DAIKIN ALTHERMA – energeticky úsporný systém pro vytápění a chlazení, novinky 2009

V roce 2009 společnost DAIKIN uvádí na trh dvě nové verze tepelného čerpadla ALTHERMA – Altherma™ Monobloc a Altherma™ HT. Altherma Monobloc zdokonalila design a spojila vnitřní i venkovní jednotku do jednoho celku. Altherma™ HT je úplnou novinkou a jde o vysokoteplotní verzi tepelného čerpadla vzduch-voda, která se vyznačuje vysoce účinnou dvouokruhovou kompresí zaručující teplotu vody pro radiátory až do 80 °C bez potřeby přídavné energie.

Připomeňme si nejdříve několik výhod „klasické” nízkoteplotní verze Althermy, o které jsme již ve Stavebnictví a interiér psali2) . Systém Altherma se skládá z venkovní a vnitřní jednotky, obě jsou velmi flexibilní. Kompaktní venkovní jednotka může být umístěna kdekoliv a bez nutnosti vrtů nebo povrchových úprav pozemku pro získávání tepla. Vnitřní hydrobox3) nevyžaduje zvláštní „technologickou” místnost ani dodatečnou infrastrukturu. Althermu lze napojit na běžné nízkoteplotní radiátory a systémy podlahového vytápění a lze ji nastavit tak, aby optimálně vyhovovala jak novým stavbám, tak rekonstruovaným objektům. Navíc lze Althermu kombinovat s dalšími obnovitelnými zdroji energie, jako jsou například solární panely pro ohřev teplé vody. Je zkonstruována tak, aby zajistila celoroční potřebu teplé užitkové vody a lze ji zvolit i s funkcí chlazení pro horké letní období. Výsledkem je topný systém, který je energeticky mnohem účinnější a cenově efektivnější než řešení na fosilní paliva. Plně vyhovuje požadavkům zákazníků na méně energeticky náročné systémy i požadavkům zákonodárců na vyšší účinnost a úsporu energie.

Altherma je registrována v programu Zelená úsporám v kategorii tepelné čerpadlo vzduch-voda a umožňuje tak získat dotaci na její pořízení 50 000 Kč. Je-li použita v kombinaci se solárními panely, lze získat další dotaci až ve výši 80 000 Kč. Více na www.zelenausporam.cz.

Altherma™ HT (HIGH TEMPERATURE) – Vysokoteplotní Altherma – princip inovace

Altherma™ HT je vybavena dvojitým tepelným čerpadlem, které odebírá tepelnou energii z venkovního vzduchu a vyrobené teplo dodává do otopné soustavy (vodního okruhu). První tepelné čerpadlo, nacházející se ve venkovní jednotce, je zdrojem středně vysokých teplot pro druhé tepelné čerpadlo ve vnitřní jednotce, které dohřeje vodu až na 80 °C. Této výstupní teploty topné vody je dosaženo pouze na principech termodynamiky – bez dodatečného elektrického dohřevu – což činí Althermu HT extrémně účinnou. Obě tepelná čerpadla jsou založena na invertorové technologii, což přináší další úspory energie. Tuto technologii vyvinul Daikin právě pro maximální zvýšení účinnosti tepelného čerpadla ve spojení s požadavkem na výrazné úspory energie.

Invertorová technologie využívá tzv. invertorový kompresor – kompresor s plynulou regulací výkonu. Altherma v této technologii přemění v tepelnou energii jen tolik energie ze vzduchu, kolik je jí k vytápění skutečně potřeba – ani více, ani méně. Není potřeba akumulační nádrž a nedochází tak k plýtvání energie. Obzvláště se plynulé regulace výkonu kompresoru využívá v režimu částečného nízkého zatížení. Výsledkem je maximální úspora. Jednoduše řečeno, dodáte-li 1 kW elektrické energie, získáte další 3–5 kW tepla vytvořeného tepelným čerpadlem Altherma zcela zdarma.

Vnitřní jednotka Altherma™ HT

Přednosti vysokoteplotní Althermy™ HT

  • Výměna kotle přímo za tepelné čerpadlo a snadné připojení na radiátory bez nutnosti jejich výměny.
  • Teplota vody až 80 °C bez elektrického dohřevu.
  • Široký provozní rozsah až do venkovní teploty -25 °C.
  • Bezkonkurenční dvojitý kaskádový systém s inventorem a všechny výhody Altherma™ systému.
Náčrt systému Altherma™ HT s invertorovou technologií

Altherma Monobloc – venkovní a vnitřní jednotka v jednom

Řada Altherma od DAIKINU je systém budoucnosti, který splňuje i vysoké požadavky kladené jak na uživatelský komfort, tak i na energetickou úspornost a v neposlední řadě také na flexibilitu designu. Vedle standardních systémů venkovních a vnitřních jednotek přichází Daikin Europe s verzí „Monobloc”, ve které jsou všechny hydraulické komponenty umístěny ve venkovní jednotce. V tomto novém systému je vodní potrubí, nikoliv tedy chladicí, vedeno z venkovní jednotky uvnitř budovy. Instalace v domácnosti je tak mnohem rychlejší a snazší.

Aby v zimě nedocházelo k zamrzání potrubí s vodou, jsou všechny hydraulické součásti opatřeny izolací. Současně byl též vyvinut software, který v případě potřeby aktivuje čerpadlo a záložní dohřívač. Systém Altherma Monobloc lze připojit k podlahovému nebo stěnovému vytápění, nízkoteplotním radiátorům, jednotkám Fan Coil k chlazení a všem standardním doplňkům jako je zásobník na teplou užitkovou vodu, solárním sadám, prostorovým termostatům pro pohodlnou regulaci zařízení atd. Obsahuje všechny potřebné hydraulické součásti jako čerpadlo, expanzní nádoba, pojistný ventil, vodní filtr, průtokový spínač a další nezbytné komponenty.

Venkovní jednotka Altherma™ HT

Altherma získala ocenění European Eco-label

Altherma se může pochlubit tichým chodem především v nočním režimu, nízkými náklady na instalaci i provoz, pověstnou spolehlivostí, komfortem řízení celého systému a plně ekologicky šetrným provozem.

Nízkoteplotní Altherma získala prestižní ocenění European Eco-label. Evropská Eco-značka, známá díky svému logu též jako „květina”, označuje výrobky a služby ohleduplné k životnímu prostředí. Produkty, které získaly toto označení, musí být v souladu s přísnými ekologickými kritérii EU, která jsou kontrolována nezávislými testovacími orgány. Systém Eco-značek je dobrovolný a reprezentuje vždy nejlepší výrobky ve své kategorii z hlediska ohleduplnosti k životnímu prostředí.

Jednotka Altherma Monobloc – venkovní a vnitřní jednotka v jednom
1 Redakční úprava textu dle tiskových materiálů společnosti Daikin, lektorovala Ing. Hana Hubená
2 Tepelné čerpadlo Altherma vhodné i pro starší stavby, Stavebnictví a interiér 11/2008, str. 56, www.stavebnictvi3000.cz/c2911
3Hydroboxy – výměníky tepla pro tepelná čerpadla Altherma se začaly vyrábět v ČR v továrně Daikin v Brně
Autor: neznámý autor
Foto: Archiv firmy