Dřevohliníkové okno TTK Alu Therm

TTK Alu Therm je luxusní dřevěné okno o stavební hloubce 124 mm, které je zvenku chráněno hliníkovým pláštěm s vnitřní termoizolační vrstvou. Vhodným barevným provedením hliníkového opláštění lze docílit harmonického sladění okna s jakýmkoliv typem a barevným provedením fasády, střechy nebo s okolím domu. Okno je vhodné do nízkoenergetických až pasivních domů, ale je doporučeno i pro stavby standardních úsporných domů W/(m²K).

Součinitel prostupu tepla celým oknem TTK alu Therm dosahuje podle typu zasklení hodnot UW = 0,9 W/(m²K) nebo 0,7 W/(m²K). Jako zasklení je vhodné izolační trojsklo nebo izolační dvojsklo s tepelně reflexní fólií Heat Mirror, vyvinutou v USA pro kosmické lety. Okno svým vzhledem i vlastnostmi se blíží špičkovým zahraničním výrobkům téhož druhu, avšak zákazník je většinou pořídí levněji.

Pro investory, kteří pomýšlejí na vysoký energeticky úsporný standard domu s realistickou návratností, tzn. za rozumnou cenu, je okno TTK Alu Therm vhodným výrobkem. Při dnešní kvalitě a cenové výhodnosti kusových tepelně izolačních staviv pro jednovrstvé zdění je velmi efektivní z těchto zdiv postavit dům, osadit okny s co nejvyšší tepelnou izolací a teprve pak zlepšovat tepelnou izolaci obvodové stěny dodatečným zateplením. Při vhodné tloušťce zdiva a správném postupu výstavby se lze s těmito okny víc přiblížit nízkoenergetickému standardu (nebo ho dokonce docílit), než se standardními okny 1,2 W/(m²K).

Levnější variantou okna TTK alu therm je okno TTK alu, jehož hliníkový plášť neobsahuje termoizolační hmotu a je tedy tenčí. Stavební hloubka okna je 86 nebo 96 mm. Vzhledově jde o totožný typ, tepelná izolace je ale nižší. Podle typu zasklení dosahuje toto okno hodnot UW = 1,28 W/(m2K) nebo 0,9 W/(m2K).

Při nákupu oken by investor neměl zapomenout na doplňky. Jsou to především stínící předměty, zejména venkovní rolety, které dál zvýší tepelnou a zvukovou izolaci okna a chrání před nežádoucími slunečními tepelnými zisky v létě. Zároveň přispívají k bezpečnosti tím, že jsou další překážkou při případném vloupání a znemožňují pozorování zvenčí. Dalším užitečným prvkem, na který se často zapomíná, jsou sítě proti hmyzu, které se instalují současně s venkovní roletou.


Z interiérové strany poskytují okna TTK alu od společnosti TTK, nejen estetický zážitek, ale i pocit solidnosti, stálosti a bezpečí.
1 Převzato z článku Okna TTK – nejsnazší cesta k úsporným domům. Výrobek Dřevohliníková okna TTK Alu Therm je nominován v soutěži Výrobek roku 2008/9.
Autor:
Foto: Archiv firmy