DOMY ATREA – systém výstavby energeticky úsporných dřevostaveb

V souvislosti se zvyšujícími se požadavky na energetickou kvalitu budov čeká naše stavebnictví ve velmi krátké době zásadní proměna. V září 2012 schválená novela zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, zavádí nové požadavky na energetickou náročnost budov postupně až na úroveň „budov s téměř nulovou spotřebou energie“.

Společnost ATREA s.r.o. se tematice snižování energetické náročnosti, kvality vnitřního prostředí a trvale udržitelné výstavby dlouhodobě věnuje a v oblasti energeticky efektivních a progresivních trendů výstavby tak patříme k průkopníkům. Jako jedna z prvních firem v České republice jsme se začali systematicky věnovat vývoji, výstavbě, podpoře a propagaci konceptu energeticky úsporných domů. Již na přelomu let 2006 a 2007 jsme realizovali pilotní projekt hromadné výstavby třinácti energeticky pasivních domů v obci Koberovy v Českém ráji. Součástí souboru je také vzdělávací středisko naší společnosti, na jehož střeše je instalován fotovoltaický systém s výkonem 8,5 kWp s distribucí do veřejné sítě. Roční bilance spotřebované a vyrobené energie je téměř vyrovnaná. Budovu střediska je tak možné označit za první energeticky nulový dům v České republice.

Vzdělávací středisko ATREA – první energeticky nulový dům v České republice

Systém pro výstavbu energeticky úsporných domů

Realizace souboru přinesla řadu neocenitelných zkušeností a položila základ k vytvoření systému ATREA, který je od počátku koncipován a optimalizován pro výstavbu energeticky úsporných a k životnímu prostředí ohleduplných staveb. Systém ve spolupráci s týmem odborníků neustále vyvíjíme a zdokonalujeme.

Spolu s unikátním konstrukčním systémem jsou nedílnou součástí řešení domů ATREA systémy větrání, vytápění a přípravy TUV vlastní produkce. V současné době tak systém představuje ucelené a zároveň zcela variabilní řešení energeticky úsporné stavby od koncepčního návrhu po vlastní realizaci.

Konstrukční systém

Nosný systém tvoří variabilní dřevoskeletová konstrukce. Tvarovou a objemovou stálost konstrukce zajišťuje použití kvalitního konstrukčního řeziva KVH. Montáž skeletu probíhá z jednotlivých profilů přímo na stavbě bez nutnosti používat těžkou techniku.

Obvodové konstrukce jsou navrženy s difúzně otevřenou skladbou umožňující kontrolovaný odvod vlhkosti. Vnitřní plášť je tvořen dřevoštěpkovými deskami OSB, spojovanými a lepenými na pero a drážku, které zároveň tvoří vzduchotěsnou a parobrzdnou rovinu domu. Instalační předstěnu pro rozvod technických sítí je možné realizovat ze sádrokartonových případně sádrovláknitých desek.<0x000A>Základem vnějšího pláště jsou hydrofobizované dřevovláknité desky opatřené tenkovrstvou difúzně propustnou omítkou nebo dřevěným obkladem s provětrávanou dutinou, případně jinými deskovými materiály. Založení objektu je standardně řešeno betonovými základovými pasy v kombinaci s podkladní betonovou deskou.

Kontrola vzduchotěsnosti – Blower-Door test

Použité materiály

Při volbě použitých materiálů klademe důraz na jejich technické a environmentální vlastnosti. Pro zefektivnění a urychlení realizace v maximální míře využíváme materiály umožňující suché procesy výstavby. Základ systému tak tvoří kvalitní přírodní materiály na bázi dřeva, které vytvářejí příjemné vnitřní mikroklima, regulují vlhkost, nevylučují škodlivé látky a pozitivně působí na lidské smysly a psychiku.

Tepelné izolace

Pro tepelnou izolaci obálky domu je v převážné míře použita celulóza. Veškerý prostor mezi vnějším a vnitřním pláštěm je strojně vyplněn celulózou na předem danou objemovou hmotnost, která je následně kontrolována. Pro tepelnou izolaci je tak efektivně využita téměř celá tloušťka obvodové konstrukce. Celulóza, přírodní recyklovaný materiál se snadnou aplikací, vykazuje vysokou tepelnou kapacitu – akumulační schopnost a umožňuje rovnoměrně distribuovat případnou zvýšenou vlhkost z konstrukce. Vynikající tepelně technické parametry - hodnota součinitele prostupu tepla obvodové stěny U = 0,11 W/(m2K) – odpovídají normovým hodnotám doporučeným pro energeticky pasivní domy.

Výplně otvorů

Okna systémově používáme dřevěná s profilem 92 mm s izolačním trojsklem Ug = 0,5 W/(m2K), součinitel prostupu tepla celého okna Uw = 0,7 W/(m2K). V případě použití střešních oken se uplatňují okna s izolačním trojsklem a integrovaným zateplovacím rámečkem Uw = 0,84 W/(m2K). Vchodové dveře dřevěné, sendvičový panel se součinitelem prostupu tepla U ≤ 1,1 W/(m2K).

Dřevěná okna s profilem 92 mm a s izolačním trojsklem

Energetická náročnost

Při stavebně-technickém řešení domů se v maximální míře snažíme efektivně využít a uplatnit principy energeticky pasivní výstavby a potřebu energie na provoz domu tak snížit na minimum.

Technická zařízení budov

Nedílnou součástí řešení domů v sytému ATREA jsou ucelené systémy větrání, vytápění (chlazení) a přípravy TUV vyráběné naší společností. U domů s velmi nízkou potřebou tepla na vytápění má investor možnost výběru z široké škály řešení od velmi jednoduchého systému až po systémy plně automatické a digitálně řízené. Jako zdroj tepla pro vytápění a přípravu TUV můžeme efektivně využít úsporné a obnovitelné zdroje energie s malými výkony. Jednotlivé systémy byly podrobněji představeny v článku v minulém čísle časopisu.

Změna přístupu, možnost spolupráce

Realizace domu, který splňuje požadavky na moderní bydlení s ohledem na komfortní a zdravé vnitřní prostředí, technickou, funkční, energetickou a estetickou kvalitu, dnes představuje komplexní disciplínu a vyžaduje úzkou spolupráci kompetentních odborníků již od úvodní fáze návrhu koncepce budovy.

Systém výstavby energeticky úsporných domů ATREA vznikl s cílem sdružovat zájemce o nastupující progresivní trendy výstavby a poskytnou jim ucelený nástroj, podělit se o získané zkušenosti a poskytnout potřebné informace a know-how.

Autor: Ing. Petr Dusil
Foto: Archiv firmy