Designéři kliky hledají inspiraci v minulosti i hledí do budoucnosti!

Futuristické svítící rukojeti jako vystřižené ze sci-fi filmů i netradiční inspirace industriální architekturou 19. století… ať už se designéři současného dveřního kování inspirují v minulosti, budoucnosti či na místech, kde byste to vůbec nečekali, výsledkem jsou originální kliky s nadčasovým designem. Pojďte se na ně podívat blíže!

Roxorový drát proměněný v kliku!

Ty nejzajímavější nápady pro design klik se dnes nerodí v ateliérech, ale na zcela nečekaných místech – jasným důkazem je klika Rocksor, jejíž předlohou se stal obyčejný roxorový drát využívaný jako výztuž do železobetonových konstrukcí! „Autora designu kliky, Ing. Arch. Stanislava Fialu roxorový drát, zaujal natolik, že jej začal nejprve využívat jako dekoraci, a posléze se jej rozhodl s naší pomocí převést i do podoby kliky,“ popisuje Roman Ulich, hlavní designér společnosti M&T, jediného českého výrobce designových dveřních klik a pokračuje: „Pro výrobu kliky však nebyla použita ocel, ze které se roxorový drát běžně vyrábí, ale kvalitní masivní mosaz. I díky tomu může nabídnout výběr hned z několika povrchových úprav – od klasické naturální mosazi, přes titan černý mat až po unikátní zrychleně stařenou antique mosaz.“ Kromě dveřní kliky je navíc kování Rocksor dostupné i ve variantě madel, okenních kliček i kování na skleněné dveře, díky čemuž vám umožní dosáhnout jedinečného sladění jednotlivých prvků v interiéru!

Klika s industriální inspirací

Nezvyklá inspirace stála také u vzniku kliky Industry Squelette z nerezové oceli. Fascinace industriální architekturou 19. století se totiž pod rukama klikařů zhmotnila v designový skvost století jedenadvacátého! „Design kliky Industry Squelette byl inspirován industriální architekturou minulosti a připomíná například staré ocelové mostní konstrukce. Vzpěry uvnitř kliky tak nejsou dokonale rovné a rohy perfektně obroušené, avšak právě to dodává klice neuvěřitelně osobitý vzhled, ale přitom nijak nebrání bezpečnému používání. „Díky kvalitní nerezové oceli i použité technologii je navíc klika i přes svoji lehkost velmi pevná a vyznačuje se dlouhou životností,“ dodává Roman Ulich.

Klika Industry Squelette s povrchem z matného černého titanu

Klika, která zazáří!

Do zářivé budoucnosti naopak hledí inovativní svítící klika z kolekce MINIMAL BLACK MATT 20 YEAR LIGHT, která významným způsobem posouvá vpřed designové i technické možnosti dveřního kování! Součástí kliky je totiž mikrotrubička, která dovede kování doslova rozzářit! „Světlo mikrotrubičky na čelní straně kliky není ve dne téměř patrné, ale večer se vždy naplno rozjasní. Vytvoří tak efektní minimalistický detail, díky kterému uvidíte kliku v úplné tmě i na vzdálenost 20 metrů,“ říká pan Roman Ulich a dodává: „K provozu mikrotrubičky přitom není třeba žádných baterií či kabelů.“ Kování je navíc opatřeno ručně broušeným 3D povrchem, který je naprostým světovým unikátem a při dotyku vytváří efekt drásaného dřeva. Klika tak nejenom působivě vypadá, ale je velmi příjemná i na dotyk!

Svítící klika MINIMAL BLACK MATT 20 YEAR LIGHT

CESTA K AUTORSKÉMU DESIGNU ANEB JAK SE STÁT KLIKAŘEM

Najít inspiraci pro design kliky je jedna věc, ale přetvořit tuto inspiraci ve finální a bezchybně fungující produkt vyžaduje mnohem více než jen momentální kreativní osvícení. Své o tom jistě ví i Roman Ulich, který stál u zrodu společnosti M&T a dnes je jejím hlavním designérem. Přitom když v roce 1997 spolu se svým bratrem Ivem, v té době aktivním fotbalovým záložníkem v první české lize, M&T zakládali, tak své kliky ani nevyráběli, ale dováželi ze zahraničí. To se však brzy změnilo – po třech letech se rozhodli, že začnou vyrábět kování sami a zanedlouho začal Roman bez výraznějších předchozích zkušeností také navrhovat vlastní autorský design klik. Přestože se učil za pochodu, první úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat. Ten největší přišel v roce 2013, kdy společnost získala ocenění Red Dot Design Award za design kolekce dveřního kování Minimal/ Maximal. Při návrhu designu klik jsou pro Romana Ulicha hlavní inspirací běžné věci, se kterými se setkává ve svém okolí, ať už během svých cest či v každodenním všedním životě. I díky tomuto originálnímu přístupu se kliky M&T vyznačují působivým designovým vzhledem, který v Evropě nemá obdoby, směle konkuruje světovým výrobcům a pomáhá vytvářet a určovat trendy.

Roman Ulich stál u zrodu společnosti M&T a dnes je jejím hlavním designérem
Autor: Mgr. Ondřej Vítů
Foto: Archiv firmy