Dýhované dřevěné interiérové dveře SAPELI

Masivní či dýhované dřevěné dveře jsou ozdobou každého interiéru. Rychle reagují na vnímání vkusu, elegance a funkce; jdou nejen s dobou, ale vývoj usměrňují či předbíhají. Dýhované dveře nabízí pestrou paletu možných řešení a jistotu tvarové stálosti. Těžko hledat vděčnější materiál, který může mít tolik podob – od ultra moderního zpracování přes běžnou podobu až po tradiční pojetí.

Dýha je čistě přírodním materiálem, který pro svou krásu, funkční vlastnosti a tvárnost působí nesmrtelným dojmem. Její kvality prověřuje lidstvo již od dob Starověkého Egypta. Tento nádherný povrch vzniká krájením dřeva na pláty o tloušťce od 0,5 mm, a protože každý strom má jedinečný příběh, barvu dřeva či stavbu letokruhů, nikde nenaleznete dvě naprosto totožné textury dýh.

Například třešeň, která se v našich podmínkách dožívá i více jak 100 let, je jedním z prvních ovocných stromů. Každé jaro nás ohromí krásou svých narůžovělých květů. Pro mnohé je třešeň symbolem lásky a radosti, dosahuje výšky patnácti až třiceti metrů a má jeden z nejkrásnějších kmenů. Jeho tmavě červené dřevo se zřetelnými letokruhy dokáže do domu přinést radostnou atmosféru a je často žádáno truhláři a bytovými architekty.

Zatímco dřeviny třešně jsou specifické dynamickou a výraznou kresbou dřeva, dřeviny břízy a javoru jsou charakteristické tzv. páskováním. Exotická dřevina Wenge je zase typická hlubokými a dlouhými póry v podélném směru vláken, které svou velikostí a délkou připomínají dlouhé nenalakované praskliny v ploše. Čím dál častěji se na českém trhu objevuje i sukatá a řezaná dýha. První je typická přirozenými vadami – suky, které jí dávají originální ráz, druhá zase strojním opracováním a hrubostí povrchu. Co dýha, to jedinečnost, originalita a nezaměnitelnost.

Společnost SAPELI v tomto pohledu nabízí více jak 100 dýhovaných dekorů, díky čemuž lze dveře vhodně sladit s podlahou, obložením stěn, kuchyňskou deskou i dalšími detaily interiéru. Vybranou dýhou pak pokrývá nejen plochy dveří, ale rovněž jejich hrany, či všechny plochy obložkových zárubní. Výsledkem je vyvážený a esteticky dokonalý celek.

Povrchové úpravy dýh

Kvalitní dýha však není pouze designovou záležitostí, ale je i vysoce odolná a vydrží mnohé nepříjemné každodenní situace.

Odolnost dýhy je závislá nejen na tvrdosti dřeviny, ale rovněž na kvalitě dokončení povrchové úpravy. Většina dýhovaných dveří společnosti SAPELI se dokončuje tvrzením pomocí UV laku, který se na povrch dřeva navaluje hned ve 4 vrstvách. Každá vrstva se navíc vytvrzuje UV lampou. Tím vzniká povrch, jenž disponuje vysokou mechanickou odolností proti poškrábání, spolehlivě odolává chemickým prostředkům používaným v domácnosti i různým dětským hrám. Dýhované dveře odolají dokonce i krátkému hoření. Případné viditelné stopy po plameni nebo drobná poškození dveří lze navíc snadno opravit přebroušením a znovunalakováním povrchu.

Řezané dýhy a na přání i ostatní dýhy se dokončují olejovoskem, který se aplikuje ve 2 vrstvách. Jde o povrchovou úpravu na bázi směsi vosk – olej, díky které se dosáhne dobrého rozlivu a nízkého lesku. Povrch je transparentní a o něco méně odolný než UV lak. Velmi dobře však zvýrazní struktury dřeva.

Dubové dýhy lze mořit do několika odstínů dle vzorníku či na zakázku. Jinými slovy stačí dodat vzorek povrchu obkladu, podlahy, nábytku a podobně, a firma SAPELI dveře doladí dle tohoto zadání. Mořidla jsou na bázi rozpouštědel a aplikují se na povrch pouze v jedné vrstvě. Požadovaná odolnost na úrovni přibližující se UV laku je zajištěna dokončením polyuretanovým lakem ve 3 vrstvách.

Eleganci dýhovaných dveří podtrhnou zapuštěné zárubně a kombinace s prosklenými světlíky či nadsvětlíky.

Závěr

Celková odolnost dýhovaných dveří je hodně ovlivněna i konstrukcí, díky které lze dveře přizpůsobit různým prostředím. Společnost SAPELI nabízí v tomto pohledu dveře nejen z odlehčené či plné dřevotřískové desky, ale rovněž s rámovou či vlysovou konstrukci či masivní výplní tvořené laťovkou.

Dýhované dveře tak lze přizpůsobit doslova každému klientovi. I to je jeden z důvodů, proč se tato firma podílí ze dvou třetin na celkové produkci dýhovaných dveří v České republice. Dveře jihlavského výrobce se pravidelně objevují nejen v řadě soukromých interiérů, ale také ve velkých developerských a architektonických projektech. Jmenujme například Masarykovu univerzitu, Spolkový dům ve Slavonicích nebo Clarion Congress Hotel v Českých Budějovicích.

Autor: Honza Hejhálek
Foto: Archiv firmy