Dřevo a střešní okna

Tradičním materiálem využívaným pro výrobu střešních oken VELUX je dřevo. Jedná se o nenahraditelný materiál, ať už se jedná o dřevo přírodní, nebo o formu kompozitu, nejen pro mechanické vlastnosti, ale také pro minimální ekologickou zátěž.

Snadná opracovatelnost, vynikající technické parametry a vysoká estetická hodnota – to jsou hlavní atributy, díky kterým skandinávští výrobci stavebních komponentů rádi využívají dřevo i v 21. století. Za využití moderních technologických postupů pak vznikají unikátní výrobky s dlouhou životností a všestranným použitím v jakémkoli typu místnosti.

Typickým příkladem je dánská společnost VELUX, která pro výrobu svých střešních oken využívá borovicové dřevo, jež z 96 % pochází od certifikovaných dodavatelů zařazených do programů PEFC a FSC. Nízký součinitel teplotní délkové roztažnosti dřeva zaručuje, že při extrémních výkyvech venkovních teplot nezmění střešní okna svůj tvar.

Neustálý vývoj a inovace výrobků provází VELUX od jeho vzniku před sedmdesáti lety. Příkladem unikátního řešení je kombinace vodotěsné polyuretanové vrstvy a jádra z tepelně upraveného dřeva TMT (Thermal modified timber). To je při výrobě zahříváno na 175 °C, aby tak vlhkost ve dřevě byla nahrazena vzduchem, který je mnohem efektivnějším izolantem.

Kromě snížení tepelných ztrát je takto upravené dřevo mnohem méně náchylné k napadení plísněmi. Polyuretanová vrstva je opatřena bílým finálním lakem s UV filtrem, díky němuž zůstává lak i při působení slunečního záření stále bílý a nemění svou barvu. Tato okna jsou proto velmi vhodná do místností s vyšší vlhkostí, jako jsou kuchyně či koupelny.

Spojení přírodních materiálů a denního světla

Střešní okna VELUX přivádějí do podkroví denní světlo a čerstvý vzduch, a tím zlepšují kvalitu života milionů lidí po celém světě. Podívejte se, jak dokázala rekonstrukce selské usedlosti v rakouském Willendorfu dokonale využít potenciál střešních oken. V podkroví vznikl moderní obytný prostor na způsob loftu, v němž horizontální pruh prosklení na východní straně a cíleně umístěná střešní okna prosvětlují celou hloubku místnosti. Perfektní souhra vertikálního prosklení pro výhled a horního osvětlení pro intenzitu světla ve spojení s obložením z jedle bělokoré nabízí fascinující světelné efekty.

Výroba, která nezatěžuje životní prostředí

VELUX dohlíží na celý proces výroby od chvíle, kdy dřevo opustí pily dodavatelů, až do doby, kdy jsou okna zkompletována.

Při výrobě střešních oken využívá ekologické technologie, které dokáží až sedmdesát procent odpadu zrecyklovat a zbytek použít pro výrobu energie.

Celkové emise oxidu uhličitého během svého životního cyklu významně snižují i výrobky VELUX. S pomocí solární energie, kterou střešní okna poskytují zdarma, je redukována potřeba vyhřívání v zimních měsících.

Řez bezúdržbovým oknem
Autor:
Foto: Archiv firmy