Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Dveřní kování a systémy klíčů od AC-T servis

Kvalitní dveřní kování s příslušenstvím včetně osobních či systémových klíčů je nutnou součástí všech domů, od rodinných až po rozlehlé budovy. Společnost AC-T servis, spol. s r.o. v této oblasti u nás výhradně zastupuje firmu WILKA (Německo), vrcholného světového výrobce zámků a stavebních vložek. Český zákazník tak dostává užitnou hodnotu, jakost a servis, na jaké dosud nebyl zvyklý.

Rostoucí zájem o funkčně a esteticky špičkové řešení dveřního kování vč. příslušenství je očividným trendem. Jde o velmi nápadný a zároveň výjimečně užitečný a užívaný prvek, v němž se stýká špičková technika a design. Ten stále více přitahuje pozornost architektů, kteří tak dávají vyspělý směr a obsah spontánnímu nadšení investorů.

WILKA Schlieβtechnik GmbH je rodinná firma, činná ve výrobě zámků, cylindrických vložek a systémů klíčů již od roku 1865. Klíčové problémy, obrazně i doslova, řeší již pátá generace vlastníků. Firmy v rodinném vlastnictví jsou dnes považovány za pružnější, zdravější, kompetentnější a zodpovědnější, než korporace, prodejné na burze. To je však na jiný článek. WILKA si každopádně vybrala jako svého výhradního zástupce pro ČR právě firmu AC-T servis, která je také rodinného typu.

Pro zákazníka z toho plynou významné výhody: Dostane pod jednou střechou úplný sortiment zámků, vložek a klíčů WILKA, který si přeje. Součástí licenčního ujednání je, že společnost AC-T servis kompletně zrealizuje sjednanou zakázku. Jde o velký projev důvěry. Zákazník má jednak jistotu, že v žádném případě nepřijde o zakázku i peníze. A za druhé významně šetří čas, protože specifikace objednávek nemusejí putovat ke zpracování do výrobny a centrály WILKA (ve městě Velbert, Německo).

Společnost AC-T servis, spol. s r.o., založená v roce 1999, je velkoobchodní firma zabývající se vybranými druhy železářského zboží. Vedle kvalitního kování dveří a oken, od předních výrobců ze zemí EU, může nabídnout i nejrůznější doplňky ke dveřím (zarážky, kukátka, zavírače, stavěče, piktogramy, klepadla, mušle do posuvných dveří a jiné), dále hliníkové, plastové a dřevěné větrací mřížky, madlové systémy.

AC-T servis nedávno otevřel vkusnou a nápaditou podnikovou prodejnu přímo ve svém sídle, v Praze 9-Horních Počernicích. Zákazníkům by měl ve výběru a orientaci posloužit také nově připravovaný internetový obchod.

Novinky 2013

Společnost AC-T servis každoročně doplňuje či obměňuje sortiment, což se týká i výrobků určených pro stavebnictví. V sortimentu dveřních klik, krycích štítů a rozet má dnes zákazník na výběr z více než 2 800 položek v různých povrchových úpravách – nerez, chrom/nerez, chrom, dále matný nikl, hliník, mosaz, bronz. Co se týče vzhledového a tvarového řešení, najde tu zájemce ručně tvarovaná a zdobená kování, designové kliky, specifickou sérii nostalgie a sérii kovaných kování.

Absolutní špičku na trhu v České republice představují také cylindrické vložky do dveřních zámků WILKA. Společnost AC-T servis dodává kompletní dveřní kování WILKA do rodinných domů i tzv. objektová kování do velkých budov. Objektová kování se týkají správních budov, hotelů, nemocnic atp. Investor tu často požaduje tzv. systém generálního a hlavního klíče, který si popíšeme níže. Je stále oblíben proto, že je levnější a často i spolehlivější a bezpečnější, než systém dveřních čipových karet.

Bezpečnostní vložky WILKA

Dveřní zámky a cylindrické stavební vložky WILKA představují v České republice novou kvalitu.

WILKA má jednak své vlastní profily klíčů, které nejsou běžně k mání v „kopírkách” klíčů. Jde vlastně o profil chráněného klíče (drážky v klíči), který WILKA drží pouze u sebe. Pokud někdo chce klíč přidělat, musí mít kartu. Zákazník tedy kromě vložky obdrží klíč a kartu, kterou nesmí ztratit.

WILKA jako vyšší kvalitu nabízí vložku s 6 stavítky. Standard je 5 stavítek. Šest stavítek znamená, že na klíči je o zoubek víc; vyšší hustota zoubků zvyšuje stupeň ochrany a přispívá k většímu bezpečí.

Šestistavítková vložka WILKA dále obsahuje kolík z tvrdokovu, který nepustí vrták. Nelze ho tedy v krátkém čase odvrtat a vložku odemknout; je známo, že pokud zloděj během pár desítek vteřin dveře neotevře, od svého úmyslu upouští... To je třetí bezpečnostní prvek.

Další výhodou je prakticky nulová údržba. Není v zásadě třeba dalších prvků ochrany.

