Plzeň, ilustrační foto

Do 20. ročníku Stavby roku Plzeňského kraje se přihlásilo rekordních 40 staveb

Klatovy 25. května (ČTK) - Do letošního ročníku Stavby roku Plzeňského kraje se přihlásilo za 20 let konání soutěže rekordních 40 staveb. Potvrdila se významná úloha municipalit. Plzeň, kraj i menší města zvyšují objemy investic a drží tak spolu s infrastrukturními projekty státu stavebnictví v regionu. Obor se už druhým rokem potýká s propady. Soutěž přispívá ke zvyšování kvality staveb, projektanti i stavebníci ji považují za prestižní, díky titulům vyhrávají zajímavé zakázky, řekl ČTK šéf krajského odboru regionálního rozvoje a předseda odborné poroty Miloslav Michalec.

"Úloha municipalit v regionu je velmi důležitá. Stejně jako město nebudeme slevovat ze stavebních projektů, protože soukromý sektor se bude propadat," řekl hejtman Rudolf Špoták (Piráti). Primátor Plzně Roman Zarzycký (ANO) označil letošní rozpočty Plzně i kraje za vysoce proinvestiční. "Municipalita má jednoznačný úkol - podržet celý segment při životě," uvedl. Michalec potvrdil, že veřejný sektor hodně staví.

Přihlášek je o tři víc než loni. "Zastoupeno je všech sedm soutěžních kategorií, nejvíc se přihlásilo rekonstrukcí, celkem 15," uvedl. Nominace oznámí sedmičlenná odborná porota 22. června. Vítězové budou vyhlášeni 7. září.

"Kromě obdivuhodného počtu staveb mě překvapila hlavně jejich kvalita, kterou jsem si ověřil například u TechToweru v Plzni (technologické centrum v bývalém pivovaru)," řekl Stephan Kronmüller, jednatel firmy Eurosoftware, která je partnerem soutěže.

Mezi přihlášenými rekonstrukcemi jsou kromě TechToweru ještě třeba Chodská kavárna v hasičárně a hřbitovní brána, oboje v Klenčí na Domažlicku, obnova synagogy a rabínského domu v Plzni, Pražská brána v Horažďovicích, úpravy Galerie v Klenové na Klatovsku, radnice v Mirošově u Rokycan a Semlerova vila v Plzni, jejíž prostorovou koncepci navrhl světoznámý architekt Adolf Loos. V kategorii novostaveb je letos přihlášená pouze jedna stavba - nová budova Lékařské fakulty UK v Plzni, devět nových budov je zařazeno mezi stavby pro bydlení. Čtyři zástupce mají dopravní a inženýrské stavby - třeba most Rechle přes Vydru na Modravě, protipovodňová opatření v Těchlovicích u Stříbra a tramvajová vozovna v Plzni - nejdražší stavba v soutěži za 1,8 miliardy Kč. V průmyslových stavbách je továrna na výrobu nápojových plechovek BALL v Plzni, zastoupeny jsou také sportovní a volnočasové stavby a veřejná prostranství. Úplný přehled je na webu soutěže.

Porota podle Michalce objede všechny stavby. Nejvíce přihlášených je z Plzně, například všechny stavby z kategorie pro bydlení. Loni získaly titul bytový dům v Jetelové ulici v Plzni, rekreační objekt Útulnoff v Milínově a veřejný prostor u plzeňského nádraží Paluba Hamburk.

Autor: ČTK
Foto: kirill_makarov, zdroj: Shutterstock