Jaderná elektrárna Dukovany

Dukovanská elektrárna má novou budovu s výcvikovým střediskem

Dukovany (Třebíčsko) 5. června (ČTK) - Jaderná elektrárna Dukovany dokončila novou administrativní budovu s centrem praktické přípravy pro pracovníky elektrárny a dodavatelských firem. Podle ředitele elektrárny Romana Havlína je to první ze staveb, které mají elektrárnu připravit na další roky provozu. Do budovy se přestěhují pracovníci z nejstarších administrativních budov, které jsou určené k demolici. Sedmipodlažní objekt vyšel ČEZ na několik stovek milionů korun, řekl Havlín. Víc cenu neupřesnil.

V následujících letech se bude podle Havlína u elektrárny stavět parkovací dům pro zhruba 700 aut. "Budou se také upravovat parkovací plochy pro nabíjení elektromobilů a co se týče dalších kancelářských prostor, tak dnešní prostory, kde máme takzvané likusy, budou zbourány a bude tam postavena polyfunkční budova," řekl Havlín. Jen zaměstnanců společnosti ČEZ je v elektrárně asi 1600. "Počty se samozřejmě mění. Při odstávce přijíždějí další dodavatelé, kteří potřebují mít také někde nějaké zázemí, nejen kanceláře, ale i šatny, takže budeme stavět i další šatnovací budovu," dodal Havlín. V plánu je také stavět na místě dnešních garáží budovu pro potřeby policie. V areálu elektrárny by mělo být obvodní oddělení.

Nová administrativní budova s více než 200 kancelářemi, jídelnou a výcvikovým střediskem se začala stavět v prosinci 2021. Díky ní mohou pracovníci opustit asi 50 let staré prostor vybudované při přípravě stavby jaderné elektrárny, jejíž bloky byly postupně zprovozněny v letech 1985 až 1987.

Ve výcvikovém středisku, které pracuje i s virtuální realitou a 3D brýlemi, mohou pracovníci nacvičovat postupy pro přípravu pracoviště, postupy při kontrolách a opravách zařízení, mají možnost zkoušet si práci ve výškách, elektropráci na modelech i reálných zařízeních nebo trénovat vstup do kontrolovaného pásma jaderné elektrárny.

Společnost ČEZ připravuje v Dukovanech stavbu nového jaderného zdroje. Na konci dubna dostala od francouzské firmy EDF a korejské KHNP nabídky na stavbu až čtyř reaktorů v ČR. Vláda v létě vybere vítěze a zároveň by měla rozhodnout o počtu bloků, které by se měly v budoucnu stavět. Se spuštěním prvního z nich nyní stát počítá v Dukovanech v roce 2036.

Autor: ČTK
Foto: Prokop Harazim, zdroj: Shutterstock