) v průběhu února a března.

Autor: tisková zpráva 1)
Foto: Tomáš Princ, archiv Salonu dřevostaveb

1) redakčně upraveno