Dřevostavby 2012 ve Volyni

Vyšší odborná škola ve Volyni pořádala ve dnech 4. a 5. dubna 2012 již 16. mezinárodní odborný seminář Dřevostavby. Na letošním ročníku se v rámci obou dní uskutečnilo celkem přes čtyřicet přednášek. Podle údajů organizátorů byla překonána hranice sedmi set registrovaných účastníků, což svědčí o tom, že je o dřevostavby stále větší zájem.

Seminář je určen projekčním, investorským a realizačním firmám, které se zabývají problematikou dřevostaveb, řídícím pracovníkům resortu stavebnictví a dřevozpracujícího průmyslu, pedagogům odborných škol, studentům a široké odborné veřejnosti.

Nad konferencí, na které vystoupili přední odborníci z výrobní, projekční a akademické sféry ze Slovenska, Velké Británie, Rakouska, Švýcarska, Belgie, Lucemburska, Finska, Kanady a České republiky, převzali záštitu Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Ministerstvo životního prostředí ČR, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR a hejtman Jihočeského kraje. Nejvíce všechny potěšila opětovná návštěva velvyslankyně Kanady pro Českou republiku paní Valerie Raymond.

Opravdu žhavé téma

Podstatná část příspěvků se věnovala legislativě spojené s požární odolností dřevostaveb, především problematikou nových norem v oblasti požární bezpečnosti staveb v současném nízkoenergetickém a pasivním stavitelství.

Jedním z přednášejících byl i plk. Ing. Rudolf Kaiser, ředitel odboru prevence Generálního ředitelství HZS ČR, se svým příspěvkem: Požární bezpečnost dřevostaveb z pohledu státního požárního dozoru, který na tuto ožehavou problematiku nahlížel z hlediska záchranných složek.

Dlouholeté zkušenosti s problematikou požární odolnosti dřevostaveb má také doc. Ing. Petr Kuklík, CSc., o čemž svědčí několik jeho příspěvků na tomto semináři. Z dalších přednášek, které se věnovaly problematice požární bezpečnosti dřevostaveb, uvádíme např.: Požární odolnost vícepodlažních dřevěných domů v Kanadě (Ing. Christian Dagenais, M. Sc.), Dřevostavby v současné nízkoenergetické výstavbě z hlediska požární bezpečnosti (prof. Ing. Anton Osvald, CSc., prof. Ing. Jozef Štefko, Ph.D. – Slovensko), Požární řešení konstrukcí na bázi dřeva (Ing. Jaroslav Benák), či Teorie a praxe požární ochrany v dřevostavbách (Ing. Tomáš Holenda).

Téměř všichni přednášející se shodli na tom, že legislativa spojená s požární odolností dřevostaveb je jednou z největších překážek k tomu, aby se dřevostavby staly synonymem nejen pro rodinné domy, ale i vícepodlažní bytové, či administrativní budovy.

Podpora dřevostaveb v České republice

Stejný název měla i přednáška Ing. Martina Růžičky a Ing. arch. Josefa Smoly, která sklidila velký ohlas. Ve svém vystoupení se snažili odpovědět na většinu aktuálních otázek, které se ozývají stále častěji mezi odbornou veřejností. Otevřeli otázky podpory dřevostaveb a aktuální situace v normotvorbě v České republice. „Normotvorbou je v ČR pověřen pouze formálně nezávislý ÚNMZ (Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví) na základě zákona č. 20/1993, v jehož čele stojí předseda úřadu, který je jmenovaný, ale i odvolatelný ministrem průmyslu a obchodu (MPO). Technická norma, která zahrnuje požadavky například na stavby, musí být po projednání a po schválení ÚNMZ notifikována Evropskou komisí... Celý tento systém svojí „vícekolejností” a nepřehledností tak, jak je nastaven, přímo vybízí ke korupčnímu a klientelistickému jednání.

Zajímavé příspěvky

Na semináři zaznělo ještě mnoho dalších zajímavých přednášek a diskuzí našich i zahraničních hostů. Účastníci semináře mohli vyslechnout příspěvky např. na téma konstrukčních řešení dřevostaveb a dřevěných mostů, vícepodlažních dřevostaveb, moderních technologií, inovovaných materiálů pro dřevostavby, či přednášky s tématem ochrany životního prostředí.

Akce, na níž se sešlo tak velké množství odborníků z realizační i projektové praxe, ze škol, ústavů, zkušeben a vysokých úřadů apod., byla také ideální příležitostí k diskuzím a rozhovorům. Ty probíhaly po celou dobu konání semináře nejen v rámci oficiálních přednášek v sále, ale i v prostorách mimo sál, během přestávek a společenského programu apod.

Součástí akce byla také výstava stavebních materiálů a konstrukčních řešení aplikovanými ve výstavbě ze dřeva, softwarem pro projektování a novinkami stavební literatury.

Další, již 17. ročník konference „Dřevostavby 2013” se uskuteční ve dnech 27. a 28. března 2013.

Autor:
Foto: Helena Hejhálková