Stav dřeva v lesích a stavebnictví České republiky

Společnost proLignum, jako dceřiná společnost České asociace podnikatelů v lesním hospodářství, podepsala 3. 2. 2005 dohodu se společností proHolz Austria o společné propagaci dřeva v České republice v průběhu roku 2005 s možností prodloužení této dohody o 2 roky. Cílem akce je propagovat dřevo jako suroviny ve výrobě a stavebnictví a dále nabídnout dřevo do všech odvětví, kde je možné ho zpracovat a využít.

Jeden z nejlepších způsobů využití dřeva je ve stavebnictví, kde ho lze použít ke stavbě domů a konstrukcí. Propagace dřeva ve stavebnictví je nutná z několika důvodů:

1) v České republice jsou přírůstky dřeva v současné době vyšší než těžba, kterou je nutné zvýšit a vytěžené dřevo zároveň zhodnotit mimo jiné, stavbami ze dřeva a použitím dřeva ve stavebnictví,

2) dřevo jako obnovitelná surovina je velmi vhodná pro stavbu rodinných domů, nízkoenergetických domů, budov, hal a mostů,

3) podíl staveb ze dřeva v České republice je ve srovnání s okolními zeměmi velmi nízký.


Lávka Rádlo u Jablonce nad Nisou

V lesích České republiky jsou za poslední léta velké přírůstky dřeva, které nejsou těženy v dostatečné míře z důvodů váznoucího odbytu dřeva jako suroviny pro další zpracování. Stromy, které se dostanou do stáří 100 – 140 let, stagnují ve svém růstu a roční přírůstky dřevní hmoty jsou zanedbatelné. Nechat bez využití stromy uvedeného věku je nehospodárné z důvodů malých přírůstků, nebezpečí napadení dřeva škůdci a tím i znehodnocení dřeva. Dospělé stromy s minimálními přírůstky zabírají místo, kde je po vytěžení možné založit nový lesní porost a tím ekonomicky využít plochu k růstu nového lesa s předpokladem budoucího zpracování dřevní hmoty. Kácení lesa tímto způsobem nesmíme považovat za devastaci životního prostředí tak, jak je to v našem povědomí uloženo, ale jako sklizeň dřevní hmoty k dalšímu použití. Vykácené lesní plochy potom poslouží k založení nových porostů pro naše děti.


Divadelní scéna GLOBE 99

V porovnání s okolními zeměmi v naší republice v těžbě dřeva zaostáváme a to platí také pro následné hospodárné využití dřevní hmoty. Jak se v okolních zemích snaží o zvýšení těžby dřeva a následné hospodárné zpracování v podobě hodnotných výrobků? Například společnost ProHolz v Rakousku si klade za cíl zvýšit podíl dřevěných staveb ze současných 8 – 10 % na 30 % do roku 2010.V Bavorsku je tento podíl již nyní 30 %, zato u nás je tento podíl 1 %! Společnosti proLignum a ProHolz, které v této oblasti spolupracují, by rády těžbu v ČR zdvojnásobily (z nynějších 0,23 na 0,46 m3 na obyvatele). Aby se tyto představy uskutečnily, je nutná široká propagace dřeva nejenom u koncových spotřebitelů, ale také u konstruktérů a architektů, kteří jsou ve styku s koncovým zákazníkem a mohou ovlivnit jeho pohled na dřevo ve výstavbě. Navíc mohou přenést své poznatky získané studiem a ze současných seminářů o dřevě na koncového spotřebitele. Při tvorbě projektu potom mohou snadněji nabídnout dřevo jako alternativní materiál k tradičním těžkým materiálům Pro zvýšení propagace dřeva ve stavebnictví byl v Praze uspořádán seminář pod názvem Dřevo ve stavebnictví – nové trendy, který se bude opakovat 8. listopadu 2005 v Ostravě a 9. listopadu v Brně.

