V obou halách zbyly mezi stánky jen úzké uličky, kde se tísnili zvídaví návštěvníci, zejména z řad studentů.

Co ukázal AMPER 2024

Obměnou názvu našeho krátkého příspěvku si připomínáme loňský AMPER 2023. Dnes však poskočíme k letošnímu jubilejnímu, tedy již 30. ročníku Mezinárodního veletrhu elektrotechniky, energetiky, automatizace, komunikace, osvětlení a zabezpečení. Veletrh AMPER tradičně ukázal nejnovější trendy, inovace a pokroková řešení v nejrůznějších odvětvích elektroprůmyslu. Jestliže se loni prezentovalo na 400 vystavujících společností, pak letos většina statistických hodnotících parametrů narostla.

Statistika hovoří

Letošní ročník poctilo svou účastí 410 vystavovatelů z 23 zemí (150 ze zahraničí, z toho Čína 34, Slovensko 27, Německo 22, Polsko 18, Rakousko 12, Tchaj-wan 8, Turecko 5, Maďarsko 3, Švýcarsko 3, Belgie 2, Francie 2, Indie 2, Itálie 2, Velká Británie 2, Bulharsko 1, Finsko 1, Gruzie 1, Chorvatsko 1, Irsko 1, Norsko 1, Srbsko 1, Švédsko 1). Na publicitě se podílelo 81 mediálních a odborných partnerů, v soutěži o zlatý amper bylo registrováno16 společností. Odbornost zajistilo celkem 11 konferencí a seminářů.

Zůstaneme na domácí půdě a zaměříme pozornost na pohonné systémy automobilů a stavebních strojů.

Část exponátů jsme si mohli prohlédnout na volných plochách před halami F a V.

Zájem o novinky

S velkým zájmem sleduje široká veřejnost vývoj v oblasti pohonů zejména těžkých silničních vozidel a stavební techniky. Zdá se, že i do politických a ekonomických kompetentních osobností a organizací proniká zdravý selský rozum. Jestliže u osobních vozidel nachází uplatnění elektromobil, pak se těžká technika bez tekutých paliv ještě dlouho neobejde.

Zájem o novinky byl velký

Kromě drobných a dominantních producentů nejrůznějšího elektropříslušenství bylo potěšitelné konstatovat, s jakým zájmem a s jakou péčí je dbáno na vzdělání nových techniků. Nechyběla snad žádná z univerzit, kde se kupř. vážně zabývají ekoktromobilitou. Zastavili jsme se u stánků Českého vysokého učení technického v Praze Fakulty elektrotechnické, Žilinské univerzity (Fakulty elektrotechniky a informačních technológií), Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava (Fakulta elektrotechniky) či Západočeské univerzity v Plzni, kterou reprezentovala Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií.

Velký prostor byl v hale V věnován vysokému školství.

Alespoň několik snímků přiblíží atmosféru ve dvou zaplněných halách (F a V brněnského výstaviště), pod jejichž střechami se veletrh ve dnech 19. až 21. března konal. Podrobněji někdy příště.

Autor: Vlastislav Tůma
Foto: Vlastislav Tůma