Město Litomyšl. Foto: Jan Krcmar

Dnes se po montáži lávky nadchodu otevírá průtah Litomyšlí

Stavební firma již osadila obě části ocelové lávky na průtahem Litomyšlí, které jsou součástí nového nadchodu u polikliniky. Silnice I/36 byla kvůli montáži zavřená ve všech čtyřech pruzích, pro auta se otevře v neděli dopoledne, řekl ČTK vedoucí oddělení investic městského úřadu Pavel Kubeš. Dílčí omezení provozu ale ještě budou pokračovat.

"Firma počítá s tím, že dalších 14 dní si pravý jízdní pruh směrem na Vysoké Mýto ponechá během dne kvůli demontáži pomocných konstrukcí. Bude také muset dobetonovat část zdi, což nemohli udělat kvůli jeřábu. Na noc by měly být průjezdné všechny pruhy," uvedl Kubeš.

Po ukotvení lávky na pilíře a opěru a po svaření obou kusů k sobě stavbaři demontují pomocné věže. Lávku bude také nutné napojit na mostní závěry a připravenou elektroinstalaci, světla a výtah. Dělníky čeká také aplikace hydroizolační stěrky, montáž výpletu zábradlí a dokončení schodů do centra města.

Nadchod by měla stavební firma předat městu 21. prosince. Původně měl být hotový do konce léta, vinou válečného konfliktu na Ukrajině a zdržení dodávky oceli se termín posunul o čtyři měsíce.

Bezbariérový mimoúrovňový přechod přes průtah město staví na místě starého z roku 1977, který nechalo zbourat. Odborníci konstatovali, že je ve špatném stavu, jeho oprava by stála desítky milionů korun. Nadchod bude tvořen betonem a ocelí a bude z něj vyhlídka na historické jádro Litomyšle. Podobu nové, subtilnější konstrukce schválili památkáři. Výtah je primárně pro imobilní nebo rodiny s kočárky. Na noc bude zamčený, aby ho neničili vandalové. Na vybudování nového nadchodu za 45 milionů korun Litomyšl získala dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury.

Autor: ČTK
Foto: Shutterstock