Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Druhá světová válka v muzeální podobě

Členové Klubu vojenské historie v Chuchelné, malebné obci na Opavsku, založili výjimečné muzeum. Bývalý obecní úřad vybavili a stále dovybavují výzbrojí, výstrojí a zařízením pocházejícími z let 1938 až 1945, tedy z období 2. světové války. Jejich bohulibá sběratelská i svépomocná tvůrčí činnost tak dává nezapomenout na válečné události.

Většinou jen odborník si plně uvědomuje, kolik času, peněz, zručnosti a nadšení pro danou věc musejí zcela dobrovolně vynaložit členové zmíněného klubu. Plášť budovy není nic moc, což lze minout ruky mávnutím. Na vstupu do objektu pak nenápadně připomíná "vojnu" jen malé dělo.

Zato interiér je dechberoucí. Na jeho začátku stojí figurína československého vojáka u hraniční závory, dále následují prostory s dalšími figurínami v dobových našich, německých i ruských uniformách. Nechybí originální exponáty pěchotních palných zbraní, originály i repliky vyznamenání, ručních zbraní, příslušně vybavené místnosti, např. vojenského lazaretu, pošty, velitele, ... Nejde přehlédnout zákopy, vybombardovaný dům, vojenské motocykly, německý kolový průzkumný transportér.

Podobnými historickými objekty včetně areálů československého opevnění, vojenské techniky, pomníků, pamětních desek i hrobů padlých vojáků a civilistů je protkané celé opavské Slezsko. Tak, jako patří úcta a dík těm, co stáli na správné straně barikády, zaslouží si totéž současní pokračovatelé těchto tradic.

Autor: Zdeněk Svoboda
Foto: Zdeněk Svoboda