Digitální budoucnost stavebnictví na BAU 2019

Mnichovský stavební veletrh BAU opět trhal rekordy. Na prostoru o velikosti 200 000 m2 se prezentovalo 2 250 vystavovatelů ze 45 zemí. Dorazilo 250 000 návštěvníků z celého světa. Jedním z magnetů na diváky bylo stěžejní téma letošního ročníku - stavební technologie a osvětlení v architektuře. Zajímavé bylo i všudypřítomné téma digitalizace stavebního oboru.

Stavební technologie a osvětlení v architektuře

Havní motiv veletrhu se prolínal většinou expozic umístěných v hale C2, která nesla neoficiální pojmenování „Budoucnost stavebnictví“. Tematickým těžištěm prostoru byla integrace rozmanitých aplikací v domácnostech či kancelářích, podstatnou roli hrály i aspekty a vliv osvětlení v architektuře. Jeden z vystavovatelů, Adalbert Neumann (předseda představenstva společnosti Busch-Jaeger Elektro) byl s výsledkem velmi spokojen: „Mnoha architektům jsme předvedli naše rozsáhlé portfolio řešení, které může býti při navrhování budov obrovským přínosem. Budoucnost je digitalizace a my na ní pracujeme. BAU je znamenitou platformou sloužící k představení toho všeho veřejnosti.“

Digitalizace ve stavebnictví

Čísla uváděná výše potvrzují status BAU jako „Světového lídra v oblasti veletrhů zaměřených na architekturu, materiály a systémy“. Letošní úspěch akce se vezl mimo jiné na vlně digitalizace a automatizace (které všeobecně vévodí nejen stavebnímu průmyslu). Státní tajemník německého federálního ministerstva vnitra, budov a společenství (BIM) během své úvodní řeči zdůraznil současné vysoké standardy ve stavebnictví, které provází inovace a digitální technologie. Zahájil tak doprovodnou konferenci s názvem „Efektivní, vysoce kvalitní a digitální budování zítřka“.

Tomuto tématu byla věnována celá hala C5 se svou digitální vesnicí, kterou provázelo motto „Připojíme se, maximalizujeme a inspirujeme“. Zde se prezentovaly jak tradiční stavební společnosti, jež své dosavadní podnikání přizpůsobují digitálním změnám, tak tzv. start-upy, které se rozvíjejí především díky inovativním technologiím, jenž proměňují podobu průmyslu. Výsledkem byla hala plná nových vzrušujících konceptů.

DigiBAU v Kolíně 2020

Na Messe München bylo také představeno nové odnoží veletrhu, který spatří světlo světa počínaje únorem příštího roku. Na základě posunu společnosti ve směru digitalizace se v Kolíně nad Rýnem odehraje výstava digiBAU. Vedení BAU rozvíjí tento formát ve spolupráci s Německým Sdružením Stavebního Softwaru (BVBS). Generální ředitel BVBS Michael Fritz k tomu dodává: „Mezi dodavateli digitálních aplikací vidíme vysokou poptávku po dalším veletrhu. Projektanti, stavební firmy i odborné obchodní sítě projevují zájem o informace z digitální sféry a digitalBAU jim k tomu poskytne skvělou příležitost“.

Mezinárodní účast

Na letošním BAU došlo také k dalšímu rozložení mezinárodních účastníků veletrhu. Již tradičně dorazilo největší procento zahraničních návštěvníků ze sousedních zemí Německa (Rakousko, Švýcarsko a Itálie). Významně pak narostly počty hostů ze vzdálených oblastí, zejména z Číny a Ruska. Příčinu zvýšeného čínského zájmu spatřují organizátoři veletrhu v akci Fenestration BAU China konané v Shanghai v předchozích dvou letech (v roce 2018 se BAU stalo přední stavební exhibicí v Asii).

Hodnocení

Většina dotazovaných vystavovatelů hodnotila akci jako přední výstavu ve stavebním sektoru a celých 97 % oznámkovalo veletrh jedničkou. 94 % z celkového počtu prezentujících společností pak během průzkumu aktuální ekonomické situace ve stavebnictví tuto klasifikovali nadmíru pozitivně.

BAU je veletržní akce, která se koná v dvouletém intervalu. Na tu další si tedy musíme počkat až do ledna roku 2021. Příjemnou změnou však může být právě nový veletrh digiBAU, který se bude od příštího odehrávat v letech „prázdných“. Naše redakce se účastní BAU každoročně jako mediální partner veletrhu za Českou republiku. Ani léty nasbírané zkušenosti nám však nedovolují odhadovat průběh další výstavy. Permanentní inovace v oboru přináší tolik nečekaného, že se i my necháme prostě překvapit. Lze říci jediné – určitě je nač se těšit.

Fotogalerie

Autor: RNDr. Jiří Hejhálek 1)
Foto: Helena Hejhálková, archiv Messe München

1) čerpáno z tiskové zprávy