Na semináři bylo předneseno a bude zopakováno celkem 6 přednášek, které povedou tito přední odborníci z vysokých škol:


Zleva p. Binder (ProHolz), p. Kořínek (ČAPLH), p. Schickhofer (Uni Graz), p. Materna (VŠB Ostrava), p. Straka, p. Lokaj (VŠB Ostrava)

MATERNA Alois, VŠB TU Ostrava, fakulta stavební: Úvodní slovo, SCHICKHOFER Gerhard, TU Graz, Istitut für Holzbau und Holztechnologie: Nové výrobky na bázi dřeva a jejich využití ve stavebnictví, HOLICKÝ Milan, ČVUT Praha, Kloknerův ústav: Zásady navrhování a zatížení konstrukcí podle Eurokódů, KUKLÍK Pert, ČVUT Praha, fakulta stavební: Možnosti použití dřeva v českém stavebnictví, STRAKA Bohumil, VUT Brno, fakulta stavební: Zkušenosti z teoretické analýzy a výstavby nových dřevěných konstrukcí, LOKAJ Antonín, VŠB TU Ostrava, fakulta stavební: Pravděpodobnostní přístupy k navrhování dřevěných konstrukcí.

Seminář má velmi dobrou úroveň. Zaměřen je především na projektanty, architekty a firmy, které se zabývají zpracováním dřeva ve stavebnictví.

Dojem z přednášek přináší přesvědčení, že s využitím moderních poznatků, technologií zpracování dřeva s možností uplatnění zkoušek řeziva nebo lepených polotovarů lze získat velmi kvalitní stavební materiál pro další smělé konstrukce domů, náročných příhradových konstrukcí krovů, střech a dalších konstrukcí. Kromě toho má dřevo tepelně technické vlastnosti vhodné ke stavbě nízkoenergetických domů.


Základní myšlenky přednesené na semináři

Dřevo je nutné vnímat jako plnohodnotný stavební materiál, který dokáže uspokojit i nejnáročnějšího zákazníka z hlediska konstrukce a estetiky. Tímto směrem je veden i seminář, z jehož přednášek vybíráme:

Konstrukční prvky na stavby mohou být použity jako:

• rostlé dřevo
• lepené nosníky
• lepené lamelové dřevo

Lepené konstrukční prvky mají výhodu tvarové stálosti a vyšší únosnosti. Výroba lepených prvků probíhá na výrobních linkách v potřebných profilech pro použití ke stavbě sendvičových staveb a nosných prvků s důslednou kontrolou kvality dřeva a spojů.

Kontrola kvality řeziva může být prováděna průběžně na každém kusu pomocí kontrolních stolic v tahu, tlaku a ohybu, s vystavením příslušného protokolu. Samozřejmostí je kontrola vlhkosti. S takto kvalitním dřevem je možné se pustit do stavby několika podlažních budov nebo vytvořit zastřešení pomocí příhradových nosníků o rozpětí 59 m tak, jak to bylo provedeno při zastřešení zimního stadionu v Bílovci v roce 2002. Vazba z rostlého dřeva je přiznaná – nezakrytá a vytváří velmi pěkný interiér haly.


Konstrukce sportovní haly v Bílovci

Sportovní hala v Bílovci má při svém rozpětí 59 m spoje provedené pomocí vkládaných styčníkových plechů, které vykazují vysokou pevnost. Plechy jsou tlouš.ky 1 mm s hřebíky průměru 2,8 mm. Návrh spojů, v intenzivně namáhaných oblastech nosníků, byl jedním ze zásadních bodů teoretického výpočtu a celkového návrhu konstrukce.

