ColorSystem – odolná povrchová úprava betonových střešních tašek

Betonové střešní tašky společnosti Mediterran, které jsme představili již v loňském červnovém čísle, si získávají stále větší oblibu. V současné době má firma jeden výrobní závod na Slovensku ve Vlčanech a dva další v Maďarsku. Díky síti obchodních zástupců prodává sortiment výrobků Mediterran po celé České republice.

Základním materiálem tašek je beton, který se vyrábí podle stanovené receptury z tříděného křemičitého písku vytěženého z Dunaje, portlandského cementu, záměsové vody a oxidové barvy nejvyšší kvality.

Betonová směs se ukládá do šablon, konečný tvar tašky se vytváří lisováním. Po nanesení povrchové ochrany se šablony zavážejí do temperovací pece, která urychluje tvrdnutí. Barevná ochranná vrstva, která je stejná jako probarvená betonová směs, nepropouští vodu a zvyšuje odolnost tašek proti UV záření a agresivnímu prostředí.

Kvalita střešních tašek odpovídá normě normy STN EN 490. Společnost poskytuje třicetiletou záruku na přesnost rozměrů, vodotěsnost a mrazuvzdornost.

Střecha stále jako nová

I když konečné povrchové ošetření všech pěti typů (Standard, Danubia, Coppo, Rundo i Zenit) betonových střešních tašek Mediterran je dostačující, díky nové ochraně ColorSystem je jejich barva svěžejší a tónově hlubší. V současné době jsou takto ošetřeny tašky Rundo, Zenit, Danubia a Coppo.

Mezi nejprodávanější tašky patří Danubia, vyrobena z kvalitního barveného betonu s povrchovou úpravou v barvách cihlová, višňově červená,antracit a hnědá.

Prvky střešního systému Rundo se vyrábějí z tuhého barveného betonu s vysokou koncovou pevností a s dvojitou povrchovou úpravou. Tato zdvojená bobrovka je opatřena drážkou, což způsobuje, že její spotřeba na m2 je nižší než u klasické bobrovky.

Zenit je novou generací ploché krytiny s drážkou v jednoduchém obdélníkovém tvaru s atraktivní barvou carbon nebo v provedení antická červená s propracovaným homogenním povrchem. Vyrábí se z barveného betonu se speciální dvojitou povrhovou úpravou, která zaručuje dlouhodobé homogenní zbarvení tašky.

Střešní tašky Coppo s podstatně vyšší střední vlnou se vyrábí také s různými vícevrstvými povrchovými úpravami nejen v jedné barvě, ale také se žíháním, což vytváří dojem typu jižních střech v Itálii či Řecku. Vyrábí se ve variantách nazvaných například venezia, ferrara, terracotta či antická červená.

ColorSystem u všech výše uvedených střešních tašek zaručuje:

  • Větší odolnost barvy, neboť povrchová vrstva je tvrdší a odolnější proti opotřebování.
  • Delší odolnost barvy, ochranná vrstva odráží UV paprsky a barva tašek tak nevybledne.
  • Intenzivnější lesk díky odolnějšímu povrchu proti opotřebování.
  • Těsnění pórů, neboť hladký povrch je odolnější proti prachu, sazím a jiným nečistotám.
  • Vodu odpuzující povrchovou úpravu, díky které se kapky vody shromažďují na jednom místě a tím je jejich odtok rychlejší, na střeše se nevytvoří vodní skvrny, na tašce se neusazují řasy a mechy.
  • Samočisticí účinek, při kontaktu s vodou taška odpuzuje znečistění.

Technologický popis

Na povrch částečně vyrobené tašky nejdříve naneseme akrylátovou vrstvu obsahující vysoce jemný výmět čistého křemičitého písku. Tento povrchový povlak drobné zrnité struktury vyplní, resp. zakryje i nejmenší póry a tím ulehčí odtok dešťové vody. Křemičitý obsah má za následek silnou a trvalou přilnavost k materiálu tašky, resp. k další vrstvě. Do této tzv. Fillerovy vrstvy zamícháme i pigment (přírodní barvivo oxidu železa).

K výhodám dané vrstvy patří: delší odolnost barvy, vysoká ochrana proti vysrážení vápna, vysoká odolnost proti opotřebení, dobrá přilnavost povrchu díky kombinovanému pojivu s obsahem křemíku a rovnoměrná jemnost díky vysokému obsahu tuhých částic. Jako druhá masivní ochranná vrstva je na již suchou tašku znovu nanesena další jemná akrylátová vrstva se silnými adhezními vlastnostmi. To je tzv. vrstva Gloss. Jde o hrubší vrstvu, velmi pevnou, lakovou, s obsahem dalších pigmentů.

Typ tašky Danubia Rundo Zenit Coppo
základní surovina tříděný písek, portlandský cement I 52,5 tříděný písek, portlandský cement I 52,5 tříděný písek, portlandský cement I 52,5tříděný písek, portlandský cement I 52,5
materiál vysoce kvalitní barevný beton vysoce kvalitní barevný beton vysoce kvalitní barevný beton vysoce kvalitní barevný beton
povrch hladký s povrchovou úpravou hladký s dvojitou povrchovou úpravou hladký s dvojitou povrchovou úpravou hladký s dvojitou povrchovou úpravou
barva cihlová, višňově červená, antracit,hnědá cihlová, antická červená, višňově červená carbon, antická červená venezia, ferrara, antická červená,terracotta
rozměr330 × 420 mm330 × 420 mm330 × 420 mm330 × 420 mm
hmotnost4,7 kg/ks4,4 kg/ks4,8 kg/ks4,4 kg/ks
spotřebacca 10 ks/m211 -12 ks/m211 -12 ks/m2cca 10 ks/m2
překrytímin. 8 cmmin. 11 cmmin. 11 cmmin. 8 cm
krycí šířka300 mm300 mm300 mm300 mm
závěsná délka340 mm300 mm300 mm340 mm

Její výhody jsou následující: vysoká ochrana barvy, přitažlivý hedvábný lesk s přirozeným dojmem, vysoká samočisticí schopnost, povrch odolný proti mechům, odolnost proti anomáliím počasí, bouřce, dešti atd. Výroba ochranného systému probíhá bez rozpouštědel a amoniaku a je neškodná pro životní prostředí.

Výsledkem se stává odolná betonová střešní taška v přirozených barvách a z ní vytvořená střecha vypadá i po mnoha letech stále jako nová.

1 Zpracováno z tiskových podkladů firmy
Autor: Ing. Hana Solařová
Foto: Archiv firmy