DAP PROVMEX s.r.o.: český trh vzduchotechniky a klimatizace je již rozdělený

Firma DAP-PROVMEX s.r.o. Hradec Králové byla založena 26. února 1991, kdy začínala jako projekční a dodavatelská firma. Během uplynulých let si DAP-PROVMEX s.r.o. vydobyla významné místo na českém trhu a zařadila se mezi nejúspěšnější středně velké české firmy v oboru stavebnictví. Sídlo, vedení společnosti, projekce a servis jsou v Hradci Králové, zcela nová výrobní a montážní základna byla v roce 1996 otevřena v Chocni.

Hlavní náplní činnosti firmy jsou komplexní služby v oblasti klimatizačního a vzduchotechnického zařízení, od návrhu až po konečnou realizaci. Nabídka zahrnuje veškerá vzduchotechnická zařízení, od těžké prašné vzduchotechniky až po vzduchotechniku a klimatizaci čistých prostorů, včetně komfortní klimatizace a realizace ozdravných protiradonových opatření formou řízeného větrání rodinných domků a školních a předškolních zařízení.

DAP PROVMEX spolupracuje se špičkovými zahraničními firmami (GEA Happel, WOLF, VTS CLIMA, ROBATHERM), i tuzemskými výrobci zařízení (JANKA, LVZ); samozřejmostí je však i případná dodávka a instalace zařízení jakéhokoli jiného výrobce. Firma je schopna převzít i kompletní dodávku TZB, včetně ústředního vytápění a měření a regulace.

Ve vlastním výrobním objektu v Chocni se kromě běžných prvků vzduchotechnických zařízení a potrubí vyrábí i některé speciální části, jako elektrické ohřívače, malé rekuperační výměníky, tlumiče hluku apod. Výrobní a montážní závod je vybaven technikou, s jejíž pomocí jsme schopni zvládnout i vysoce náročné a složité zakázky. Projekční skupina je vybavena špičkovým hardwarem i softwarem, ovládaným zkušenými odborníky.

Pro zvýšení pružnosti firmy při realizaci rozsáhlých zakázek byla v roce 1995 založena dceřiná společnost, firma DAP-LIBEREC a.s.

Řediteli společnosti DAP PROVMEX, Ing. Josefu Cholastovi, jsme položili několik otázek.

Vaše firma působí v oboru vzduchotechniky a klimatizace již 12 let. Z hlediska neza-svěceného pozorovatele by období po roce 1989 mohlo být v Česku právě pro tento, do té doby poněkud opomíjený obor, zlatou epochou...

Klimatizace je podle mne dosud velmi obtížně definovatelný obor nomenklatury vzduchotechnických zařízení. Mnohdy je chybně chápána jako prosté ochlazování vzduchu v interiéru, já tomuto termínu rozumím jako kvalitativnímu ovlivňování základních uživatelsky vnímatelných parametrů vzduchu – vlhkosti, teploty a prašnosti. Jestliže dříve se u nás tímto způsobem ošetřovalrostor pouze na vybraných pracovištích, kde to vyžadovala speciální výrobní technologie nebo například v nemocnicích, po uvolnění ekonomických – a především legislativních – bariér po roce 89 se komplexní vzduchotechnika objevuje ve větším měřítku také ve většině veřejných a komerčních prostor, v administrativních budovách, kancelářských prostorech a podobně.

Jaká je struktura vaší klientely – jde ve většině o velké společnosti, nebo vše v do-statečné míře vyvažuje množství menších zakázek, například na rodinných domcích? V portfoliu vašich aktivit lze najít například i realizaci protiradonových opatření.

Protiradonová opatření, prováděná formou tzv. řízeného větrání, byla námi ve větší míře prováděna převážně po tu dobu, po níž byly tyto práce subvencovány státem. V období před zhruba čtyřmi lety šlo až o pět rodinných domů týdně, panelové byty, přičemž tato činnost představovala 60 – 70 % veškerých aktivit společnosti. Postupem času vláda tuto státní podporu stáhla a úměrně tomu se snížila i poptávka po protiradonových opatřeních. Dnes je minimální, v převážné míře ji tvoří školská a předškolská zařízení.

Dodávky klimatizační techniky do bytů a rodinných domů představují v současnosti menší část našich aktivit. Loňský obrat přes 230 milionů korun jsme dosáhli hlavně díky velkým investičním akcím. Zákazníky jsou v posledních letech zejména obchodní centra a průmyslové podniky.

Jak hodnotíte současný český trh z hlediska nabídky a poptávky v oboru vzducho-technických zařízení?

Domnívám se, že v současné době je v našem oboru český trh nasycen a především – rozdělen. Hovořím teď o větších zakázkách v hodnotě milionů korun. Víme proto, že v některých oblastech na 99 % nemá smysl nabízet naše služby, a prezentujeme-li se zde, jde většinou o součást širší reklamní akce. Jinde, kde jsme se již dobře zapsali předchozí úspěšnou realizací nebo velmi výhodnou nabídkou, dochází podle mých zkušeností k řetězení dalších zakázek. Investor nás v těchto případech má již »prověřené«, jak po stránce kvality, tak i ceny.

Mezi realizacemi vaší firmy je mimo jiné také reference pavilonu G brněnského výstaviště, jhož dostavba probíhala v roce 1996. Jak se získává taková prestižní zakázka, navíc mimo váš domovský region?

Velice obtížně. Přihlásili jsme se do konkurzu a ani jsme moc nedoufali v úspěch. Ještě v projektové fázi naše projekční oddělení přišlo s opatřeními, které projektant haly zprvu zavrhl jako nefunkční. Investor si však nechal udělat posudek u čtyř nezávislých odborníků v Praze, kteří se shodli na správnosti nového řešení. Prestižní zakázku jsme ale získali nejen proto, že se prokázala pravdivost našich opatření. Zcela určitě to bylo i díky tomu, že nové řešení celou realizaci podstatně zlevnilo při zachování všech parametrů podmíněných původním projektem.

Děkuji za rozhovor.
Autor: Marcel Hrdý
Foto: Archiv firmy