DACH+WAND 2004 ve znamení samočistitelnosti střešní krytiny

DACH+WAND (střecha+zeď), mezinárodní veletrh pro střechy, obvodové pláště a izolační technologie, se koná každoročně v různých místech Německa již od roku 1957. V roce 2004 jej pořadatel, společnost GHM, umístil do bavorské metropole Mnichova, do areálu nového výstaviště, v obvyklém květnovém termínu. Veletrh obsadil výstavní plochu 45 000 m2. GHM (Gesellschaft für Handwerksmessen mbH) tuto akci pokládá za největší specializovaný mezinárodní veletrh zaměřený na střechy a zdění na světě.

Podle závěrečné zprávy pořadatele GHM na uvedené ploše ve dnech 19. až 22. května 2004 vystavovalo 362 firem (+19 % proti loňské akci v Hamburgu) z 19 zemí včetně České republiky, která zde byla zastoupena firmami Juta a.s. ze Dvora Králové nad Labem a Satjam s.r.o. z Ostravy. Pořadatel s tímto počtem vyslovil spokojenost a označil jej za »dobrý trend« vzhledem ke »špatné konjunktuře«.

Vystavující firmy obsadily haly B3 až B6 a částečně místa na volné ploše. Návštěvnost podle zprávy jasně ukázala na stoupající internacionalitu této akce, na kterou přicestovalo z 64 zemí 24 838 návštěvníků (o 56 % více než vloni). Přes nesporně úspěšné meziroční srovnání však dlouhodobá statistika ukazuje, že se tento sympatický putovní veletrh vyrovnává se změněnou situací na stavebním trhu i na poli výstavnictví. Od zahájení tohoto putovního veletrhu v roce 1957 totiž připadá podle údajů GHM v průměru 50 tis. návštěvníků na jednu akci. V Mnichově se tato putovní výstava konala naposled v roce 1970.

Z České republiky letos tuto výstavu navštívilo vzhledem ke geografické blízkosti Mnichova relativně hodně návštěvníků, byť přesný údaj se nepodařilo zjistit. Skupinový zájezd pro odborníky pořádala brněnská společnost Expo Consult, s.r.o. a výpravu pro pozvané novináře zorganizovala společnost Bramac střešní systémy, spol. s r.o.

Co bylo k vidění a pro koho

Návštěvník se na veletrhu mohl seznámit se současnou světovou nebo přinejmenším evropskou špičkou v oblasti materiálů, technologií a řemesel při realizaci střech nebo podkrovních staveb včetně kladení střešní krytiny, při montáži skládaných fasád, při aplikaci tepelných izolací, paro- a hydroizolací střech a obvodového zdiva. Z neklasických technologií byla na veletrhu velká pozornost věnována materiálům a postupům při realizaci slunečních kolektorů, fotovoltaických článků a realizaci zelených střech. Více než v minulosti se vystavovatelé zaměřili také na problematiku oprav, rekonstrukcí a redesignu střech i vnějších ploch obvodových plášťů.

Veletrh byl určen pro odborníky i pro širokou veřejnost, ale zejména pro pokrývače, tesaře, architekty, projektové kanceláře, stavební firmy a realitní kanceláře. Přibližně 85 % návštěvníků těchto veletrhů jsou zástupci firem, kteří mohou rozhodnout o nákupech. Zajímavosti z veletrhu Nejrozsáhlejší expozice patřily střešním krytinám, resp. materiálům a systémům pro pokrývání střech. Nejsilněji byly zastoupeny střešní krytiny pro šikmé střechy, relativně silně také materiály pro ploché a zelené střechy. Velmi viditelné byly rozsáhlé expozice výrobců střešních oken. Nejvýraznějším technickým tématem v oblasti střešních skládaných krytin byla samočistitelnost povrchů.

Betonová i pálená krytina BRAAS

K vůbec největším na veletrhu Dach+Wand 2004 patřila expozice firmy Braas, která je dnes součástí seskupení Lafarge. Braas je v tomto seskupení základem divize Lafarge Roofing (Lafarge střešní systémy), vedle této divize je součástí tohoto celosvětového holdingu ještě divize Cement, Concrete & Aggregates (Beton a plniva do betonu) a Gypsum (sádra).

Pod značkou Braas se dnes vyrábí a prodává jak betonová krytina, která je pro tuto značku tradiční, tak krytina pálená. Všechno samozřejmě jako střešní systémy včetně tvarovek a doplňků. Firma Braas je dnes nejvýznamnějším dodavatelem střešní krytiny na německý trh a vyrábí betonovou krytinu ve 12 výrobních závodech, pálenou pak ve čtyřech (bývalá firma RuppKeramik). Braas prodává dnes v Německu podle vlastních slov z 60 % pálenou krytinu a z 40 % betonovou. „U novostaveb převažuje poptávka po betonové krytině, jejíž výroba je efektivnější a kvalitnější díky technologii Star,“ uvedla na stánku Braas Dr. Krüner.
V sortimentu betonových tašek nabízí Braas klasické desítkové tašky (tzn. velkoformátové) a teprve nedávno vyvinuté tzv. sedmičkové formáty, které jsou u nás známé jako tašky Max. Pokud jde o povrchovou úpravu betonových tašek, nabízí Braas dva povrchy - provedení »matt« a provedení »seidenmatt«, které je u nás známé jako Bramac Protector (speciálně vyvinutý odolný povrch, který výrazně a dlouhodobě omezuje působení přírodních vlivů). Použitou technologii pro tuto úpravu pojmenoval Braas slovem »Star« (princip technologie Star a způsob fungování samočisticího efektu na taškách je popsán např. v [1]). V Německu - podobně jako u nás - jsou tyto tašky u architektů velice oblíbené, zejména v kombinaci se střešními okny nebo solárními panely.

