Domovní plynové a vodovodní přípojky se značkou HUTIRA

Voda a plyn jsou každodenní součástí našeho života. Jejich cena stále stoupá, a proto je velmi důležité mít náležitý přehled o jejich spotřebě v domácnosti. V sortimentu firmy HUTIRA – BRNO, s.r.o. najdeme jak sestavy pro ukončení domovních přípojek plynu, tak stále oblíbenější malé vodoměrné šachty, jejichž instalace šetří čas i peníze.

Kompaktní (malé) vodoměrné šachty slouží k umístění jednoho až dvou vodoměrů na přívod vody do domu. Díky jejich velikosti je objem výkopu minimalizován pouze na linii potřebnou pro potrubí přípojky. Šachty jsou lehké, proto při instalaci nevyžadují také žádnou zvláštní mechanizaci.

Řez modulární vodoměrnou šachtou MODULO
1 – Tepelná izolace: poklopu, izolační uzávěry, obvodu
2 – Ventil před vodoměrem (1“)
3 – Potrubí – vstup PE 32
4 – Poklop B125 v nastavitelném rámu
(zatížení 12,5 t)
5 – Místo pro vodoměry stavební délky od 110 do 190 mm
6 – Zpětná klapka s odvzdušněním
7 – Plastový rošt pro fixaci armatur (vylučuje vznik tepelných mostů) 1–2 vodoměry

Malé vodoměrné šachty MODULO

Tímto názvem se označuje řada kompaktních vodoměrných šachet obdélníkového tvaru, určených k zabudování vodoměrů. Různé konfigurace šachet MODULO umožňují přizpůsobení do všech typů prostředí a nabízejí jednoduché, kompletní a optimální řešení pro připojení odběratelů na vodovodní síť.

Šachty jsou bezúdržbové, po celou dobu životnosti není zapotřebí nic natírat nebo jinak ošetřovat. Kompaktní konstrukce těchto šachet je řešena materiálem z termoplastu zpevněného skelnými vlákny a poklopem s nosností až do 12,5 t. Díky tomuto jedinečnému konstrukčnímu řešení jsou vodoměrné šachty odolné vůči tlaku zeminy.

Standardní varianty šachet MODULO
Typ šachty*MODULO 0MODULO 1MODULO 2
nastavitelná hloubka115–130 cm
poklopzatížení do 12,5 t
vodoměrynevystrojená, včetně fixačního roštuvystrojená pro jeden vodoměr DN 15, DN 20 stavební délky od 110 do 190 mmvystrojená pro dva vodoměry DN 15, DN 20 stavební délky od 110 do 190 mm
* Varianty na objednání – napojení PE 40 a odpovídající armatury, diagonální připojení vodoměru, ventil před i za vodoměrem

Další předností je snadný přístup k samotné hydraulice s vodoměrem. Veškeré úkony (tj. odečty, instalace a výměna vodoměru či jiných armatur) se provádí shora (bez nutnosti vstupu obsluhy do šachty). Promyšlené zateplení celého pláště a dvou poklopů hutněným polystyrénem vylučuje zamrznutí v extrémních klimatických podmínkách. Navíc volný prostor dna umožňuje využití tepelné energie ze země a současně zabraňuje vytlačení šachty spodní vodou. Systém uchycení hydrauliky pomocí plastového roštu vylučuje vznik tepelného mostu.

Poznámka: Šachta není vhodná do míst s výskytem vysoké spodní vody. V takovém případě firma doporučuje nadzemní provedení (bližší informace na stránkách www.malevodomernesachty.cz).

Ukončení domovní přípojky plynu – skříňky HUP

Skříně pro ukončení domovních přípojek zemního plynu dodávané společností HUTIRA - BRNO, s.r.o. se používají pro umístění hlavního uzávěru plynu (HUP) a plynoměru, případně regulátoru tlaku plynu u středotlakých (STL) přípojek. Dále je možné skříně osazovat malými regulačními a měřícími sestavami pro bytové, komerční a průmyslové objekty, případně jako malé posilovací regulační stanice (RS) pro nízkotlaké (NTL) rozvody plynu.

Skříně jsou vyrobeny lisováním za současného vytvrzování z materiálu na bázi plastpolyesterového kompozitu, který je vyztužen skelnými vlákny (SMC). Technologie výroby a použitý materiál dává konečnému výrobku vysokou mechanickou pevnost, tepelnou odolnost a odolnost proti stárnutí vlivem působení UV záření.

Vlastní skříň se skládá z pouzdra skříně a odnímatelných dvířek s rozsahem otevření o cca 100 °. Dvířka jsou opatřena uzavíracím mechanismem s ovládáním kličkou.

Skříně jsou standardně dodávány v barvě béžové nebo ve světle šedé. Skříně je možné dodat i v pastelových barvách (obarvený základní materiál nebo polyuretenový nástřik), případně s dekorovaným povrchem v imitaci přírodních materiálů. Barevně upravené skříně, případně skříně s dekorem je možné objednat pouze ve větších sériích.

Mohou být dodávány samostatně pro uchycení do niky, nebo na stěnu objektu, případně spolu s podstavcem pro vytvoření samostatně stojícího objektu kotveného v zemi.

Pro snadné připojení plynu dodává firma sestavu pro ukončení domovní přípojky, kde je ve skříni S 300 DC umístěna instalace na rámu SET 6 FLEXI regulátorem tlaku FISHER B6 NG.

Rozměry skříní S 300
TypRozměry (v × š × h)
S 300500 × 480 × 225 mm
S 300DC500 × 510 × 225 mm
S 300 ASEX500 × 660 × 220 mm
Sokl S 300600 × 510 × 220 mm

Nejčastější dodávané varianty:

  • 44557706 Skříň S 300DC SET 6 FLEXI 100 – sestava pro plynoměr s roztečí 100 mm
  • 44557713 Skříň S 300DC SET 6 FLEXI 250 – sestava pro plynoměr s roztečí 250 mm
  • 44557707 Skříň S 300DC SET 6 FLEXI UNI – sestava pro plynoměr s nastavitelnou roztečí 100 až 250 mm

Skříňky S 300DC se používají buď v kombinaci se soklem (podstavcem) nebo samostatně, vezděním do obvodové zdi objektu nebo obezděním v samostatném pilířku či oplocení.

1 Zpracováno z tiskových podkladů firmy
Autor:
Foto: Archiv firmy