Dřevostavby a jejich požární bezpečnost s materiály Knauf

Požární odolnost dřevostaveb závisí na správném návrhu konstrukce a správné volbě materiálů. Širokou škálu požárně odolných sádrokartonových konstrukcí např. příček, stěn a podhledů vyrábí společnost KNAUF Praha.

U dřevostaveb je základním staticky nosným prvkem dřevěný hranol. Ten nese celou stavbu. Další funkční vrstva je tepelněizolační, která činí dřevostavbu (skeletovou konstrukci) již od začátku z pohledu tepelně-technického mnohem efektivnější, než jakékoliv masivní stěnové konstrukce, které tepelnou pohodu vnitřního prostředí řeší akumulačním principem s omezením tepelné ztráty akumulačního pláště pomocí zateplovacího systému. Tato tepelněizolační vrstva hraje důležitou roli při řešení tepelně-technických, a ve spolupráci s dalšími vrstvami, i v rolích požárně-ochranných a akustických.

Požární odolnost do 120 min

Prostřednictvím materiálů firmy Knauf, která má nejrozsáhlejší zkušenosti s deskovými materiály na bázi sádry (i cementu), lze konstrukci dřevostavby „vyztužit” proti ohni až do 120 minut, a současně dosáhnout akustické úrovně 62 dB včetně obvodového pláště. Vlastnosti dostačující pro požadovaný komfort a bezpečnost.

Toho lze jednoduše dosáhnout spojením dřevěné nosné konstrukce (třída reakce na oheň D) a sádrokartonových, respektive sádrovláknitých či cementových desek firmy Knauf (třída reakce na oheň A2,s1-d0 resp. A1). Připomeňme jednu velmi důležitou vlastnost. Chemické složení sádry (CaSO4 × 2H2O) je tím největším veřejným tajemstvím v oblasti požární ochrany. Prakticky to znamená, že díky chemicky vázané vodě obsahuje ve svém jádře každá 15 mm sádrokartonová deska Knauf RED 3 litry vody, která je kdykoliv připravena případný požár hasit.

Na základě tohoto prostého faktu byly vyvinuty a vyzkoušeny nosné dřevěné rámové konstrukce s požární odolností REI 15 až 120 minut a to pro konstrukce typu DP3 i DP2.

Konstrukce DP2 nabízí v oblasti dřevostaveb daleko širší oblast použití než u jednopatrových a přízemních rodinných domů. Například pro objekty bytové výstavby, hotely, školy, školky, tedy i pro oblast stavebního průmyslu. Konstrukce DP2 „umí” po celou požadovanou dobu požární odolnosti udržet oheň (a teplotu) mimo nosnou konstrukci, takže požár v podstatě neovlivní statickou funkci dřevěného rámu, a stavba po odstranění ohořelého opláštění a výměně instalací může dál plnit svou funkci (bez demolice), což je naprosto evidentní, pokud se opět podíváme na diverzifikovanou funkci jednotlivých vrstev u rámového a skeletového systému dřevostaveb.

Použití desek Knauf Diamant

Posledním zajímavým faktem je, že spolu s dosahovanou požární odolností lze dnes bez větších problémů vyřešit otázku akustických požadavků a mechanické odolnosti stavby, včetně únosnosti vnitřních konstrukcí, použitím sádrokartonových desek. Ještě nedávno převládal názor, že například kuchyňskou linku je možné zavěsit pouze na sádrovláknité desky, případně na vícevrstvé opláštění kombinující sádrokarton a OSB nebo dřevotřísku. V současné době, kdy se nejčastěji používají sádrokartonové desky Knauf Diamant, které vynikají celou řadou nadstandardních vlastností, toto staré pravidlo již neplatí. Na desku Diamant v tloušťce 2 × 12,5 mm lze bez problémů v dřevostavbě pověsit za pomocí kovových hmoždinek celou kuchyňskou linku.

V souvislosti s použitím desek Diamant a následnou kombinací suchých podlah Knauf (to znamená F146 nebo Brio), získává dřevostavba nepřehlédnutelné akustické vlastnosti. Bez problémů lze v tomto případě dosáhnout vynikajících parametrů v oblasti kročejového hluku (pod 45 dB) a nabídnout investorovi lehký dřevěný strop s akustickou pohodou odpovídající 25 cm betonového stropu s cementovým plovoucím potěrem.

Závěrem tedy lze říci, že správným sestavením funkčních vrstev lze získat rychlou a vysoce kvalitní stavební sestavu. Další informace na stránkách www.knauf.cz.

Autor: Ing. Ivan Sklenář
Foto: Archiv firmy ELK, a.s.