Poslední prezentovanou novinkou firmy Braas je počítačový program, který cca za dvacet minut provede na základě fotografie domu vizualizaci domu s novou střešní krytinou včetně detailů (krajové prvky, hřebenáče, světlíky, pochozí prvky, střešní okna, okapový systém, sluneční kolektory atd.).

Nový jev na trhu - Erlus Lotus Velmi okázale - jako vůbec první samočisticí efekt na pálené střešní tašce na světě - představil německý výrobce pálené střešní krytiny a komínových systémů, firma Erlus Baustoffwerke AG, svoji povrchovou samočisticí úpravu, kterou nazval Erlus Lotus.

Podle Gerharda Kobližka, rodáka z Moravy, dnes vídeňského občana pracujícího v Bavorsku (Landshut) pro firmu Erlus, předcházel slavnostnímu představení nového samočisticího povrchu intenzivní šestiletý výzkum a vývoj, v jehož průběhu firma Erlus spolupracovala i s profesorem Wilhelmem Barthlottem z Botanického Institutu v Bonnu, který popsal tzv. lotosový efekt a vyvinul a patentoval technologii jeho průmyslového napodobení i možné způsoby jeho využití. Tentýž vědec byl zobrazován na velkoplošném monitoru společně s ukázkami, jak funguje lotosový efekt, což přitahovalo pozornost kolemjdoucích.

Samočisticí úprava Erlus Lotus ale podle slov představitelů firmy Erlus nemá společného jmenovatele s tzv. lotosovým efektem a vynálezy prof. Barthlotta, který našel způsob, jak lotosový efekt průmyslově napodobit. Erlus Lotus je údajně aktivován ultrafialovou složkou slunečního záření, která špínu naruší a uvolní, takže ji první déšť snadno spláchne. Připomíná to technologii Protector neboli Star, ale aktivací se údajně, na rozdíl od Protectoru, nevytváří hydrofilní povrch, na němž jsou nečistoty podplavovány deštěm.

Jakým způsobem ale samočisticí úprava účinkuje, nechtěli zástupci firmy Erlus zatím vysvětlit ani demonstrovat s tím, že pod střechou haly povrchová úprava Erlus Lotus nepracuje a zkouška by tu neměla smysl. Omezili se pouze na vysvětlení, že jde o revoluční princip. Na veletrhu DACH+WAND firma představila dva typy svých typických tašek Ergoldsbacher v barevných odstínech červená, hnědá a černá (Lotusrot, Lotusbraun, Lotusschwartz).

Čisticí účinek mědi

Zajímavým příspěvkem k samočistitelnosti povrchů střech přispěli také výrobci měděného plechu, který je používán pro klempířské práce na střechách, při oplechování komínů a jiných střešních prostupů, jako zakončovací materiál používaný na okrajích střech, na úžlabích nebo jako materiál pro systém odvodnění. Na vzduchu se mě. pokrývá postupně slabou vrstvou oxidu měďnatého, který při působení vody a oxidu uhličitého postupně přechází ve špatně rozpustný hydroxid měďnatý Cu(OH)2 a později v podvojné sloučeniny hydroxidu a uhličitanu měďnatého (tzv. měděnka), z nichž je nestabilnější struktura minerálu malachit CuCO3·Cu(OH)2 a minerálu azurit 2CuCO3·Cu(OH)2. V praxi je tento je v doprovázen změnou barvy, kdy původně lesklý červený kov získává matnou hnědočernou patinu, která s postupem času nakonec charakteristicky zezelená. Déšť produkty oxidace mědi částečně vymývá, a protože měďnaté kationty mají silné antibakteriální IKO, Rheizink)

Rovné střechy: (Bauder, Techno Nicol, Henkel, Durabit,
Plechy: (Klatzip, Welltec, Outokumpu, Satjam, Rheizink)
Odvodňovací prvky: (Bauder, Rheizink, Outokumpu)
Střešní okna, ventilace: (Fakro, Velux, Lehmann, Eternit, Klober)
Tepelné a zvukové izolace: (Bachl, Bauder, Dörken)
Komíny: (Richard Brink, ERLUS)
Solární technologie: (KfW, Lafarge-Braas, Velux, Rheizink, Roto)

Literatura a zdroje:

[1] Jiří Hejhálek: Bramac Protector - nový rozměr skládané střešní krytiny, Stavebnictví a interiér č. 3/2003,

[2] Barthlott, Wilhelm (Botanisches Institut Bonn): The Lotus-Effect: Non-adhesive biological and biomimetic technical surfaces, R+T Stuttgart, February 19th 2003.

Okruhy exponátů: šikmé střechy, ploché střechy, odolnost proti vodě, kovové plechy, odvodňovací prvky, střešní okna, světlíky, tepelné a zvukové izolace, komíny, solární technologie, ochrana proti blesku, konstrukce, upevňovací technika, kotvení, pomocné materiály a ochrana staveb, žebříky, nástroje, nářadí, stroje a zařízení.

Autor:
Foto: Archiv firmy