Cylindrická vložka je nedílnou součástí zabezpečení. Ke každé zákazník získává plný servis, sjednocení na jeden uzávěr SU, úpravy cylindrických vložek pro knoflík z jedné strany, možnost odemknutí i při zasunutém klíči zevnitř – vložka s havarijní funkcí, kterou ocení především rodiny s dětmi, senioři a domy s pečovatelskou službou. Základní rozměr pro klasické dveře bytů, garáží a dalších je 30+35 mm, ale mohou být delší. Cylindrické vložky lze u AT-C servis, s.r.o. nechat prodloužit o 5 mm na každou stranu.

Klíče a vložky mají základní ochranu (ve třídě BT-3) a tzv. „patentovou” ochranu proti neoprávněnému kopírování (ve třídě BT-4). V prvním případě to znamená volně kopírovatelný profil klíče (profil jeho drážek), karta slouží jen pro evidenci. V třídě BT-4 dostává zákazník svůj vlastní, patentově chráněný, tedy nekopírovatelný klíč, resp. nový obdrží jen proti kartě.

Bezpečnostní kování

Tento pojem se vztahuje k použití cylindrické vložky. Při použití vložky BT-3, kterou jsme popsali výše, máme kování v základní Bezpečnostní třídě 3. V případě vložky BT4 doporučujeme kování v Bezpečnostní třídě 4.

Červený stupeň představuje kování zajišťující nejvyšší bezpečnost. Jde o kování, jehož zámek je odolný proti vyhmatání, odvrtání, vytržení i hrubému násilí a dalším destruktivním i nedestruktivní postupům.

Bezpečnostní kování Viking vhodné pro vchodové dveře s certifikátem bezpečnosti BT3. Speciální konstrukce, zesílený vnější štít, překrytka otvoru pro klíč proti odvrtání vložky

Systém generálního a hlavního klíče

Nyní bude řeč o objektových kováních s veškerým příslušenstvím, která se týkají velkých budov, tedy hotelů, nemocnic, úřadoven, obchodních domů a podobně. Zde často bývá požadavek, aby celá dveřní sestava kování vydržela 200 000 i více cyklů otevřít/zavřít (bez výměny kování). V těchto případech je nutnou podmínkou úspěchu mechanicky spojená rozeta (či štítek) s klikou.

Systém generálního a hlavního klíče (SGHK) je z pohledu investora nebo uživatele jednoduchý. Každý zaměstnanec, hotelový host atp. nosí jen jeden klíč. Ředitel či správce objektu může pak každému, tzn. pro každý vydaný klíč, přidělit právo vstupu do jedné, několika nebo dokonce do všech místností. Např. hotelový host otevře hlavní vchod a dveře do svého pokoje. Pracovníci pokojové služby otevřou hlavní vchod, šatnu, přidělenou technickou místnost a pokoje na daném patře. V tomto případě jde o tzv. HLAVNÍ klíč, kterým lze odemknout všechny dveře určité skupiny. Tzv. GENERÁLNÍ klíč systému odemyká veškeré zámky v objektu. Může ho mít např. majitel, bezpečnostní agentura, hasičský sbor nebo může být umístěn v objektu v zapečetěné schránce k použití při nenadálých situacích.

Výhody tohoto řešení netřeba moc rozvádět. Snížíme potřebný počet klíčů pro vstup do objektů a šetříme čas, hodnoty a zdraví při nenadálých událostech.

Systém sjednocené vložky

Přitažlivý a ladný design

Připomeňme si, že jarní kolekce novinek 2013 vyniká také vkusným designem a bohatým výběrem. Skupina klik je řazená do dvou kategorií – levná, druhá zahrnuje střední a vyšší.

Vnější a okem viditelnou část kování tvoří kliky, štíty a rozety. Kování může být rozetové, tj kování, kdy klika a spodní rozeta jsou zvlášť, nebo štítové, tj. kování, kde je klika vsazena na štítové krytí. Dodává se v provedení s otvorem na klasický klíč, vložkový klíč nebo WC kličku.

Důležitý je výběr kvalitní kliky. Měla by být pohodlná do ruky tak, aby se dveře dobře otvíraly. Z různých povrchových úprav je nejpraktičtější nerez. I tu lze požadovat v různých třídách – podle různých odolností k chemikáliím či solím; zvláštní kategorií je antibakteriální nerez (do nemocnic apod.). Tyto povrchy se zároveň snadno udržují a není na nich za krátkou dobu vidět mechanické opotřebení.

Závěr

Objektová kování pro velké budovy a také dveřní kování menšího rozsahu pro rodinné domy, využívající zámků a vložek WILKA s vysokou ochrannou a bezpečnostní funkcí, k tomu pestrá paleta klik, rozet a štítů. To vše představuje novou kvalitativní úroveň na českém trhu. Zákazník, investor, projektant a architekt ji nalezne v nabídce společnosti AC-T servis, s.r.o., která zároveň zajistí technické poradenství.

Díky kvalitě svých služeb společnost získala ocenění a značku české kvality Czech Made za poskytované služby a zákaznický servis.

Autor:
Foto: Archiv firmy