Corian - zdravé, vkusné a osobité řešení

Corian®, dnes celosvětově známý materiál firmy DuPont, který se již 40 let vyrábí v americkém Buffalo, vstoupil díky společnosti Cortrade do České republiky od roku 1991. Za deset let se Corian® díky mimořádnému osvětovému úsilí firmy Cortade nesmazatelně zapsal do české interiérové tvorby, zdomácněl v řadě českých kuchyní, koupelen, hotelů, barů a restaurací. Pro jeho vlastnosti, sterilitu a antibakteriálnost jej záhy »objevily« také nemocnice a laboratoře.

K obecné a kladné publicitě Corianu® nepřispěla pouze snaha oficiálního českého distributora, ale také výjimečné vlastnosti Corianu®, kvalita a vysoké užitné možnosti. Velmi napomohl také fakt, že se tohoto materiálu jako prostředku uskutečnění svých představ a myšlenek chopili nejpřednější a obecně uznávaní čeští návrháři a tvůrci z oblasti bytové a interiérové architektury, uměleckého a průmyslového designu. Dva z nich, Jan Fišer1) a Jiří Pelcl2) bezesporu zaujali návštěvníky únorové výstavy art&interior 2002 velmi zdařilým projektem Léčba Corianem®. Skutečnost, že se Corian® zařadil mezi bytovými architekty i výtvarníky mezi oblíbené materiály je prostá: ve zručných rukou mohou s pomocí Corianu® ožít i velmi smělé myšlenky jak z hlediska estetického či výtvarného řešení, tak i užitných vlastností. Corian® vypadá jako kámen, ale není »studený«, opracovávat jej lze podobně jako tvrdé dřevo a navíc jej lze ohýbat. Název projektu Léčba Corianem® chtěl vyjádřit vítanou myšlenku obnovy zašlých bytových jader v panelových domech. Přeneseně však u mnoha návštěvníků symbolizoval i ozdravění lidských myslí naplněním estetického cítění z vkusně a zároveň osobitě řešeného obydlí a z pocitu důvěrné komunikace mezi architektem a uživatelem zprostředkované Corianem®.

Obr. 3: Jiří Pelcl: Pohled na kuchyňskou linku s vysunutou pracovní plochou z Corianu®. Ve stísněných podmínkách toto řešení zdvojnásobí celkovou pracovní plochu. Foto Iveta Kopicová

Jan Fišer vymodeloval nové bytové jádro v místě původního jádra tak, že začlenil do hygienické jednotky koupelny i záchodovou mísu, která je oddělena od vany či sprchové vaničky se zástěnou a masážním panelem pomocí tvarovaného sloupu z Corian®, jehož součástí je umyvadlo (obr. 1), odkladní police a zrcadlo se svítidlem. Stěna koupelny je vytvořena z italských skleněných tvárnic firmy Vetro Arredo, na podlaze je dlažba z Chlumčanských keramických závodů.

V kuchyňské části (obr. 2) je z Corian® zformován kulatý dřez s pracovní deskou, do níž je zapuštěn varný panel. Pracovní plocha je navíc vybavena třemi posuvnými prvky, na nichž lze připravovat stravu nebo ji nechat odkapat nad dřezem. Blok horních skříněk, v nichž je zabudován odsávač par, je vylehčen dvířky z Perspexu, z něhož je i zadní stěna mezi spodními a horními dvířky. Do projektu se aktivně zapojil i největší český výrobce kuchyní Koryna.

Obr. 2: Jan Fišer: Kuchyňská linka vložená do rozměru bytového jádra. Foto Iveta Kopicová

Jiří Pelcl s René Šulcem (Ateliér Pelcl) nechali samostatně WC a pro zbývající část bytového jádra navrhli dispozici odlišnou od původního stavu. Kuchyňská sestava (obr. 3) se částečně vklínila do prostoru koupelny, čímž se zvětšil prostor kuchyně, který se dá využít i pro stolování. Do kuchyňské sestavy byla začleněna sprchová kabina s průsvitnou zadní stěnou, což společně s použitím transparentního akrylátu Lucite místo původních vyzděných a umakartových stěn všechny prostory prosvětlilo a odlehčilo. Kuchyňská sestava se skládá z pevného bloku, jehož součástí je pracovní plocha z Corian® s dřezem a varným panelem, doplněná odsávačem par a nečistot, místem na uložení nádobí a osvětlením. Pod pracovní plochou je samostatná corianová uzavřená skříňka na uložení varného nádobí. V koupelně s minimální plochou je vedle sprchové kabiny z Corian® a s transparentními dveřmi a zadní stěnou z akrylátu Lucite samostatně stojící panel z Corian®, jehož součástí je umyvadlo, zrcadlo s osvětlením, držák na ručníky a odkladní polička. Pod deskou je mobilní úložný kontejner. Tato kuchyň byla díky progresivnímu designu a myšlence vystavena také na největší světové výstavě nábytku v Miláně ve dnech 16. až 20. dubna 2002.

1) Prof. Akad. Arch. Jan Fišer. Absolvent architektury na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v r. 1971 (prof. Beneš, prof. Svoboda, prof. Smetena). Autorizovaný architekt ČKA, zakládající člen Asociace interiérových architektů, člen Obce architektů. Autorsky působí v oblasti architektury staveb, interiérů a designu interiérových prvků.
2) Doc. Akad. Arch. Jiří Pelcl. Absolvent architektury na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, studium designu a nábytku na Royal College of Art v Londýně. Od roku 1997 vede Ateliér architektury a designu na VŠUP v Praze a je činný v projektování. Vedle designérské práce pro průmysl realizoval desítky interiérů, např. interiéry pro prezidenta na Pražském hradě, interiéry velvyslanectví ČR v Římě a Pretorii, projektoval rodinné domy a rekonstrukce.

Autor:
Foto: Archiv firmy