Po výstavbě bylo provedeno několik měření digitálními geodetickými přístroji, které pracují s milimetrovou přesností v prostorové poloze na cca 100 m rozsahu měřených objektů. Při měření byla zjištěna vysoká tuhost konstrukce ve všech směrech i při velkém rozpětí konstrukce a poměrně malé délce objektu. Tím se potvrdila kvalita návrhu zastřešení i provedených prací a v použití podobných kvalitních konstrukcí se otevírají další možnosti využití. Podobných velmi pěkných staveb je v České republice více. Patří k ním například výjimečná konstrukce sportovní haly OLYMP v Praze o rozpětí střešní konstrukce 50 m, kde jsou velmi dobře vyřešeny vetknuté železobetonové stojky. K nim jsou speciálními kotvami připojeny příčle z lepeného lamelového dřeva. V místě uložení jsou pak dřevěné příčle zpevněny vlepenými ocelovými tyčemi.

Velká Británie a její zkušenosti z projektu Timber Frame 2000

Mnozí potenciální uživatelé dřevěných staveb se obávají požárů a ostatních destruktivních jevů na objektu. V rámci projektu Timber Frame 2000 se ve Velké Británii uskutečnily zkoušky požární odolnosti dřevěné konstrukce. Nejdříve byl pro tyto účely postaven šestipodlažní dům s lehkým skeletem. Na každém patře byly navrženy 4 byty, které se skládaly z obytného pokoje, haly, dvou ložnic, kuchyně a koupelny s WC. Přesný popis budovy a konstrukce pro nedostatek místa nelze nabídnout a je uveden ve sborníku přednášek [1]. Objekt byl podroben požárním zkouškám: zkouška odolnosti požárního úseku a zkouška schodiště. Dále byl objekt podroben zkouškám celistvosti při nárazu vozidla a při výbuchu. Výsledkem nákladného testu je přesný popis a fotodokumentace o tom, jak se uvedená budova chovala. Zároveň byla objektivně ověřena požární odolnost dřevostavby R 60 a byly získány poznatky z oblasti konstrukční celistvosti a šíření požáru mezi jednotlivými požárními úseky. Potvrzena byla i požární odolnost dřevěného schodiště. Výsledky z šek byly zapracovány do legislativy.

V současné době je možné ve Velké Británii používat hořlavé materiály na požární dělící stěny a vnější stěny až do výše 18 m místo předchozích 11 m.


Silniční most z roku 1840 přes říčku Zdobnici u obce Peklo

Dřevo ve stavebnictví v českých zemích

Dřevo má v českých zemích bohatou tradici, což dokazují mnohé velmi staré dřevostavby, které se dochovaly do dnešní doby. Vedle známých horských staveb, což jsou většinou hrázděné nebo roubené domy, existuje řada větších staveb s vysokou historickou hodnotou. Jmenujme například venkovské dřevěné kostely a nebo dřevěný most přes říčku Zdobnici u vesnice Peklo nad Zdobnicí z roku 1840. Tyto stavby jsou mimo jiné i dokladem mistrné dovednosti při práci se dřevem jako stavebním materiálem. Tyto dovednosti se projevují i v mnohých současných stavbách ze dřeva.

Závěrem

Pokud vezmeme v úvahu výsledky zmíněného semináře a přístup současných představitelů k dřevěným konstrukcím, vývoji v tomto oboru v posledních letech a zároveň tradici v dřevěných stavbách v některých lokalitách našeho území, musíme podpořit dřevostavby také k výstavbě rodinných domů a ke komerčnímu využití. Dřevostavba s přiznaným dřevěným povrchem je neopakovatelná. Dřevostavby však mohou být k nerozeznání od zděných budov a zároveň si zachovat parametry a výhody dřevostavby. Pro nedostatek prostoru však není možné zmínit další zajímavé obsahy přednášek na semináři. Zájemci o účast při opakování semináře se však mohou již nyní hlásit na adresu v záhlaví článku.


Literatura:
[1] Seminář - Dřevo ve stavebnictví - nové trendy, vydala VŠB TU Ostrava - Fakulta Stavební, květen 2005
Autor: Jan Kuchař
Foto: Archiv firmy