Dřevěné zastřešení Centra Georges Pompidou-Metz

V květnu 2010 bylo otevřeno nové centrum Georges Pompidou-Metz, které vzniklo jako pobočka stejnojmenného muzea současného umění v Paříži. Autorem architektonického návrhu centra Georges Pompidou- Metz je japonský architekt Shigeru Ban ve spolupráci s Jean de Gastines Architectes. Dřevěná konstrukce zastřešení byla počítána programy firmy Dlubal.

Autoři se při svém návrhu inspirovali tradičním čínským slamákem, u něhož je sláma spletena ve třech různých směrech a vytváří pravidelnou soustavu šestiúhelníků a trojúhelníků. Obrovský klobouk o rozměrech 100 m × 100 m protínají tři velké na sobě ležící železobetonové roury. Centrální vrchol klobouku tvoří šestiúhelníková ocelová věž.

Centrum Georges Pompidou-Metz

Investor: Město Metz, www.metzmetropole.fr
Architekt: Shigeru Ban Architects Europe ve spolupráci s Jean de Gastines Architectes
Generální dodavatel stavby: Demathieu & Bard
Dodavatel dřevěné konstrukce: Holzbau Amann GmbH
Návrh dřevěné konstrukce: SJB.Kempter.Fitze AG
Plocha zastřešení: 8 000 m2
Hmotnost dřevěné konstrukce: 650 t
Výška konstrukce: 77 m
Celková výstavní plocha: 5 000 m2

Konstrukční řešení

Dřevěná konstrukce zastřešení se skládá z vícevrstvých křížících se pásů, které jsou vyrobeny z lamelových nosníků. Spojení jednotlivých nosníků v jejich křížení je provedeno pomocí předpjatých závitových tyčí a talířových pružin, které zajistí přenos namáhání ve spojích prostřednictvím tření. Paralelně vedoucí nosníky jsou navzájem spojeny pomocí překližky a svorníků a tvoří Vierendelovy nosníky s poddajným spojením. Na dřevěné konstrukci je položená vodonepropustná PTFE fólie ze skelných vláken krytá teflonem.

3D model konstrukce v programu RSTAB

Statické výpočty

Statický výpočet dřevěné konstrukce zastřešení obsahující cca 41 000 prutů vypracovala firma SJB.Kempter.Fitze AG. Použila k tomu program RSTAB firmy Ing. Software Dlubal s přídavnými moduly TIMBER pro posouzení dřevěných prutových prvků, modul DYNAM pro dynamickou analýzu a RSBUCK pro stabilitní analýzu. Pro výpočet vnitřních sil v jednotlivých prvcích a jejich spojích byl vytvořen podrobný prostorový model dřevěné konstrukce včetně všech dílčích součástí. Kromě konstrukce zastřešení bylo potřeba zpracovat také zjednodušený model podpůrné ocelové a železobetonové konstrukce, aby se zohlednilo jejich vzájemné spolupůsobení. Pro přesnější stanovení zatížení konstrukce byla provedena řada měření ve větrném tunelu CSTB (Centre scientifique et technique du b<0x00E2>timent). Kromě běžných zatížení vlastní tíhou, užitným zatížením a zatížení teplotou se při výpočtu uvažovalo celkem 96 zatěžovacích stavů zatížení větrem, 80 zatěžovacích stavů od zatížení sněhem a výsledné membránové zatížení. Kromě návrhu dřevěné konstrukce byl v programu RFEM proveden výpočet 216 ocelových prvků sloužící k ukotvení dřevěné konstrukce.

Autor: Ing. Petr Michal
Foto: Archiv firmy Ing. Software Dlubal s.r.o.