Dvojitá kolíkovačka MAFELL DDF 40. Přístroj pro tvorbu hmoždinkových spojů, řad montážních děr a děr pro kování

Společnost MAFELL v roce 2001 spolu s dvojitou kolíkovačkou vyvinula první ruční kolíkovací systém pro vrtání děr pro hmoždinkové spoje, 32 mm řad montážních děr a děr pro kování. Nová dvojitá kolíkovačka MAFELL DDF 40 v sobě nyní spojuje snadnou manipulaci s frézou na ploché hmoždinky a známou všestrannost a kvalitu spojení s obvyklými kulatými hmoždinkami do dřeva (o průměru 6 až 12 mm). Je plochá, jednoduchá a přesná. Zkrátka jde o další zdokonalení zdařilého výrobku.

DDF 40 nahrazuje známý přístroj DD 40 G. DD 40 P pro hmoždinkové spoje do 16 mm zůstává i nadále v nabídce. Ještě jednodušší a efektivnější: To byl hlavní cíl dalšího vývoje dvojité kolíkovačky, která již při svém prvním uvedení přinesla revoluční řešení. Díky ploché konstrukci a rovné základní desce nová dvojitá kolíkovačka řemeslníkovi umožňuje obvyklé a jednoduché přiložení přístroje k podkladu a vrtání hmoždinkových děr stejně jako u ploché hmoždinkové frézy bez rýsování a kolíkovacího přípravku.

Jednoduché přiložení v kombinaci s patentovaným dorazovým systémem s odpruženými dorazovými kolíky a rozsáhlým příslušenstvím umožňují vytvářet tvarově přesné a stabilní hmoždinkové spoje v materiálu od tloušťky 18 mm. Systém nabízí intuitivní použití a dokonce i řemeslníkům, kteří dvojitou kolíkovačku nepoužívají pravidelně, umožňuje vytvářet kvalitní a přesné spoje. Známé dodatečné nastavování plochých hmoždinkových fréz při lepení tu není zapotřebí. „Vyšší kvality spojení již s ručním přístrojem nelze dosáhnout,“ zdůrazňuje Ralf Kohler, manažer odbytu a marketingu společnosti MAFELL.

S novou dvojitou kolíkovačkou MAFELL DDF 40 lze vytvářet nejen hmoždinkové spoje, ale také řady děr a otvory pro kování

Efektivní a snadné. Běžné kulaté hmoždinky do dřeva

Vedle jednoduché manipulace při přikládání si vás dvojitá kolíkovačka získá zejména optimálním přenosem síly při vrtání. Svislé i vodorovné vrtání optimalizují různé možnosti držení přístroje. To snižuje potřebnou sílu a zvyšuje přesnost vrtání.

Jednoduché a efektivní. To platí nejen pro práci, ale i pro spojovací prostředky. Dvojitá kolíkovačka DDF 40 využívá pro tvarově přesné spoje běžně dostupných kulatých hmoždinek do dřeva (s průměrem 6 až 12 mm). Tím šetří náklady, neboť tyto hmoždinky jsou obvykle standardní výbavou každé dílny, takže jsou běžně při montáži ihned po ruce. Neviditelné, tvarově přesné dřevěné spoje se používají v nábytkářství, ale také při výrobě oken, dveří a schodišť. Každodenní využití, zejména při stavbě skříní. S novou dvojitou kolíkovačkou můžete vrtat otvory pro hmoždinkové spoje na vnějších rozích, středních stěnách a dokonce i na šikmých prvcích – to vše s přesností stacionárního stroje. Známá technologie dvojitých děr nabízí spojení naprosto odolné proti možnému protáčení. Díky tomu odpadá nebo se snižuje náročnost upínání při předběžné montáži.

Jediný pracovní krok: přiložit, vyvrtat – hotovo

Dorazový kolík základní desky se jednoduše přiloží k vnější hraně nástroje. Následuje vrtání a je hotovo! V jediném pracovním kroku tak lze vytvářet přesné otvory v pevných a opakovatelných vzdálenostech od okraje obrobku – bez měření a rýsování. Díky vodicímu dorazu LA a použití jediného vrtáku lze zpracovávat materiál od 14 mm.

U zkosených spojů lze otočnou desku plynule nastavovat v rozsahu od 0 do 90 stupňů. Aretace jsou přednastaveny v polohách 22,5, 45 a 67,5 stupňů. Otočný doraz lze zcela jednoduše a přesně nastavit pomocí otočného kolečka a stupnice až do výšky 62 mm. Běžné rozměry lze přednastavit pomocí revolverového dorazu. Pomocí otočné hlavice nastavení hloubky otvoru lze vybrat ze dvou hloubek vrtání. To šetří čas při použití opakovaně se střídajících hloubek vrtání. Otočná hlavice při výměně nástroje navíc blokuje spínač pohonu.

Mnoho úchytů pro přídavné dorazy

Základní i otočná deska mají množství úchytů pro použití přídavných dorazů. Díky důmyslnému příslušenství je dvojitá kolíkovačka DDF 40 všestranným pomocníkem, díky němuž se většinou obejdete bez ručního rýsování a použití kolíkovacího přípravku. Řady děr lze rychle a přesně vytvářet se sadou přídavných dorazů ZAG a sadou bočních dorazů SA 320. Díky délce 32 cm je při 60 cm šířce korpusu zapotřebí sadu bočních dorazů přistavit jen dvakrát. Pomocí prvků ze sady přídavných dorazů ZAG a ukazateli pozice PAZ lze například vytvářet přesné rámečkové spoje.

O firmě MAFELL

Rodinná firma založená v roce 1899 je prémiovým výrobcem ručních přístrojů a elektrických nástrojů pro profesionální zpracování dřeva, zejména pro tesařství a truhlářství. Díky své obecně uznávané materiálové i technologické odbornosti i povědomí o kvalitě společnost MAFELL vyrábí produkty, které uživatelé oceňují zejména pro jejich inovativní řešení, výkon, přesnost a trvanlivost. Celkem 300 vysoce kvalifikovaných pracovnic a pracovníků vyrábí produkty výhradně v závodě Oberndorf am Neckar a to za pomoci nejnovějších technologií. Více na www.mafell.cz.

Autor: Jiří Odvárka
Foto: archiv MAFELL