Dekorační povlaky stropů od DPS design

Stále častěji se setkáváme s moderní úpravou stropů a stropních podhledů v kulturních, společenských ale i obchodních centrech. Odborníkem na slovo vzatým je ostravská společnost DPS design s.r.o., která realizuje ojedinělé stropní prvky a úspěšně tak působí na tuzemském trhu. Několik otázek jsme položili Ing. Aleši Bílému, jednateli společnosti.

V krátké době se společnost DPS design dostala na český trh. Můžete představit společnost DPS design, čím se zabýváte a jak působíte na českém trhu?

Společnost DPS design byla založena v roce 2001. Je členem sdružení Grupa DPS, která již má desetileté zkušenosti s dodávanou technologií napínaných stropů v celém světě. V ČR se užívání napínaných stropů postupně rozšiřuje. Mnoho zákazníků se na tuto technologii dívá s nedůvěrou, ale téměř všem se líbí. Je to moderní technologie, která má mnoho předností. Je rychlá, čistá, elegantní a v konečném efektu dává interiéru osobité kouzlo, kterého lze jinak jen obtížně a draze dosáhnout. Začíná postupně pronikat do vědomí veřejnosti, že užití napínaných stropních podhledů není cenově nedostupné. Heslo S námi máš i na luxus je v tomto případě na místě.

Hlavním produktem vaší společnosti jsou stropní systémy a s tím související stropní podhledy. S jakými materiály pracujete, jak jsou konstrukčně náročné a především v jakých prostorech je nejvhodnější je použit?

Naše společnost DPS design je dodavatelem stropních podhledů. Na prvním místě musím jmenovat napínavé stropní podhledy. Pro dokonalý výsledný efekt se všechny prostory dělají na míru. Tyto jsou tvořeny napnutou plastovou fólií v rámu, který je ukotven na stěnách pod stropem. Tvoří podhledový strop, nad nímž může být téměř cokoliv. Skryje pukliny, mezery, stavební nedostatky, inženýrské sítě, dodatečnou izolaci. Tato fólie nevisí na stropě, ale na zdech. V konečném důsledku nad ní ani žádný strop být nemusí, jak to máme řešeno například v našem výstavním stánku. Fólie je zhotovena ze speciálně upravovaného materiálu na bázi PVC s vysokou elasticitou. Fólie dodáváme téměř ve 100 barvách v provedení metalíza, lesku, matové, saténové a nově i s velmi jemnou strukturou – systém Big-Bleu. Dodáváme i průsvitné fólie, které se používají pod zdroje světla nebo světlíky.

Jako další technologie jsou kazetové stropy, kde se do standardních roštů 60/60 vkládají kazety LAKO 60/60, které jsou zhotoveny z již napnuté fólie na hliníkovém rámu. Samotná kazeta je velmi lehká a je plně odolná vodě, stejně jako celé stropy.

Důležitým bodem stropních systémů jsou konstrukční prvky – lišty. Co prozradíte o těchto prvcích, jejich použití a především funkci pro stropní systémy? Z jakých materiálů jsou vyráběny a jakou mají životnost?

Lišty jsou základní nosný prvek, jejich pečlivým a dobrým ukotvením je zhotoven základ k dokonalému výsledku. Používáme buď skryté Al lišty Unimur nebo Al lišty Universal s krycím lemem. Tyto jsou nejoblíbenější. Dále používáme plastové lišty Classic, které tvoří současně podhledový rám stropu. Lišty Universal mohou být kotveny i do stropu.

Jakou funkci může napínaný stropní podhled zastávat v interiéru?

Napínaný strop splňuje mnoho funkcí současně, může snižovat příliš vysoké interiéry nebo zakrývat instalace, umístěné pod stropem. Při použití jako dekorační element vyvolává neobvyklé dojmy a vytváří nový prostor. Hladký, odolný proti deformacím, vytváří na stropě efekt skleněné desky ve vybrané barvě. Použijeme-li napínaný strop, můžeme změnit charakter interiéru a zvýšit komfort užívání okamžitě snadnou tvorbou libovolného tvaru, v souladu s požadavky našeho zákazníka a s návrhem architekta. Každý strop DPS má svůj neopakovatelný tvar - plochý, ovalný, obloukový, kulatý, prostorový, lomený nebo víceúrovňový. Strop DPS se ideálně komponuje v bytových prostorách, dodává jim, v závislosti na určení, pocit sterilní čistoty v koupelnách a kuchyních a tepla v salonech a pokojích. V bytech s velmi nízkými stropy použití stropního povlaku v zrcadlové verzi opticky místnost zvýší. Strop lze použit všude tam, kde je vyžadována čistota a sterilnost - ve farmaceutických provozech, závodech na zpracování potravin, nemocničních a chemických laboratořích, ambulančních prostorách, operačních sálech. Kina a koncertní sály, ve kterých se stále častěji zohledňuje zakrytí podstropních instalací, mohou rovněž použit napínaný strop, jehož tenká fólie tlumí efekt ozvěny a tím nezpůsobuje zkreslení hlasu. Nejvíce stropů jsme realizovali nad bazény, kde současně tvoří parozábranu a působí velice elegantně.

Tento nový stropní design má neocenitelné přednosti pro uživatele, ale je zajímavý i pro architekty a projektanty, neboť tento způsob je velmi osobitý a není rozhodně fádní. Jak s touto technologií nakládají a co by se mohlo zlepšit?

Nejlepší řešení vycházejí z odvážných návrhů architektů, kteří se nebojí nových technologií a netradičních postupů. V souvislosti s těmito návrhy je velni důležitě řešit i návrh osvětlení, protože u lesklých odrazných ploch se výsledný efekt násobí. Tmavé lesklé plochy je vhodné osvětlovat nepřímým osvětlením. Široké možnosti užití jsou u průsvitných fólií, kde vytvoření plošného nasvícení prostoru působí velice příjemně. Rovněž je možné vytvořit na těchto foliích např. reklamní nápisy.

Jaké novinky v letošním roce předvede společnost DPS Design? Čekají vás nějaké zajímavé zakázky?

V závěru loňského roku jsme realizovali suterén hotelu Olympia v Karlových Varech. Bylo to velmi zajímavé řešení, kde jsme měli za úkol dodržet tvary starých klenbových stropů. Objednatelem byla firma SKANSKA CZ a.s., která ve svém časopise Partner napsala: „Na stropy a podhledy suterénních místností byla použita pnutá fólie a nutno říci, že působí velmi elegantně, originálně a efektně.“

Také budeme realizovat nová zajímavá řešení, ale prozatím nechci předbíhat.

Novinkou na trhu v letošním roce budou materiály BigBleu, které mají velice přijatelnou cenu a nově budou dodávány kazety se vzorem LAKO Vitrage.

Autor: Lada Slusarčuková
Foto: Archiv firmy