Editorial 01/09

Veletrh BAU 2009 nejevil známek krizové nálady, přilákal 210 tis. návštěvníků a zaznamenal tak podruhé po sobě nový rekord. Je to báječné vyslovení důvěry sektoru stavebnictví na začátku roku." Tak začínala závěrečná zpráva vydaná už v poledne posledního dne tohoto veletrhu. Výzva, kterou veletrh vzkázal do světa, je jasná: Volte důvěru ve stavebnictví a stavební průmysl.

Plné haly, pozitivní atmosféra důvěry, obchodní rozhovory a skvostně vystavěné stánky – to byl obraz mnichovského veletržního centra v týdnu od 12. ledna. Speciálně čtvrtý a pátý den byly haly plné návštěvníků, stánky přecpány a taktéž spojovací koridory a chodníky, říká dále zpráva a pak cituje šéfa dozorčí rady veletrhu BAU Dietera Schäfera: „Veletrh BAU 2009 ukázal, že náš sektor se nedá zastrašit ekonomickou krizí."Jak má zprávu chápat člověk, který je z obrazovek a tisku po celé Evropě ostřelován katastrofickými reportážemi o hluboké ekonomické krizi, zavírání kohoutů s plynem a brutálních válkách?

Návštěvník, který veletrh BAU navštívil, byl za vstupním turniketem rychle vtažen do pulsujícího dění, které působilo až útočílo na jeho smysly.

Také sleduji televizi a jsem tudíž trénován v pesimismu a skepsi. Ale pod dojmem zážitků z BAU 2009 dávám za pravdu citovaným úryvkům. Síla prýštící z lidské nápaditosti, tvořivosti, zkušeností, zručnosti a píle je ohromující. Naprostou většinu velkých i malých, osobních i globálních problémů dneška dokáže tato síla vyřešit bez pomoci politiků a úředníků, často i proti jejich chápání nebo vůli.

Jedním z nosných témat veletrhu BAU 2009 byla udržitelná výstavba, ochrana životního prostředí a klimatu a s tím související snížení emisí skleníkových plynů, které vznikají při výrobě energie. Bez ohledu na to, jestli politici opírají své kroky o správnou nebo mylnou hypotézu, invenční konkurenční prostředí nabídlo v krátkém čase po odstartování Kjótského protokolu řadu účinných řešení, jak snižovat emise CO2 i spotřebu energie při výstavbě, bydlení a užívání staveb.

Jenže teď sílí důvodné obavy, že právě politici a úředníci, kteří řeční o globálním oteplování málem 20 let, nakonec nástup tzv. udržitelných technologií sami zbrzdí v důsledku ničivých zásahů do světové ekonomiky.

V knize Zvyšte své finanční IQ popisuje Robert Kiyosaky, že dnešní kapitalismus se zrodil zhruba před čtyřiceti lety, když americký dolar přestal být v důsledku špatného hospodaření krytý zlatem. Nová finační pravidla způsobila, že se ze spořivých lidí stali chudácí a ti, kteří měli dluhy, vyhráli. Od té doby centrální banky vlévají do bankovního systému nekryté miliardy, kdykoliv považují za nutné ukončit paniku nebo zajistit sociální smír.

Naposledy před současnou krizí to bylo v srpnu 2007, kdy se v USA hroutil trh s nemovitostmi, akciemi a dluhopisy. Toto vlévání je příkladem, jak finguje moderní kapitalismus, ekonomický systém založený na dluzích a manipulaci ze strany centrálních bankéřů hrajících hry s celosvětovou peněžní zásobou. Je to totéž, jako bychom použivali kreditní karty k placení účtů na kreditní kartě. Rok na to vznikly dnešní problémy, jenže jsou o poznání hlubší. I ony pramení ze špatné nadnárodní hospodářské politiky, korupce a protekce. Jejich řešení není v silách jedince. Léčba je stále stejná: pumpování miliard do bank a tězkopádných molochů (které se ještě včera topily v ziscích), následované inflací – ve skutečnosti devalvací a rychlým znehodnocením zdaněných úspor. Je to prostředí, které nahrává dlužníkům, nikoliv investorům.

Ač si většina návštěvníků a vystavovatelů odnesla z BAU 2009 dávku optimismu, přesto vidí realitu. Společnost TNS Infratest zkoumala mezi návštěvníky i vystavovateli názory na budoucí vývoj ve stavebnictví. Letos, kdy na rozdíl od roku 2007 obchody klesají, zaznamenala pokles optimismu. V roce 2007 tvrdilo 7 % respondentů z řad návštěvníků, že se jejich situace bude zhoršovat, nyní je to přes 24 %. Podobná čísla byla zjištěna i mezi vystavovateli: V roce 2007, kdy se věci hýbaly kupředu, 57 % dotázaných vystavovatelů uvedlo, že se situace bude i nadále zlepšovat. Dnes tento názor vyjádřilo jen 22 % vystavovatelů, zatímco zhruba stejné procento věří, že se jejich situace bude naopak horšit.

Aby splnila, co si vytýčila, vypíše možná EU na ekologickou výstavbu tučné dotace. Kde na ně vzít, ví. Ale to už budou eura spíš jen časovými poukázkami na způsob tuzexových bonů.

Jiří Hejhálek

Autor:
Foto: Archiv firmy