Dřevěná okna – okna se staletou tradicí

Jsou jména lidí, kterými člověk přímo nasákne a jež se mu trvale vryjí do paměti. Dnes jejich vynálezy, progresivní metody a převratné technologie »my ostatní« s úctou obdivujeme. Stejnou historickou důležitost sehráli však i naši anonymní moudří předkové, díky nimž nemusíme podstupovat různé věci, třeba nosit do našich domovů světlo po pytlích, jako tehdy v Kocourkově. Naše domy mají okna! Tradiční surovinou pro jejich výrobu je již od nepaměti dřevo. I výrobky z tohoto materiálu však procházejí evolučním vývojem. Do poloviny 20. století se nejčastěji vyráběla okna dvojitá deštěná (kastlová), pak dřevěná zdvojená – otevíravá, kyvná, případně otočná. Současným největším trendem jsou okna z dřevěných tzv. europrofilů.

Proč dřevěná...
Dřevo je tradiční, desítkami let prověřený přírodní materiál. Svoji popularitu postavilo na zásadní a neopakovatelné přednosti. Je přirozené, voní a dýchá! A vytváří tak velmi příjemné klima v obývaném prostoru.
Stabilita, pevnost a těsnost rámu okna je dána příznivými technickými vlastnostmi dřeva. Správně zpracované dřevo je rozměrově stálé, nekroutí se. Má velmi nízký součinitel délkové teplotní roztažnosti, takže téměř nereaguje na prudké teplotní změny (např. v létě, kdy se okenní rám rozpálí na přímém slunci a v noci pak následně o několik desítek stupňů zchladne). Dřevo má velmi nízkou teplotní vodivost odpovídající nejlepším tepelným izolantům (pro srovnání uvádíme orientační hodnoty tepelné vodivosti v Wm-1K-1: pro smrkové dřevo 0,1; pro polystyren 0,16 a skelnou vlnu 0,07). Vlastní dřevěný profil má tedy příznivou, tzn. malou tepelnou prostupnost, kterou u jiných profilů lze dosáhnout pouze složitou konstrukcí s přerušovanými mosty atd. Podceňováním dobré izolační schopnosti okenního rámu může docházet k různým poruchám, zejména ke kondenzaci vody na chladných částech rámu.
Dřevo je materiál, který rovněž velmi dobře odolává působení slunečního světla včetně UV záření, což nebývá u jiných profilových systémů zcela běžné.
Tepelně izolační vlastnosti hotového okna, zejména »velmi hlídaný« koeficient tepelného prostupu k, pak velmi záleží na použitém izolačním zasklení. Pro standardní izolační dvojsklo činí 2,9 Wm-2K-1 (úspora více než 50 % unikající energie oproti jednoduchému zasklení) a v případě zasklení tabulemi s tenkou vrstvou kovu odrážející tepelné záření až 1,1 Wm-2K-1, což je již velmi příznivá hodnota. Dřevěná okna poskytují díky své moderní konstrukci i vynikající zvukovou izolaci dosahující optimálních hodnot zvukového útlumu - třída zvukové izolace 6 (max. je 7). Dřevo je prostě dřevo.

…a eurookna k tomu?
Nová generace oken z dřevěných europrofilů přináší celou řadu výhod:
• vynikající tepelně – izolační vlastnosti;
• netvoří tepelné mosty;
• nízká hmotnost;
• vynikající pevnost;
• nízká teplotní roztažnost;
• vysoká tvarová stálost;
• dlouhá životnost;
• velká variabilita architektonických řešení;
• snadná údržba a opravitelnost;
• zdravá a ekologická pro celé generace;
• použitý přírodní materiál.

Pro tento výčet výhod a předností dřevěných euro oken jsme zajeli na Moravu, do firmy Dare-Eurookna s.r.o., která má své sídlo v Rajhradu u Brna. Výrobní program této mladé (tradiční) progresivní firmy je zaměřen právě na výrobu standardních i atypických euro oken různých tvarů a velikostí, a to nejen pro tuzemský trh ale i německý, kde kvalita výrobků musí mít úroveň odpovídající náročným evropským normám. (Atesty a certifikáty: ITC Zlín státní zkušebna Entwicklung-und Pruflabor Holztechnologie GmbH - Dresden).
Současná kapacita výroby, kvalita a komplexnost dodávek umožňuje uspokojit i nejnáročnější požadavky stavebních firem a společností zabývajících se dodávkou stavebních prací.

I výběr dřeviny ovlivňuje budoucí kvalitu okenního rámu a okna
Nejčastěji používaný materiál na výrobu dřevěných eurooken je smrk popřípadě dub a v posledních dvou letech také již běžně používaná exotická dřevina Dark red meranti. Na letošním Mezinárodním stavebním veletrhu v Brně však firma Dare-Eurookna s.r.o. představila i nově používanou, buku podobnou exotickou dřevinu. Mírně narůžovělou brazilskou dřevinu Eukalyptus. Ta je oproti Dark red meranti vhodná pro použití i pod světlejší lazury. Obě exotické dřeviny jsou zajímavé nejen svým designem a technickými vlastnostmi, které předčí běžně používané evropské dřeviny, ale především příznivou cenou. Tato je srovnatelná s cenou nejlevnější a nejpoužívanější dřeviny smrku.

Barva a povrchová úprava oken – třešnička na dortu
Povrchová úprava dřevěných eurooken se vyznačuje vysokou kvalitou a snadnou obnovitelností a to díky použití kvalitních vodou ředitelných barev od kvalitních značkových výrobců jako např. fy RHENOCOLL. Firma Dare-Eurookna s.r.o. používá akrylátové laky s nejvyšším stupněm odolnosti proti UV záření a stárnutí. K dispozici je i široká škála lazurovacích a krycích barev. Pokud se hovoří o následném ošetření a impregnaci vnější části okenních rámů. U světlejších lazur se doporučuje jednou za 2 roky u tmavších po pěti letech.

Zasklení
Standardní izolační sklo používané firmou Dare-Eurookna s.r.o. je sestaveno z tabulí plochého skla o tloušťce 4 mm se vzduchotěsně uzavřenou dutinou mezi skly 16 mm, která plní funkci tepelně izolační a zabraňuje rosení oken jak zvenku tak uvnitř.

Kování
Celoobvodové kování MACO umožňuje kombinaci otevírání a vyklápění křídla jedinou klikou. Zajišťuje vícebodové bezpečné uzamčení a zároveň dotlačení křídla do rámu. Ve standardu společnosti Dare-Eurookna je i vybavení dodávaných oken tzv. mikroventilací (pootevření křídla o 4 mm) a pojistkou proti svěšení křídel. Tato je vhodná především u křídel s šířkou nad 110 cm.

OkapniceOkapnici tvoří hliníková lišta s eloxovaným povrchem. Výrobky firmy Dare-Eurookna s.r.o. mají tuto okapovou lištu nejen na rámu, ale i na křídle v místech, kde dochází k hromadění stékající vody z tabulí skel.
Autor: Petra Zíková
Foto: Archiv firmy