DEVI – tepelná pohoda a bezpečí domova

17. ledna 2006 proběhla v Praze tisková konference společnosti DEVI, s. r. o., kterou uváděl Ing. Rodan Michlík, vedoucí prodeje, a Ing. Miroslav Kašák, vedoucí technik společnosti DEVI, s.r.o. Hlavními tématy byla: Inteligentní ochrana střech, žlabů a venkovních ploch proti mrazu a sněhu, Řízení elektrického podlahového vytápění DEVI mobilním telefonem a Energie pod kontrolou.

Letošní zima, navzdory neustálému hlásání různých médií a vládních činitelů o blížícím se globálním oteplení, ukazuje, že se těmto řečem umí vysmát a je zimou jak se patří. Už v listopadu přišly první sněhy a mrazy. V lednu i ve městech klesly teploty pod -20 °C a na začátku února je stále sníh po celé ČR. Veliké přívaly sněhu nadělaly vrásky nejen cestářům, ale i majitelům budov. Střechy se pokryly až metrovou vrstvou sněhu, žlaby se přeplnily sněhem, rostly z nich i několikametrové rampouchy. Chodníky byly neprůchodné, cesty často neprůjezdné. Lidé pravděpodobně opomněli, že nánosy sněhu na střechách je třeba odklízet, protože mají velikou hmotnost. Možná také, že díky celosvětové úrovni školství (naše školství nevyjímaje), kdy se klade důraz na to, aby učitel byl na žáky hodný a nedával špatné známky, a tak rychle vyrostla generace, která prostě o hmotnosti již ani nic neví.

Možná si lidé mysleli, že sníh odklidí někdo jiný a čekali. Možná situaci jenom podcenili. Tak se stalo, že došlo k poboření řady budov a následně k úmrtím lidí. Jako snad v letošní zimě „poslední velkou" tragédii můžeme vzpomenout zboření obchodní haly v lednu v Krakově, obdobné případy byly zaznamenány např. v Rakousku a Rusku. K tomu je nutné přidat různé zlomeniny na namrzlém chodníku, rozbitá auta při vjíždění do garáží atd. Prostě byla opomenuta prevence, která je vždy důležitá.

Inteligentní ochrana střech, žlabů a venkovních ploch proti mrazu a sněhu

Jako prevenci je možné nabídnout moderní, a přitom jednoduchý způsob – ochranné systémy DEVI. Tyto systémy za vás sníh ze střech neodklidí, ale chcete-li mít suché chodníky, schodiště, příjezdové cesty, ale i okapy a střešní úžlabí beze sněhu, námraz a nebezpečných rampouců, potom jsou správnou volbou. Tyto ochranné systémy DEVI lze instalovat prakticky do všech typů povrchů a vytvořit tak bezpečné prostředí pro chůzi nebo pohyb dopravních prostředků. Topné kabely deviflexTM jsou umistěny pod asfaltovou vrstvu, venkovní dlažbu, nebo mohou být zality přímo v betonu. V našich klimatických podmínkách se měrný instalovaný výkon pohybuje v rozmezí 250-300 W/m2 v závislosti na typu chráněné plochy, hloubce uložení topných kabelů a zvolené regulaci. Provoz celého systému je spolehlivý po mnoho let, aniž by byla zapotřebí jakákoliv údržba. Je řízen inteligentním termostatem, který aktivuje systém v okamžiku, kdy si to situace vyžaduje. Inteligentní termostat DEVIREGTM 850 pomocí čidel a senzorů monituruje kritická místa a v okamžiku snížení teploty nebo zvýšení vlhkosti spustí automatické vytápění. To zamezí tvorbě náledí, neumožní vytvořit zasněženou plochu, rampouchy, kusy ledu na střeše. Po ukončení kritického období zajistí vypnutí topného zařízení. Řízená spotřeba používané energie se velmi pozitivně promítá do provozních nákladů.

Regulátor má mnoho předností, mezi které patří:

  • velmi přesné nastavení citlivosti a tím i následné vyhodnocení potřebných informací, které ovlivňují délku provozu topných systémů a tím i celkovou spotřebu elektrické energie (termostat je vybaven digitální stupnicí vlhkosti o rozsahu 0 – 100 %),
  • speciální program termostatu automaticky kontroluje čistotu a tím provozní spolehlivost teplotně vlhkostních čidel,
  • teplotně vlhkostní čidla jsou díky své velikosti odolnější, senzory jsou umístěny ve speciálních pouzdrech, které umožňují jejich snadnou instalaci,
  • displej je velmi přehledný a komunkuje v českém jazyce.

Další a rovněž velmi zajímavé příspěvky se týkaly: Řízení elektrického podlahového vytápění DEVI mobilním telefonem a Energie pod kontrolou. O nich se dočtete v dalším článku, který pro vás chystáme.

Na závěr tiskové konference nechyběly dotazy, z nichž vybíráme:

1. Je možné instalovat topné kabely pod žlab?
Ano, je to možné a máme s touto instalcí již dobré zkušenosti.

2. Říkáte, že je energetická spotřeba a finanční náročnost ochranného systému DEVI velmi nízká. Máte nějaká konkrétní měření o která můžeto toto tvrzení opírat?
Samozřejmě. Sledovali jsme jeden z typizovaných domů, které se nacházejí v lokalitě Severní Morava. Majitel zde má nainstalován systém DEVI s výkonem 2 140 W a ten stačí na ochranu všech důležitých a rizikových míst. Na základě statistiky regulátoru bylo zjištěno, že systém, který chránil okapové žlaby a svody domu byl v provozu během zimního období 2003 - 2004 celkem 234 hodin. Pokud budeme brát v úvahu lokální sazbu 3,58 Kč/kWh, potom celkové náklady činily 1 792,- Kč.

Podobné měření jsme provedli v jiném domě ve Frýdku Místku, kde byl shodný výkon, tj. 2 140 W. Zde byl systém v provozu 188 hodin od počátku letošní zimy do 15. 1. 2006 a náklady při stejné sazbě činily pouhých 1 440,- Kč.

3. Soused si nainstaloval ochranný systém DEVI, chodníky má suché, ale před garáží se mu tvoří závěje, proč?
Zde bude důvod velmi jednoduchý. Opomněl přivést kabely až před dům.

4. Jak stručně byste shrnuli výhody ochranného systému DEVI, abyste přesvědčili všechny ty, kteří váhají, zda ho nainstalovat či ne?

Tak tedy velmi stručně:

  • předcházíte úrazům,
  • chráníte svůj majetek (zatečení do fasád, prasknutí žlabu atd.),
  • chráníte se před právními důsledky (rampouch spadne na kolemjdoucího, někdo se zraní na vašem chdníku),
  • zajistíte nepřetržitý provoz.

Více informací naleznete na výše zmíněných kontaktech.

Autor: Mgr. Helena Hejhálková
Foto: Archiv firmy DEVI